Чи існує література поза хрестоматією?
Автор: Марина Блудша
Чи знають сучасні школярі про існування сучасних українських письменників і чи потрібне їм це знання взагалі? Чи хочуть сучасні українські письменники бачити себе в шкільному підручнику з української літератури і чи бачать школярів серед своїх потенційних читачів? Довкола цих питань точилася дискусія «Сучукрліт у школі: Уроку не буде?» під час Форуму видавців у Львові у вересні 2013 року.
Дискусію зорганізували учасники громадського руху «Не будь байдужим!» (НББ), які чомусь вирішили, що школярам бракує уроків, і придумали для них іще один – про сучасну українську літературу.
«Коли ми приходили на урок у київські школи в 11 класи, перше, що ми просили зробити, – назвати асоціації до словосполучення “українська література”. Результати, думаю, нікого не повинні здивувати. Для сучасних українських підлітків укрліт зазвичай асоціюється з ЗНО, стражданнями, націоналізмом, патріотизмом, Шевченком, Лесею Українкою, фольклором, репресіями і депресіями… Уроками про сучукрліт ми хочемо показати їм, що українська література буває інакшою, не лише ура-патріотичною та депресивною, якою вона, на жаль, здається після шкільного курсу», – пояснили організатори дискусії.
Уроками про сучукрліт волонтери НББ намагаються донести до школярів, що українська культура (у цьому випадку – література) може бути не лише калиново-сопілковою, а українські письменники пишуть не лише про сумну долю селянства і голодомор. Коли шість років тому рух НББ уперше зорганізував у київських школах серію уроків про сучасних українських письменників, акція називалася «Українська мова – суперкльова!» і була задумана для того, щоб популяризувати серед київських школярів українську мову як таку. На уроках студенти-філологи «Києво-Могилянської академії» розповідали про твори сучасних українських письменників (кожен обирав на свій смак, закохані в творчість Юрія Іздрика розповідали про Іздрика, закохані в тексти Забужко – про Забужко, найбільш тверезомислі – власне, про підліткову літературу: Дереша, Малярчук і Карпу), також учнів знайомили з творчістю «Бу-Ба-Бу», Юрія і Софії Андруховичів, Сергія Жадана, Сашка Ушкалова, Світлани Пиркало, Тані Малярчук, Андрія Любки, Ірени Карпи (на прохання вчительки), поетів-двотисячників та інших.
Навесні цього року волонтери НББ – студенти київських вишів, не лише з Могилянки, і не лише філологи – відродили проект (трохи в іншому форматі – з акцентом саме на сучасній літературі). Проект стартував у Міжнародний день рідної мови 21 лютого під назвою «С.Е.К.С.». Абревіатура розшифровується як «Сучасне Епатажне Креативне Слово», – такий собі синонім до іншої абревіатури: сучукрліт. Низку уроків про сучасних українських авторів прочитали в школах Києва, Вінниці та Запоріжжя. Цієї осені НББ поширює акцію ще на чотири міста сходу та півдня України: Харків, Суми, Запоріжжя та Сімферополь.
Щоб дізнатися думку сучасних українських письменників про перспективи знайомства українських школярів з їхніми текстами, на дискусію запросили Світлану Пиркало, Сашка Ушкалова, Юрка Іздрика та Ірену Карпу – сучасних письменників, про яких із-поміж інших розповідали школярам учасники проекту.
Усі фото Вероніки Ергашової.