Як стати лицарем?
Український книжковий ринок усе більше радує появою чудових неперекладних книжок-картинок, які не лише збагачують наші бібліотечки для дітей новими історіями і сюжетами, а й успішно демонструють, у чому, власне, суть і цінність саме такого формату книжок. Одна з таких новинок – свіжа й дебютна книжка-картинка Анни Третяк «Про трьох відважних лицарів», що вийшла у співпраці видавництва «Ранок» і літературної агенції «БараБука».
«У давні часи в далекому королівстві жили троє друзів. Це були відважні лицарі, які полюбляли пригоди».
Уже проглянувши перші сторінки, ми розуміємо: ця книжка має дві неймовірні суперсили. Першою з них є її головна тема – втілення в житті уяви, фантазії і гри. Усе це робить книжку вартою читацької уваги, любові та вигуків «Ого!», «Круто!», «Вау!» (вигуки взяті з реального досвіду читання книжки з дітьми 🙂 ). Адже вміння уявляти, фантазувати і гратися – це одна з найважливіших дитячих рис, що допомагає наповнювати звичайний світ незвичайними барвами і перетворювати буденність на казку. А другою суперсилою історії «Про трьох відважних лицарів» є гармонійна невіддільність у ній тексту та ілюстрацій. Вони настільки міцно й оригінальним чином пов’язані між собою, що книжка, як і має бути з книжками-картинками, читається водночас на різних рівнях сприйняття – текстово (читаємо або слухаємо текст), візуально («зчитуємо» картинки та їхній зміст, який тут важливий!) та емоційно-чуттєво (історія така мила, кумедна і затишна, що цей набір емоцій цілком можна було б назвати її третьою суперсилою).
Герої книжки насправді займаються дуже буденними справами – про це ми дізнаємося з тієї візуальної складової, яка «читається» окремо й паралельно з текстом і яку так вдало, красиво й динамічно зобразила ілюстраторка Наталя Чорна. Три подружки збираються ночувати в однієї з них. Але до вечора вони ще мають вдосталь часу – тож дівчатка граються, бавляться з молодшим братом і татом подружки, їдять перекуси, приготовані їм мамою дівчинки, чистять зуби, розповідають страшні історії та проходять довгий ритуал вмощування до сну. Проте всі ці звичні справи підпадають під вплив їхньої уяви – і таким чином самі подружки стають відважними лицарями, які шукають пригод, молодший братик – маленькою принцесою, тато дівчинки – страшним драконом, а вся ця історія перетворюється на пригодницьку гру-казку, що оповідається велично й епічно, як і личить казкам!
Особливого затишку книжці надає гармонійне відчуття свободи й легкості. Історія не обтяжена стереотипами: дівчатка вільно уявляють себе «лицарями», «сідлають коней» і «борються з драконом»; хлопчик без проблем грає роль «чарівної принцеси»; тато, на рівні з мамою, доглядає за дітьми, бавиться з ними і читає книжку на ніч. До того ж дорослі мимоволі й самі беруть участь у дитячій грі, легко й невимушено сприймаючи всі польоти фантазії. Такі нібито невеличкі й не надто помітні на перший погляд деталі є насправді вагомими світоглядними елементами. Адже за допомогою них читачі підсвідомо розуміють: у стосунках і спілкуванні надзвичайно важливу роль відіграють взаємоповага, готовність допомогти, вільне мислення, творчий пошук і почуття гумору.
Книжку-картинку «Про трьох відважних лицарів», безумовно, варто читати в колі сім’ї та друзів. Діти в цій історії зможуть упізнати себе, дорослі – пригадають свої дитячі пригоди й надихнуться до гри з дітлахами. А тим, хто любить таємниці й уважно пошукає на сторінках книжки заховані літери, відкриється прекрасна правда про те, що ж потрібно зробити нам усім, аби будь-яку звичну справу перетворити на дивовижну пригоду.
Купити книжку можна тут.