Нова книжка Дерманського: «шовкові» привиди


Видавництво «Фонтан казок» порадувало читачів новинкою від одного з найулюбленіших дитячих письменників Сашка Дерманського. Це подарункова збірка казок про привидів «День народження привида». Перчинкою видання стали ілюстрації, намальовані аквареллю на тонкому шовку, із використанням золота й срібла. Виконала їх художниця з Хмельницького Любка Франко, знайома читачам за ілюстраціями до книжки «Бигимоти – не медмеді» того ж таки Дерманського.

«Півтора року ми працювали з цією книжкою. Якщо не більше :), – розповідає БараБуці головний редактор «Фонтану казок» Іван Андрусяк. – Спершу була ідея видати збірку казок Сашка Дерманського в нашій подарунковій казковій серії “Добре чаклунство”. Сашко прислав дуже кайфові тексти, однак дуже різні – і з-поміж них було кілька про привидів. Ми подумали, що тематичний цикл краще для читача, ніж збірка різних казок – і так разом із Сашком дійшли висновку, що це має бути саме “привидяча” книжка. Так що перші казки циклу писалися, як то кажуть, “самі по собі”, а наступні – вже цілеспрямовано саме для цієї книжки».

привиди1

Уперше художниця Любка Франко випробувала свою унікальну техніку акварелі по тонкому шовку у збірці віршів Сашка Дерманського «Бигимоти – не медмеді». «Книжка дуже гарно сприйнялася і читачами, й критикою. Але ми знали, що невеликий формат тієї книжки не дав змоги сповна розкритися унікальному таланту Любки, який потребує більшого “простору”, – а нам дуже хотілося їй таку змогу дати», – зазначає Андрусяк.

Робота над ілюстраціями тривала дуже довго. Кожну сторінку художниця малювала майже місяць, дещо доводилося по кілька разів переробляти, оскільки робота надто тонка й делікатна.

«Ця техніка складніша від роботи з аквареллю на папері, – ділиться Любка Франко. – Але при всіх нюансах вона дає можливість робити цілу купу цікавих ефектів, яких на папері не зробиш. Я вже настільки звикла працювати на шовку, що, зізнаюся, папір уже для мене не дуже цікавий матеріал. Навіть робила експеримент для себе: намалювала одну й ту ж ілюстрацію на різних основах (папір і шовк), – ну, і вже зрозуміло, який варіант вибрала :). Завдяки прозорості шовк надає якоїсь глибини та історії композиціям, і це мені подобається. Дуже люблю малювати тканини – проте це вже, мабуть, зрозуміло з моїх ілюстрацій».

DSC_1212

Як виявилося, тонка робота з ілюстраціями – це ще не весь клопіт для видавців «Дня народження привида». Виникла проблема з тим, як «перевести» ілюстрації у формат, який розуміє поліграфія. «Сканери в Хмельницькому, де мешкає Любка Франко, банально “не витягали” нюансів кольору, гри півтонів, – розповідає Іван Андрусяк. – Дуже делікатно упакувавши перші роботи, Любка прислала у видавництво ориґінали – і тут уже що з ними тільки не робив наш технічний редактор Олександр Гончар, щоб максимально передати кайф Любчиних “шовкових акварелей” комп’ютерною мовою, яку розуміє поліграфія 🙂 Запрошував професійних фотографів, які б знайшли точний “блиск” золотої і срібної фарби; і вишукував якісь супер-пупер-сканери…».

DSC_1204

«Зрештою це вийшла справді унікальна книжка, – переконаний Іван Андрусяк, – яка поєднує найкращі риси таланту Сашка Дерманського – неповторний гумор, іронію і самоіронію, суперові образи й смачне письмо; Любки Франко – цілком ориґінальна техніка, дуже тонка, делікатна робота, несподіване “бачення” образів, повітряна легкість, яка буквально струмує з насправді насичено й складно промальованої картини; і, звісно, ті риси, які культивує “Фонтан казок” – відкриття нових граней таланту найкращих, найсонячніших українських авторів, письменників і художників; тяжіння до позитивного експерименту, намагання зробити українську книжку сучасною в усіх сенсах, національною за суттю і універсальною за можливістю її адекватного, живого сприйняття в різних культурах».

Джерело: БараБука. Ілюстрації надано видавництвом.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар