4+

Захистити й зберегти

Сніжана Мазуренко

Анна КОПИЛОВА, Олена ВАСИК. Червона книжечка. – Київ: Основи, 2014. – 44 с.
Уподобань: 15

Такої книжечки, без сумніву, бракувало в моєму ранньому дитинстві. Саме тоді сталася прикрість, за яку соромно й досі. Я спіймала метелика і…. того дня у світі стало на одного барвистого мешканця менше. Все, напевно, забулося б, якби згодом я не зачепилася поглядом за малюнки в підручнику з природознавства, де було зображено того самого метелика, якого я безжально принесла в жертву домашньому птаству. Підпис зазначав, що це занесений у Червону книгу України махаон. Відтоді щоразу, помічаючи махаона, картаю себе за той випадок, але водночас радію, бо цей вид досі існує, усупереч поширеному дитячому варварству.

Ніщо не звільняє людську цивілізацію од відповідальності за наслідки впливу на довкілля, за збіднення видової різноманітності флори та фауни. Усі живі організми неабияк страждають від хижацької експансії «вінця творіння»: на це вони реагують зменшенням чисельності, генними мутаціями. Сьогодні мало просто поінформувати про загрози й позаламувати руки з горя. Необхідний дороговказ: що, для кого, коли, як і де робити.

«Червона книжечка» допомагає з’ясувати проблеми природного середовища й називає загрози, розповідає, хто потребує захисту. Тут є інформація про ареали видів, їх коротка характеристика. А головне – докладно промальовані натуралістичні ілюстрації допоможуть вгадати істоту в природі, якщо дитині поталанить побачити її навіч. У книжці подано далеко не повний перелік видів, що потребують захисту, однак їх достатньо, щоб спонукати читачів до пошуку додаткової інформації. А оскільки цільовою аудиторію є передусім дошкільнята й учні молодшої школи, допитливості їм не позичати.

«Помилково ділити наші світи на два – світ людини і світ тварин. Ми всі разом живемо під одним небом та сонцем»

Я ж відкрила для себе безногу змієподібну ящірку, навчилася не плутати савок із совками, а ще мусила зазирнути у словник, щоб освіжити в пам’яті відмінність між реліктами й ендеміками, з’ясувати весь спектр значень терміну «депресія» (знали ви про «прогин земної кори»?).

А ще дізналася, що постійне зменшення чисельності популяції лісового кота дослідники прогнозують не тільки з огляду на знищення його природних ареалів, а й через поступову асиміляцію серед одомашнених котів.

Безперечна знахідка «Червоної книжечки» – поради із захисту довкілля, такий собі путівничок по наших незадіяних можливостях, які, виявляється, дуже просто реалізувати. Не кидати фантиків від цукерок та іншого сміття під ноги. Не мучити «експериментами» диких тварин, які в неволі часто вмирають від страху й туги (ви коли-небудь відчували, як шалено стукотить серденько спійманої синички, – хай навіть ви хотіли врятувати їй життя, бо бідолашна не розминулася із віконною шибкою?). Замість нудитися та вбивати вільний час за компом, телевізором чи телефоном – посадити й полити квіти (а робити це можна і в сільській місцевості, і на підвіконнях та балконах міської квартири), розсортувати побутові відходи. А також економно споживати цивілізаційні вигоди – воду, газ, електроенергію. Варто лишень захотіти й зробити над собою невеличке зусилля.

Я вже давно не ловлю метеликів. Не купую підсніжників. Не відвідую дельфінаріїв, зоопарків та цирків, де тваринам незатишно. І не почуваюся при цьому обділеною. Контактувати з живою природою, маючи задоволення (і приносячи користь), можна і в цілковито інші способи – майструючи годівниці, гуляючи лісами й полями (не забуваючи при цьому поводитися тихо), де тварини перебувають справді вдома. Зрештою, читаючи такі-от прекрасні й потрібні видання, як «Червона книжечка».

Бо все-таки сова, що визирає з форзаца книжки крізь отвір-дупло в палітурці, дивиться на нас не лише з докором, а й із надією, як гадаєте?..

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар