Віршів багато не буває

Автор: Марія Артеменко


Задля уникнення пафосних висловлювань про силу поетичного слова, я просто наголошу на сталому, перевіреному і доведеному фахівцями впливі віршів на розвиток дитячої психіки, мовлення, цілісної особистості.  Ритміка й образність поезії таки мають свою магічність. А уявіть, якщо вона помножена у десятки разів? Саме такий «концентрат» криється у серії «Найкращі вірші для дітей» від Видавничого дому «Школа». Фактично, читачі мають змогу зібрати повноцінну якісну колекцію української дитячої поезії. Усі збірки серії упорядковані дуже універсально, тому стануть захопливим читвом на роки й зростатимуть разом із дітьми.

Читайте також: Комашка і дмухавка, Дніпро і Кіліманджаро, або Дивний ліс дитячої поезії

Наталя ЗАБІЛА. Улюблені вірші / іл. Ольга Смірнова – Харків: ВД «ШКОЛА», 2021 – 80 с.

Вірші Наталі Забіли, корифейки української дитячої поезії, залюблені багатьма поколіннями. Ця збірка містить «ключові» тексти для навчання й розвитку дитини через книжку. Передусім, йдеться про «Веселу абетку» чотирирядкових віршиків, цикл «Пори року» з усіма календарними місяцями, а також лічилки з цифрами до десяти. Книжка символічно починається з добірки «Бабусиних казочок», які огортають читачів відчуттям турботи й затишку. І саме такою є вся поезія Наталі Забіли. Щодо історій про дівчинку Маринку, а точніше про заклопотану важливими справами Марину Дмитрівну, то впевнена, що такі життєві сюжети – вічні.

            ТРИ

Онука, бабуся,

дві мами, дві доні

сидять на осонні

на довгім ослоні.

Очі протер я, –

хоч три, хоч не три, –

бачу й тепер я,

що їх тільки три!

Ганна ЧУБАЧ. Веселі вірші / іл. Олена Квітка – Харків: ВД «ШКОЛА», 2021 – 80 с.

«Веселі вірші» Ганни Чубач сповнені приємною ностальгією для читачів старшого віку й усмішками для малих книгодрузяк. Зі сторінок промовляють допливі Хтосики, герої двох прекрасних абеток (тваринної та акроабетки) і багато кумедних тварин, як от Черепаха Аха, зеленющі жаби, киця-одиниця з лічилок-навчилок та ін. Особливо прекрасний цикл віршів «Ще не вмію, А вже мрію!». Письменниця описує професії від імені дітей, тобто з властивими їм безпосередністю й легкістю сприйняття світу. Пізнавальний зміст ненав’язливо прихований за розважальним, тож читати цю книжку завжди цікаво.

ПРОДАВЕЦЬ

Дуже рано я встаю.

Все, що бачу, продаю.

Капці татові – за сто,

Мамині – за двісті.

А моє старе авто –

Хай іще поїздить.

Торбу гривень наторгую –

Сам у себе все купую.

Грицько БОЙКО. Кумедні вірші / іл. Олена Квітка – Харків: ВД «ШКОЛА», 2021 – 80 с.

Грицько Бойко, він же Григорій Пилипович Бойко – відомий український (радянський) поет, перекладач, пісняр, гуморист. Саме гумор був і залишається визначною рисою його текстів для дошкільнят. Збірка «Кумедних віршів» містить короткі віршики-смішинки, загадки, скоромовки-спотиканки. Прикметно, що всі вони досі не втрачають актуальності й веселять читачів. Поезія Грицька Бойка зберігає свою унікальну дитинність крізь роки. У книжковій добірці переважають короткі форми, які легко вчити з дитиною на пам’ять. А з дворядковими віршиками ще й зручно гратися: дорослий називає перше речення, а дитина – останнє.

Художниця

Малювала тигра внучка:

Замість тигра – вийшла Жучка.

Сашко ДЕРМАНСЬКИЙ. Прикольні вірші / іл. Світлана Медведєва – Харків: ВД «ШКОЛА», 2021 – 80 с.

#ЖивіПисьменники наразі представлені в серії двома книжками – Сашка Дерманського і Вікторії Ніколенко. Добірка віршів Сашка Дерманського – це прикольний мікс тем, образів і традиційного авторського дотепу. Поціновувачі творчості автора впізнають у книзі й нові, й давніші вірші:

Слон купив собі штани –

Розірвалися вони,

Бо, повір мені, штанів

Ще не шиють на слонів. 

Вікторія НІКОЛЕНКО. Шкодні вірші / іл. Олена Квітка – Харків: ВД «ШКОЛА», 2021 – 80 с.

У текстах Вікторії Ніколенко наскрізним є акцент на сімейні стосунки, батьківство й усі можливі перипетії, пов’язані з цим. Варто також виокремити цикл віршів, де одним із головних персонажів є тато. Письменниця транслює образ дбайливого сучасного батька, якого справді бракує у дитячій поезії попередніх років.

Мені тато зачіску робив,

Довго щось розчісував, крутив,

Я сиділа чемно і терпіла,

І здавалось, добре іде діло.

Так коли закінчив, глянув татко:

– Краще, доню, надягнемо шапку!

Три книжки серії «Найкращі вірші для дітей» оформлені художницею Оленою Квіткою. Персонажі у її виконанні, а особливо дитячі, відтворюють весь спектр емоцій, описаних авторами в текстах. Хтось хіхікає, хтось реве, хтось насуплено зиркає чи вже замислив чергову шкоду… Така візуальна відповідність дуже важлива для дитячих видань. Вона формує і доповнює рецепцію книжки, а також має безпосередній вплив на естетичні смаки дитини.

Загалом, книжкове занурення у світ дитячої поезії довжиною у понад 60 років – це не лише вдале видавниче рішення і актуальний літературний екскурс, а й справді класний спосіб книгодрузячення. Скільки книжок «Найкращих віршів для дітей» уже на вашій полиці?

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар