«Живі письменники. Батькам» можна завантажити онлайн

Автор: БараБука


Батьки можуть вільно завантажити електронну версію посібника «Живі письменники. Батькам», який допоможе заохотити дітей до читання. Його розробили ГО «Смарт освіта» та ДУ «Український інститут книги» у партнерстві з Фундацією Дарини Жолдак. Про це повідомляє сайт nus.org.ua.

Видання вміщує описи 50-ти дібраних експертами книжок сучасних українських письменників, а також запитання для бесід із дитиною про зміст, ідеї для спільної гри, коментарі психолога. Автори посібника зазначають, що за допомогою цих книжок і рекомендацій можна знайти теми для розмови, роздумів, погратися, трансформувати напругу та стати ближчими з дитиною.

Добирали книжки та описували методи роботи з ними експерти Світлана Ройз, Таня Стус, Марія Артеменко, Іванна Коберник та Катерина Волик.

Під описом кожної книжки є теги: тематичні (пригоди, тварини тощо) і психологічні (наприклад, дорослішання, пошук свого «я»). За ними батьки можуть обрати найактуальніше для їхньої дитини. Два основні блоки – «Про що поговорити» та «Як із цим гратися» – орієнтуватимуть у напрямах роботи.

Окремі книжки мають QR-коди, за якими міститься додаткова інформація (анімаційні відео, ігри) або весь текст у відкритому доступі.

«Родинне читання – це не лише прекрасна сімейна традиція, яка залишиться теплим спогадом дитини на все життя, але й потужний внесок, який батьки можуть зробити для її розвитку. Міжнародне дослідження PISA доводить: ті учні, яким батьки багато читали змалечку і під час навчання в початковій школі, досягають кращих результатів у навчанні. Ще на успішність позитивно впливає обговорення різних тем, щоденних подій та шкільного життя. Цей посібник вміщає як чудові тексти для читання з дитиною і читання самою дитиною, так і плани бесід для ще більшого занурення у світ книжок», – каже очільниця ГО «Смарт освіта» та укладачка посібника Галина Титиш.

Запропоновані книжки стосуються важливих та актуальних тем для дітей 6–10 років. Серед головних критеріїв добору – відзнаки в рейтингах та конкурсах, відсутність у навчальній програмі 1–4 класів. Також це актуальні твори, які видані впродовж останніх шести років та наявні у книгарнях чи бібліотеках.

Рекомендовані книжки розраховані на різний рівень читацької компетентності – як для дітей, котрі тільки починають читати, так і для вправних читачів.

«Проєкт покликаний промотувати читання одразу в кількох напрямах. По-перше, батьки отримають можливість якісно провести час разом із дітьми. По-друге, діти зможуть заглибитись у літературний світ, зрозуміти, скільки цікавого в ньому можна знайти – і теж полюбити читання. А ще, завдяки порадам експертів, батькам буде простіше розмовляти з дітьми та розвивати в малечі навички аналізу та співпереживання персонажам», – зазначає начальниця відділу промоції читання Українського інституту книги Анастасія Євдокимова.

Завантажити посібник можна тут.

Серйозні теми радять обмірковувати та обговорювати з дитиною, спостерігати за її реакцією, ставити запитання, вислуховувати думку й надавати підтримку. Ігри та творчі завдання до текстів поглиблять сприйняття і сприятимуть розвитку творчого мислення.

Книжки на складні теми (втрата, агресія, дискримінація) мають докладні коментарі психолога про те, на що варто звернути увагу під час читання й обговорення.

«Сучасні діти живуть у цифрову епоху. Їм часто бракує живих контактів, вони бувають самотніми, дуже чутливими, але водночас не до кінця усвідомлюють власні емоції. Читання разом із дорослими стає для них не тільки розвитком навички, а й психотерапією, тренінгом з емпатії, коли твориться спільний емоційний та ціннісний простір, а герої книжок перетворюються на безпечних провідників у стабільний світ. Дітям цікавіше читати, якщо є з ким обговорювати прочитане. Це одна з форм родинного спілкування», – коментує дитяча та сімейна психологиня, експертка проєкту Світлана Ройз.

Джерело: Нова українська школа.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар