Оприлюднено лауреатів премії Андерсена 2014


Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY) оголосила імена переможців премії Ганса Християна Андерсена за 2014 рік. Традиційно вручають дві нагороди – найкращим ілюстраторові та автору. Цього року перемогу присудили японській письменниці Нахоко Уєхаші (上橋 菜穂子, Nahoko Uehashi) та бразильському ілюстратору Роджеру Мелло (Roger Mello), повідомляє сайт IBBY.

Фото: asahi.com

Фото: asahi.com

Усього на Авторську премію було номіновано 28 дитячих письменників, до списку фіналістів також потрапили автори з Нідерландів, Ірану, Німеччини, Австрії та США. На думку журі премії, Нахоко Уєхаші пише унікальні фентезійні романи з точки зору культурної антропології. Письменниця вірить, що люди з усіх куточків світу мають спільну любов до розповідання історій. Її власні історії – про честь та обов’язок, фатум і жертву – водночас свіжі й автентичні. Уєхаші пише про середньовічну Японію, однак пише це словами людини ХХІ століття.

Нахоко Уєхаші народилася 1962 року в Токіо (Японія). Відома завдяки фантастичній серії романів Moribito («Охоронець») – історії про мандрівну лицарку, котра поклялася спокутувати вісім смертей, врятувавши таку ж кількість життів, пише «Казкарка».

Фото: melecachiclete.blogspot.com

Фото: melecachiclete.blogspot.com

Ілюстрації Роджера Мелло, на переконання журі, прокладають шлях для дослідження історії та культури Бразилії. На відміну від деяких своїх колег, Мелло вірить у те, що дитина самостійно може розпізнати й декодувати культурні феномени й знаки. Роботи художника дозволяють дітям розгортати історії крізь призму уяви. Ілюстрації Мелло, новаторські й місткі, пропагують цінності толерантності й поваги світової культури й традицій. Роджера Мелло було обрано з-поміж 30 претендентів на премію Андерсена. До п’ятірки фіналістів також потрапили художники з Німеччини, Великобританії, Швеції, Франції та Норвегії.

Роджер Мелло народився 1965 року в Бразилії, де відомий не лише як ілюстратор, але й як письменник і драматург. Проілюстрував понад сто дитячих і дорослих книжок, більше двадцяти написав сам. 2002 року отримав нагороду від Fondation Espace Enfants (Швейцарія), 2011 року його роботи показували у Міжнародній дитячій бібліотеці в Мюнхені.

Ілюстрації Роджера Мелло

Ілюстрації Роджера Мелло

Обоє лауреатів отримають свої медалі й дипломи на Міжнародному конгресі IBBY у Мехіко у вересні 2014 року.

Нагадаємо, що премія Ганса Християна Андерсена – одна з найпрестижніших у світі дитячої літератури. Вручають її раз на два роки з 1954 року – авторам, і з 1966 – ілюстраторам, які зробили довгостроковий внесок у світову дитячу літературу. Переможців визначає Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY), яка має й українську секцію. 2012 року медаль отримали письменниця Марія Тереза Андруетто з Аргентини та американець чеського походження, ілюстратор Петер Сіс.

Джерело: БараБука за матеріалами IBBY та «Казкарки».

Print Form
Подiлитись:

Відгуки/2

  1. а також автора, Крапівіна. але тут багато залежить від національної секції IBBY, про специфіку якої ми якраз готуємо матеріал)

  2. Ет… коли наші українські автори будуть хоча б у списку фаналістів? 🙂 до речі, Росія висувала на здобуття премії ілюстратора Ігоря Олєйнікова, якого ми, дорослі, знаємо по мультиках про Халіфа-лелеку, Таємницю третьої планети…

Додати коментар