Шевченківська премія


Національна премія України імені Тараса Шевченка – офіційно найвища державна фінансова й «іміджева» нагорода, якою від 1961 року відзначають найвидатніші, на думку, Шевченківського комітету, події культури, у тому числі – твори літератури й мистецтва, публіцистики та журналістики. За цей час премію отримало понад півтисячі осіб і колективів. Серед них – письменники Василь Стус, Іван Багряний, Дмитро Білоус, Ірина Вільде, Роман Іваничук, Ліна Костенко, Юрій Мушкетик, Галина Пагутяк, Марія Матіос, Євген Сверстюк, Валерій Шевчук, Ігор Римарук, Василь Герасим’юк та інші.

Час від часу з-поміж лауреатів з’являються імена, які викликають обурення й підважують і без того суперечливий авторитет премії, що довго обслуговувала офіціоз. Останніми роками фінальні списки викликають постійні хвилі дискусій у середовищі культури. Та й самі ймовірні претенденти та лауреати, які підписують «ґарантійний лист» зі згодою щодо свого висунення та щодо умов, влаштовують задерикуваті інформаційні приводи. Наприклад, 2011 року переможець у галузі літератури відмовився від державної відзнаки. Прозаїк Василь Шкляр попросив Президента відтермінувати вручення нагороди «на той час, коли при владі не буде українофоба Дмитра Табачника»…

За умовами, твори на здобуття премії мають право висувати творчі спілки, колегії, художні й вчені ради. Грошову винагороду визначає Президент України. 2014 року вона становила рекордно велику суму – 1,3 млн. грн. (тоді як 2013-го йшлося про 260 тисяч грн.). Також лауреат отримує Диплом і Почесний знак. Урочистості традиційно відбуваються в день народження Тараса Шевченка – 9 березня.

Від часу заснування Шевченківська відзнака не раз зазнавала реформ. Зокрема одним із цікавих фактів із історії премії є те, що від кінця 1970-х до кінця 1990-х років з-посеред на той час семи «вільних» основних номінацій була закріплена восьма. Нею обов’язково мали нагороджувати (на відміну від інших, де премія могла не знайти свого переможця) за літературні та образотворчі твори для дітей. Серед ілюстраторів державне визнання заслужили Олександр Івахненко та Сергій Якутович. Одними з перших нагороджених письменників були Микола Вінграновський та Ярема Гоян. Утім, черговий голова премії – Володимир Яворівський – відмінив цю номінацію. Тоді ж з’явилася Мала Шевченківська премія, якою відзначали молодих митців, проте вона проіснувала лише рік.

Відтоді дитячі письменники рідко коли становилися лауреатами «Шевченківки». І лише в 2010 році за ілюстрації до дитячих книжок був нагороджений художник Кость Лавро. А в 2012 році за напрямом «Література» за трилогію «Джури» («Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен»)– Володимир Рутківський.

Більше можна дізнатися на сайті Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар



Читайте також: