«WowBox» як новий спосіб промоції дитячого читання
Автор: БараБука
В Україні представлено несподівану новинку для читак. Аби залучити дітей до читання, «Нова пошта» вигадалане просто продавати книжки, а додавати в до неї в подарунок різні цяцьки. Коробочка «WowBox», яка розповсюджується «Новою поштою» через передплату, містить книжку (найперша – «Лускунчик та Мишачий король»), браслетик, розмальовку, стікери. Усі видання оновленої класики в цій серії – з використанням технології «доповненої реальності» (AR). Серед перекладачів знаних багатьма поколіннями казок – лавреатка премії Сковороди Мія Марченко, усі видання супроводжені коментарями дитячого психолога-практика Наталі Козар. Важливо й те, що твори дбайливо адаптовані для сприйняття сучасними дітьми.
Нині діти звикли до ґаджетів, і не випускають їх із рук більше часу, ніж свої іграшки. Тепер іграшки – це ґаджети. І звісно, в цій ієрархії способів пізнання дитиною світу книжки для більшості, у кращому випадку, опинилися на третьому місці. Як змінити ситуацію? Поєднати приємне з корисним – і виходить «WowBox»!
Спосіб очевидний: додаємо до книжок щось, що потребує використання ґаджетів, адже повністю виключити їх із життя урбанізованої маленької людини в самому центрі теперішньої технократичної цивілізації є ілюзією чи просто помилкою.
У київському видавництві «Art Nation» ілюстрації в дитячих книжках «оживили» за допомогою augmented reality, доповненої реальності, або простіше кажучи – поєднали віртуальні образи з реальними. Минулого року це зробили для «Аліси в Країні Див» Льюїса Керролла, а цього – для її продовження, – «Аліси в Задзеркаллі». Ілюстрації художниці Євгенії Гапчинської, підготовлені дизайнерами «Art Nation», перетворили в анімацію майстри компанії «Live Animations». Це був реальний крок до зміни процесу читання книги як «повільного контенту». Тепер дитина може взяти свій ґаджет, завантажити мобільний додаток і за його допомогою розглядати не лише двовимірні малюнки у книжці, а й знайомитися з героями через класні ефекти 3D-анімації.
Найважливішим кроком було доправити цей «інноваційний продукт» до кінцевого споживача – до дитини, і так, щоб чим більше родин, крім тих, кого вже не треба переконувати читати дітям, мали б до цього доступ. Тож подумали: де зазвичай буває багато людей? І зрозуміли, що точно не у книжкових магазинах – а в продуктових супермаркетах. Так з’явився український феномен – 877 тисяч примірників дитячих книжок із «доповненою реальністю» українською мовою розійшлися через українські та білоруські супермаркети. (Тепер ведеться робота із внесенням цих цифр до Книги рекордів України).
«WowBox» тільки-тільки стартував і вже дивує. Головний його продукт – книжка, в якій є мультики: 5 ілюстрацій у книжці (плюс обкладинка) «доповнені» анімацією, анімовані персонажі ходять, бігають і стрибають за певним сюжетом і з певними словами і фразами. Щоб двовимірна картинка стала тривимірною, у крамниці застосунків для «Android» чи «iOS» завантажується додаток «WowBox AR», і приємне використання дитиною ґаджета стає ще й корисним, бо «запускає» двигун природної людської цікавості і спонукає до читання. До речі, не завадило б зробити щось таке й у шкільних підручниках!
Насправді поєднання традиційного з інноваційним вирішує проблему дітей-мілленіалів, що живуть із ґаджетом під подушкою. А «WowBox» додає неповторне, ігристе, дражливе відчуття невідомого і потенційно чудового, як скарби печери Алі Баби: далекоглядна ідея коробки – в можливості доторкнутися дитиною до дивовижного особисто й отримати безцінний емоційний досвід пізнання таємниці. Бонуси «WowBox» – браслет, наліпки, розмальовка – цю емоцію розширяють, продовжуючи гру в часі та просторі.
І на цьому «WowBox» не зупиняється. Бо «коробочка див» – не одна: щомісяця впродовж року поштою приходить нова. 12 пакунків «WowBox» за 12 місяців складуть справжню маленьку бібліотеку класики казок світу. Якщо почався проект «Лускунчиком…», то надалі йтимуть «Кіт у чоботях», «Спляча красуня», «Дикі лебеді», «Піноккіо», «Русалонька», «Алладін», «Білосніжка та сім гномів», «Мауглі: історії Книги Джунглів», «Джек і бобове зернятко», а завершить усе в листопаді 2019 року «Пітер Пен і Венді». Малювати книжки будуть різні, найвідоміші ілюстратори України: від Євгенії Гапчинської, Марти Кошулінської та Івана Кравця до Юлії Пилипчатіної, Лени Лондон та Інни Рудої.
Тобто маємо 12 різних наборів, і кожний із них – унікальний і самобутній, нічого подібного Україна не бачила.