Зомбі мандрують у музей шкоди, а потім у буфет

Автор: БараБука


Наприкінці минулого року й на початку 2021-го улюблені дитячі поети потішили нас (і дітей, і дорослих) новими збірками. Тож в огляді БараБуки – нова велика збірка віршів Сашка Дерманського, є новенькі поезії від Григорія Фальковича, Лесі Мовчун, Олесі Мамчич і класика від Мар’яни Савки.

Тільки сідай, обкладися чудовими віршами й регочи: адже знайдеш купу дотепів для цитування удома, у школі й навіть у дитячому садочку. Не менше втішать вас і незвичні персонажі, як-от зомбі в катакомбах, чи єті, що перейшов на веганську їжу. І звісно ж, не забули наші поети про безмір словесної гри й приводи для розбору фраз на уроках української мови та літератури (вчителі й учительки, візьміть на замітку!).

Читайте також: Комашка і дмухавка, Дніпро і Кіліманджаро, або Дивний ліс дитячої поезії


«Знову Дерманський!*»

Сашко Дерманський. Прикольні вірші / Ілюстрації: Світлана Медведєва. – Харків: ВД «Школа», 2021. – 80 с. (Серія «Найкращі вірші для дітей»)

Ну ось і сталося те, чого ми так довго чекали: улюблений дитячий прозаїк Сашко Дерманський нарешті «звільнив» свою поетичну частину! А вдячні читачі в результаті мають четверту офіційну книжку віршів цього автора – «Прикольні вірші» (нагадаємо, що перші три удостоїлися відзнаки від Топу БараБуки – «Бигимоти не медмеді», «Лімерики», «Чудернацькі вірші»).

Це видання – найгрубше з-поміж чотирьох. Книжка зручно поділена за темами, тож її можна й варто брати для використання у школах (підказки, як це робити, ви знайдете в матеріалах акції #ЖивіПисьменники) і дитячих садках. Діти з задоволенням вчать те, що дотепне й веселе, навіть якщо воно трішечки абсурдне.

Ілюстрації: Світлана Медведєва / Школа

Отож, вірші й справді «прикольні», однак так само й «чудернацькі». Що нагадає вам про попередні збірки, то це гумор і знайомі персонажі (наприклад, Єті, який раніше їв котлети, а тепер їсть… букети!). Якщо раніше ми спостерігали за родиною мамонтів, то тепер автор розвертає тему в інший бік – і ми бачимо, як піклуються про свою репутацію знищувачів мамонтів первісні люди. Деякі улюблені вірші з найпершої поетичної збірки «Бигимоти не медмеді» зазвучали по-новому у свіжому оформленні Світлани Медведєвої.

Щоб ви не сумнівалися, що з гумором у Сашка Дерманського, як і раніше, все чудово, вчитайтеся в ці рядки:

Є музеї історичні,

Техніки чи моди…

А у нас музей незвичний –

Бешкетів і шкоди.

Експозиція чудова

Й дуже розмаїта:

Ось рогатка, хлопчик Вова

І вікно розбите.

* Витоки цього жарту шукайте у відео на каналі «БараБілка».


Улюблена класика від Фальковича

Григорій Фалькович. Пароплави і кити / Ілюстрації: Яна Гранковська, Ростислав Попський. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2020. – 32 с.

Ще одна збірка для пошановувачів дотепної поезії вийшла наприкінці 2020 року у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». «Пароплави і кити» – це вірші неперевершеного класика сучасної дитячої літератури Григорія Фальковича. У чому ж він неперевершений? Та хоча би в умінні будувати свої вірші на парадоксі. Спершу поет пропонує читачу цілком серйозне й важливе твердження, яке потім легко і з гумором перетворює на абсурд:

По театрах ми бували,

Ми – завзяті театрали.

Ми ходили на балет – Там у них такий буфет:

Сік вишневий,

«Фанта», сир,

І цукерки, і пломбір,

Вафлі, тістечка, паштет…

Нам сподобався балет.

Ілюстрації: Яна Гранковська, Ростислав Попський / А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА

Зображені ситуації близькі і зрозумілі малим читакам. Ідеться не лише про балет і буфет, хоча і про це також 😉

Ми сьогодні – снігоходи –

Ті, хто вулицями йде.

У снігу – дахи і сходи.

Небо дзвінко молоде.

Славно Києвом гуляти –

Навпрошки і по стежках.

Ми сьогодні – снігокати –

На санках і ковзанах.

Можна, посмішки заради,

Збігти задом наперед.

Ми сьогодні – снігопади –

Всі, хто падає в замет!

Однак не лише кумедні вірші ввійшли до збірки «Пароплави і кити». Є тут і поезія про пори року, яку оцінять батьки та вихователі в садочку, і вірш про суфікси, який можна використовувати на уроках української мови, а вірш «Кулька і змій» пасуватиме до розмови про легендарних засновників Києва на уроці «Я і світ». Більше про те, як вивчати творчість Григорія Фальковича в молодшій школі можна дізнатися з відеоролика, який БараБука разом із ДУ «Український інститут книги» підготувала в рамках акції #ЖивіПисьменники.


Як усіх переревіти? Спитайте Олесю Мамчич

Олеся Мамчич. Як правильно ревіти? / Ілюстрації: Марічка Трушковська. – Харків: Ранок + ЛА «БараБука», 2020. – 56 с.

Свіжа поетична збірка Олесі Мамчич «Як правильно ревіти?» з ілюстраціями Марічки Трушковської демонструє відразу кілька ознак доброї дитячої поезії: 1) гумор, 2) активне словотворення, 3) наближеність до дитячого досвіду. Ось, наприклад, перші рядки відразу включають емпатію в дорослих, які читатимуть ці вірші своїм дітям:

Знають усі діти,

Як правильно ревіти.

А тепер порахуйте, скількома новими словами можна називати продавців: продавчині, продавуни, продавабри, продавачки, продавадла (спробуйте здогадатися, що саме продають означені професіонали?). Гадаємо, разом із дітьми ви зможете продовжити цей синонімічний ряд чи то вдома, чи то на уроці.

Ілюстрації: Марічка Трушковська / Ранок

Безперечний хіт цієї збірки – вірш про зомбі, який робить страшне – смішним, а знайоме – ближчим:

Ходить зомбі

по катакомбі.

Туп! Туп!

Гуп! Гуп!

Блискає його зуб.

Зомбі той геть не злий,

не бійся його, малий.

У зомбі є справжня хатка,

в ній лежить шоколадка,

а хто шоколад вживає,

той злим не буває.

Забігаючи наперед, зазначимо: попри плакучу й ревучу назву, дитяча поезія Олесі Мамчич дотепна, місцями абсурдна і геть не нудна. Такі вірші – безмежний простір для вільної гри й джерело хорошого настрою.

Більше про цю книжку читайте в рецензії.


Лічилка Мар’яни Савки, де двоє спочатку б’ються, а потім усі бенкетують

Мар’яна Савка. Лапи і хвости / Ілюстрації: Ольга Ребдело. – Львів, ВСЛ, 2021. – 12 с.

Цей кумедний вірш-лічилка Мар’яни Савки – вже давно дитяча класика найвищого кшталту. Окремі рядки з цієї книжечки можна рознести на цитати:

Пригощаєтесь, одначе,

Чим вгощають, що дають?

Хай варення докладуть!

Ілюстрації: Ольга Ребдело / ВСЛ

Перевидання з ілюстраціями Ольги Ребдело – знову в картонному форматі, який зручно читати наймолодшим діткам. Окрім веселої історії з багатьма знайомими персонажами (кури, свині та інші мешканці ферми), зі знайомою ситуацією дружньої бійки між котом і собакою та прийняттям гостей, що слідує за ним, маємо й цікаве завдання – полічити всім хвости.

А щоб ви не сумнівалися, що про вірші Мар’яни Савки також можна говорити на уроках, ось вам відеоролик.


Мовні ігри від мандрівної панди Лесі Мовчун

Леся Мовчун. Панда любить мандрувати / Ілюстрації: Наталія Олійник. – Львів: ВСЛ, 2020. – 40 с. (Серія «Вірші для дітей»)

Батьки, вихователі в садочках та викладачі молодшої школи мають ще один привід для радості, адже у «Видавництві Старого Лева» вийшла збірка поезій Лесі Мовчун. Чим же вона така добра для читачів 3–8 років? По-перше, як поетка розповіла в інтерв’ю БараБуці, основною функцією рими в дитячій літературі є мнемотична. Вивчення віршів допомагає розвинути пам’ять та словниковий запас малюків, а чітка ритмічна структура надзвичайно допомагає в цьому процесі. Поезії збірки «Панда любить мандрувати» належать до тих, які справді дуже легко запам’ятовуються завдяки своїм римі та ритму:

Чи люблять мед

Ведмеді

Білі?

Вони б його,

Звичайно,

Їли.

Та де ж на Півночі

Ведмедю

Узяти

Хоч би вулик

Меду?

Вітри кусають,

Як і бджоли,

Та меду

Не дають

Ніколи!

Ілюстрації: Наталія Олійник / ВСЛ

По-друге, короткі та дотепні вірші цієї збірки можна використовувати як скоромовки для тренування певних груп приголосних: «Лизь у ліжку не лежав, / Хитрий Лизь лимон лизав…», «Чоловічки в черевичках / Чапчалапають до річки…». Далі серед поезій є загадка та кілька безконечників, що також дуже розважає малят.

Не менше зрадіють і батьки тих спостережливих книгодрузяк, які часто помічають найменші розбіжності між текстом та ілюстраціями: на зображеннях Наталії Олійник усе саме так, як написала Леся Мовчун. Якщо в тексті є равлик із мушлею і равлик із грушею, то й на картинках ми їх побачимо. Якщо у вірші «краплисте намисто», то воно саме так і виглядатиме.

На додачу БараБука має відзначити яскраві, актуальні та часом несподівані образи цієї дитячої лірики. Наприклад, під палітуркою поєднуються фантастична мрійлива корова, яка катається на бджолах, та юний підкорювач роликів із рукою в гіпсі, як це часом трапляється в активних діток.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар