Живі письменники «Книжкової країни», або А що ви робили у 13?

Автор: Ольга Купріян


25–28 квітня в Києві дебютував новий книжковий фестиваль – «Книжкова країна». Локація для книжкової сфери також нова – Виставковий центр. Місце, де обожнюють гуляти родинами, парами або й поодинці кияни та гості столиці. Щоправда, останні кілька місяців доступ до ВДНГ ускладнений через ремонт синьої гілки метро, проте ані він, ані холод і зливи, ані повітряні тривоги, ані ціни на книжки не завадили людям дістатися до фестивалю. Цікаво, що задум організаторів був у тому, щоб привабити нову, «небульбашкову» аудиторію, і це, гадаю, вдалося. Безплатний вхід, чудова погода на вихідних, наявність їжі та дитячих розваг у доступі – і здебільшого повні зали на подіях, а також натовпи біля стендів видавництв. БараБука провела дві події для дітей – побачення з автор(к)ами сучасної дитячої літератури, яке й дало назву цій колонці, а також благодійну виставку найкращих родинних видань останніх десяти років. Книжки після фестивалю передали у «Місто добра» та «Охматдит».

Зустрілися спонтанно перед дитячим павільйоном творці дитячої літератури. Зліва направо: Сашко Дерманський, Ольга Купріян, Марія Артеменко, Іван Андрусяк, Олена Рибка, Катерина Перконос, Настя Музиченко

Закінчилося одне книжкове свято в Києві – а всього через місяць стартує друге, і між ними є час спинитися й подумати: навіщо фестивалі потрібні нам, дитячим авторам та авторкам, а також нашим читачам і читачкам, якщо ми всі так мало читаємо?

Тут я, звісно, провокую. Насправді я не вважаю, що ми читаємо мало. І не підтримую істерик із цього приводу. І свято вірю, що час нарешті відчепитися від першачків чи підлітків, які й так тягнуть понад свої сили. Тут мені дуже іронічно спадає на думку крик душі моєї ж героїні з нової книжки: «Ну ма-а-ам, а жити коли?»

Діти всякого віку в наш час мають безліч спокус, і якщо вони вибирають читання, я готова їх на руках носити. Менших – навіть буквально. Старшим хочу дякувати, як усім нашим дивовижним блогер(к)ам, які багато років допомагають популяризовувати читання там, де в дорослих не доходять руки – або де ми попросту вже не тямимо, як це робиться. Обіймаючи при зустрічі Аню Полегенько, таку рідну, що майже свою, я весь час думаю, скільки Аня (і її мама, пані Інна) вкладає зусиль, праці, творчості в те, щоб популяризувати те, що сама дуже любить. Я розумію цілком, що популярний, успішний блог – це робота, повноцінна, як і моя. А їм іще домашку задають, на хвилинку! А ще ж вступ, а ще ж виправдати чиїсь очікування щодо того, що їм мусить бути цікаво. Ой леле! Та я в їхньому віці…

До речі, про це розкажу анекдот із життя, точніше з нещодавньої презентації юної письменниці Марусі Щербини, яка так само виросла на моїх очах. Марусі 18, я модерую її четверту за рахунком книжку. Помітно, що Маруся дуже виросла як авторка. «Яра» – дуже зріла література про переживання травми в часи війни, хоч і належить до категорії юнацької, та й написана підліткою.

– Чекай, – кажу я Марусі, – твоя перша книжка вийшла у тринадцять… А що я робила у тринадцять? Пасла ягнята за селом…

У залі сміються. Зібралися Марусині однолітки, рідні, друзі родини. Атмосфера дуже тепла. Рядки з Шевченка вкарбувалися в пам’ять тут кожному, хоча для мене вони – частково правда. Хіба що я пасла не ягнят, бо їх у нас не було. Але були кури, качки і всяке таке. Когось я точно пасла в цей час, коли ці нинішні підлітки пишуть книжки про війну.

Презентація «Левової книжки» Марії Артеменко

На багатьох ятках видавців під час фестивалю «Книжкова країна» я бачу вчорашніх або й нинішніх дітей. Усі вони з захопленням розповідають сюжети книжок і діляться порадами, що підійде моїй 9-річці. Я з радістю їх слухаю. Хай-но після цього хтось скаже мені, що ці діти не читають! По правді, я й сама часом вибираю легший спосіб розваг – подивитися комедійний серіал, наприклад, чи відео поскролити, – не будьмо ж лицемірами, визнаймо, що й ми такі.

Ще одна підлітка, 15-річна Євгенія Андрушко з Харкова, має 300 тисяч підписників у тік-тоці! Як думаєте, про що ця дівчина знімає відео? Ніколи не вгадаєте, я сама вражена. Про навчання! Одне з популярних відео – про те, як вчитися, коли немає світла. На фан-зустрічі за мотивами серії «Панна», яку написала я, Женя розповідає про те, як почала вести блог. Властиво, скільки разів починала і коли він нарешті «вистрелив». І я знову розумію, що блог, тим паче успішний, – це повноцінна робота. А тут ще треба якось вчитися (нерідко без світла, бо в Харкові з цим часто проблеми, як розумієте),закінчити 9-й клас  – і жити, жити колись треба! Тож коли Женя каже, що прочитала мою книжку, я радію, що вона знайшла на це час. Колись, знаєте, я писала іншу книжку про відому блогерку з такою ж кількістю підписників, але дівчина, яка грала ту блогерку в популярному серіалі, книжки «про себе» так і не прочитала. Я її розумію, та все ж.

Після фан-зустрічі серії «Панна». Командра видавництва «Ранок» (крайня праворуч – Ганна Булгакова, головна редакторка дитячого напряму; крайня ліворуч – Діана Бакаржиєва, піарниця видавництва), головна редакторка серії «Панна» Таня Стус, блогерка Євгенія Андрушко та авторка серії Ольга Купріян

О, ще один епізод! Сидимо з Оксамиткою Блажевською, письменницею, блогеркою і культурною менеджеркою, біля стійки з кавою. Оксамитка розповідає, що одне з її відео «залетіло» в топи, і буквально за кілька хвилин до неї – яскравої, в синьому впізнаваному капелюшку – підходить дівчинка з мамою.

– А ми вас упізнали! Чи можна зробити фото? Ярослава на вас підписана!

Ярослава також має свій блог, я на нього тут-таки підписалася. Бо, повторюю: я готова на руках носити дітей, які вибирають почитати там, де можна щось подивитися.

Розчулена цією сценою, дарую Ярославі листівку зі свіжого мерчу за мотивами серії «Панна».

– О, то це ви – авторка «Панни»? Ми собі цю книжку теж поставили у список очікування! – каже мама Ярослави.

Укотре всі розчулені, стаємо ще раз до спільного фото. Такі миті дуже надихають.

Зліва направо: знову Ольга, Валентина Захабура, Марія Артеменко і Таня Стус після книгодрузячення

Під кінець третього дня фестивалю підходжу до авторської стійки Сашка Дерманського. Наступного дня більшості книжок уже не буде, бо Сашко, знаєте, – улюбленець дітей різного віку. Це до нього на відкритті київської книгарні-кав’ярні Старого Лева на Михайлівській виструнчилася довжелезна черга по автограф.

Купую в Сашка книжку, якої в нашій бібліотеці ще немає, щоб залишити дитині автограф. Бо це – цінність і радісні спогади про кожен здобутий підпис. Ми й досі в сім’ї сміємося з того, що в нашій домашній бібліотеці є книжка Івана Андрусяка, яку він підписав для невідомої нам Каті. Якщо в котроїсь Каті є книжка, підписана для Ясі, можете написати мені в приват. Заради справедливості скажу, що книжок, підписаних для Ясі, Олі і Сашка в нас значно більше. І вони – я певна – переходитимуть із покоління в покоління як артефакти. Якщо, звісно, вціліють. Адже книжки, як ми пам’ятаємо, – також цілі для російської армії.

Сашко Дерманський зізнається, що довгий час нічого не міг писати, але тут приходять діти й розказують, як люблять його книжки, і це дає йому безмір натхнення. Киваю з розумінням, бо я так само натхненна цими зустрічами, обіймами, автографами.

Крім натхнення, це все живе спілкування дарує матеріал для наступних книжок. Приміром, я спитала у блогерки Жені з Харкова дозволу включити її як прототипку до книжки, яку тепер пишу. І вона погодилася!

Охочі відвідати тимчасовий притулок для тварин на ВДНГ під час презентації книжки Насті Музиченко

Живі зустрічі з живими письменниками дають дуже багато обом сторонам. Діти отримують книжку з історією. Автограф усередині, обставини, в яких ця книжка в тебе з’явилася, все розказане на зустрічі явно підвищують шанси книжки бути прочитаною. Наприклад, другокласник Денис, який відвідав зустріч із письменницею і координаторкою дитячої програми «Книжкової країни» Настею Музиченко, явно надихнувся не лише на читання «Врятованих хвостиків», але й примітив собі песика в тимчасовому притулку на ВДНГ. Собаку, до речі, звуть Аполлон. Моя донька попросила й собі вигуляти песика, тільки спокійного. Їй вивели Кабачка (це його кличка, якщо що). Ось так переплітаються історії з книжок та історії з життя, продовжуються, тривають і проростають далі – вже нашим життєвим досвідом.

Що ж отримують від таких зустрічей дитячі письменники й письменниці? Окрім натхнення, безсумнівно, ще й зіткнення з реальністю. Ми можемо продумувати собі в голові купу сюжетів, але ми ніколи не будемо до кінця впевнені, чи потрапляємо в аудиторію – поки вона сама не прийде відгукнутися. Не всі діти й підлітки, які читають, пишуть відгуки на книжки. Знову ж таки, будьмо чесними: я також читаю більше, ніж пишу відгуків. Наприклад, я досі не поділилася враженнями про чудесну казку «Мемуари лісу» – а вже вийшов і другий том! На фестивалях ми зустрічаємося з тими, хто проміняв свій час на зустріч із автором чи авторкою їхніх улюблених історій. Це – безцінно. Наш час – безцінний. Особливо час цих дітей, яким поміж уроками і тривогами треба ще якось жити.

Тож від імені всіх-всіх живих письменників і письменниць цієї країни я вдячна вам за те, що приходите на наші зустрічі. Вдячна за те, що купуєте наші книжки і книжки колег. А надто – за те, що їх радите іншим! І запрошую відразу на наступний фестиваль – «Книжковий Арсенал» – що відбудеться 30 травня – 2 червня в Києві. Ми готуємо для вас нові історії і нові книжки. Давайте книгодрузячитися!

Чільне фото: Юрій Верес, Книжкова країна

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар