Супергерой дядько Василь
Буває, що книжка вдається така добра, що по ній одразу знімають кіно чи малюють мультфільм. А буває і навпаки – кіно чи мультфільм такі цікаві, що за ними можна й книжку видати. А ось із Василем Гупалом я вперше познайомився через пісню – про нього співали на татовому телефоні хлопці з Майдану Конґо разом із дитячим хором «Зернятко». Я потім довго ходив по хаті й співав «Що б там не було, як би не було, все одно добро закохає зло!» Така то вже пісня гарна.
«Важко було повірити, що цей дядько і був той Гупало Василь, про якого булькотіли Підгірці й усі базари навколо. Тихий, спокійний, слова з нього не витягнеш – уранці добре снідав, потому робив глечики на продаж, а пополудні малював для себе краєвиди і стіни замку. І все це – мовчки…»
Гупало Василь – простий дядько, хіба що вміє дуже добре малювати. Але коли раптом стається біда, пожежа чи вороги нападуть, – його пензлик перетворюється на булаву, а сам він – стає велетнем із палючими білими очиськами. І всіх гупає. Книжка теж про нього – про його пригоди, які в пісню не вмістилися.
Одразу видно, що дядько Фоззі (який у книжці зветься Левком Триндуном) задумав писати свою книжку так, як українські народні казки. Він і слівця такі старовинні вживає, пише «люде», а не «люди», наприклад. Але часто збивається і пише ще «ідеальний», «габарити», «зорієнтувався» і ще багато різних слів, яких у казках не згадують. Ну і ще у пригодах Василя і Левка можна іноді впізнати старі казки, трохи перероблені. Наприклад, я вже знаю казку, де герой грав із лиходієм у карти на життя спочатку, а потім на сорочку – Левку Триндуну теж так довелося. А ось хто виграв – не скажу. І чим закінчилася книжка – теж не скажу, тим більше, що там нічого не ясно і я думаю, що Фоззі напише продовження. Або заспіває!
Малюнки у книжці дуже цікаві й незвичні. Вони кольорові, хоча деякі трохи моторошні. Але – вони точно такі, як у мультику! Так-так, про Гупала Василя і мультик навіть є – озвучений тою самою піснею. Думаю, не можна лише читати книжку і не чути пісні, або лише дивитися мультик і не читати книжки – це все треба робити одночасно, так краще буде.
Так що тепер можемо дивитися, слухати й читати про справжнього українського богатиря, охоронця мирних людей, чесного і справедливого Василя. Тих, хто у скруті, Василь підтримує, з небезпеки рятує, навіть лихим допомагає почати чесне життя, а коли хто не хоче жити по-чесному – тоді вже гупає їх усіх! Але найбільше він усе ж любить малювати.
Чекаю на продовження, а тим часом сподіваюся, що Гупало Василь справді десь є, що він так, як у пісні й мультфільмі, прожене ворожі літаки, порозбиває чужинські танки, повиловлює підводні човни, а потім сяде і намалює наш прекрасний квітучий край своїм пензликом-булавою.