Весело і пізнавально про домашніх улюбленців
Чи не кожна дитина на планеті мріє завести вдома друга-улюбленця. Адже добрий гумор, любов і позитивні емоції, які тварини дарують своїм господарям, роблять життя яскравішим та щасливішим. Батькам дуже знайомі наполегливі прохання та щирі дитячі обіцянки доглядати тваринок самотужки. Та чи розуміють діти, про що просять? Завдання дорослих — допомогти малечі усвідомити весь процес правильного догляду за різними домашніми тваринами.
Діти краще зрозуміють, що на них чекає з появою нового улюбленця (чи кількох!), коли прочитають книжки сучасних українських авторів та авторок, як-от «Лу-ветеринарка» Аліни Штефан (видавництво «Книголав»), «Папужка» Оксани Лущевської («Чорні вівці»), «Такі, як ми. Про тварин та їхні характери» Анни Хоми («Час Майстрів»), серії історій «36 і 6 котів» та «36 і 6 собак» Галини Вдовиченко, «Лео-Фу, або Я народився собакою» Валентини Захабури (Видавництво Старого Лева) та інші.
Також тему домашніх тварин дуже влучно, весело і пізнавально розкриває книжка Валентини Захабури «Панцир, лапи й крила пані Оксани», що побачила світ у видавництві «Ще одну сторінку».
Чи знали ви, що бувають жабки завбільшки як нігтик? А, може, чули, що папуги обожнюють плавати в басейні та відчайдушно сперечаються за харчі навіть із Пандою? Не вірите? Але це все — чистісінька правда! І авторка розповідає про все у своїй новій книжці.
«…На верхівці піраміди дрімав Олег Петрович, увесь заляпаний соком томатів. Бо КОЖНА, КОЖНІСІНЬКА помідорка на шляху до вершини була надкушена його жадібним ротом…
— Добре, що ти хоч на вершині заснув, а не надумався спуститися з іншого боку — хоч частина помідорів уціліла»
Ця захоплива історія розпочинається ароматом полуниці. Пані Оксана веде гурток біології, навчає дітей, живе розміреним життям, варить улюблене варення. Та чомусь усі навколо впевнені, що вона все знає про тварин, уміє їх лікувати та обов’язково дасть раду живим істотам, які потребують уваги чи допомоги. Відтак із пані Оксаною постійно трапляються різні кумедні ситуації, які створюють для біологині то її сестра, то племінник, або ж її сусід та колега. Бажаючи їх виручити, пані Оксана збирає вдома дивовижне різношерсте (і у прямому сенсі теж!) товариство, з яким не занудьгуєш. Кожна тварина вимагає особливої уваги та догляду й робить свої витівки та шкоду, і кожна дарує як багато турбот, так і безліч щасливих миттєвостей. Чого лише вартий перший із новоприбулих, черепах Олег Петрович!
До речі, авторка дуже влучно вигадала клички тварин. Вони оригінальні й ґрунтовно продумані. У кличках, зовнішності та поведінці домашніх улюбленців легко розпізнаються характерні ознаки власне дитячої поведінки, реакцій, вчинків. Це ще більше зближує дитячого читача з головними героями.
У тексті дотепно обігруються знайомі багатьом життєві ситуації, є яскраві епітети, фразеологізми, зокрема, спеціально переплутані («…жив, як кіт у маслі чи як вареник у сметані…»), влучні порівняння («орлом з неба, тобто папугою з шафи на неї кинувся…»), новостворені слова (жабофобка), відсилання до інших мов (турецької, італійської) та професій (іхтіологи, зоологи), і є навіть сарказм (який точно розпізнають дорослі читачі). Також тут присутня лексика, яка може бути новою для дітей та збагатить їхній словниковий запас (піраміда Томатопса, солярій), та слова, які малеча вже знає понад два роки (джавелін, байрактар). А ще сучасні діти ери цифрових технологій знайдуть тут багато знайомих і модних термінів, як-от стрім, ютуб та інші.
У житті сучасної дитини не завжди все легко й весело. Зокрема, існують страшні теми, як-от війна, пандемія тощо, які можуть лякати та відбирати відчуття безпеки. Тому дуже важливо, щоб у книжках дитліту про ці теми писали легко, влучно, психологічно правильно і бажано… з гумором. Саме так. Адже через сміх діти проходять терапію. Мені дуже сподобалося, як авторка обіграла в цій історії пандемію. Часто діти можуть боятися і цього слова, і наслідків, до яких призводять хвороби. Але тут немає місця для страху та небезпеки, адже масова фобія стає СМІШНОЮ (має дивну назву «дондурма-вірус», кумедні симптоми, пов’язані з морозивом, дивну поведінку дорослих під час епідемії), і ПРОСТОЮ (легко винаходяться ліки від вірусу).
А щодо воєнної теми, то в тексті є окремі загадки, зокрема, про ротацію племінника пані Оксани та про те, що він служить у танковій бригаді. Мужній захисник вітчизни є також чуйним іхтіологом, який хвилюється про найменших живих створінь.
Ілюстрації до цієї дивовижної історії створила Анна Гаврилюк. Вони затишні, насичені, у спокійних тонах і дуже динамічні. Усю книжку витримано у певному кольоровому стилі. Домашні улюбленці зображені в найнеймовірніших ситуаціях, і художниця часто використовує своє почуття гумору та відчуття краси, змальовуючи нам «черепахо-торт», хробачків у слоїку (неймовірно милих!), Пандемію та зухвалого «пірата».
Книжка «Панцир, лапи й крила пані Оксани» дуже позитивна, у ній багато гумору, зрозумілого і дітям, і дорослим. А деякі курйози викликають просто-таки шалений сміх (перевірено кілька разів!). Відкрию вам невеличкий секрет: ця книжка суцільно весела, кумедна і смішна. Отриманих під час читання емоцій стане ще на кілька років здоров’я! Вона також була помічена критиками — отримала відзнаку «Топ БараБуки 2023».
Ось так весело і невимушено авторка розповідає своїм читачам та читачкам про різних домашніх улюбленців: черепаху, папугу, жабок та інших. І поміж смішних ситуацій, карколомних пригод та динамічного сюжету діти дізнаються детальніше про поведінку тварин, їхні особисті щоденні та сезонні потреби, особливості догляду.
Не варто плекати надію, що хвацькі пригоди бешкетників та детальний опис догляду за тваринами змусить ваших дітей передумати щодо домашнього улюбленця. Але малеча точно вже матиме уявлення про них, а також зрозуміє, що завжди є варіант не заводити тваринку вдома, а насолоджуватися її товариством, наприклад, у живому куточку бібліотеки.