4+

Китеня з Дніпра

БараБука

Еліна ЗАРЖИЦЬКА. Китеня Тимко. Частина 1, 2. Китеня Тимко і кальмар Архітеутис. Подорож до Австралії. Китеня Тимко та Морська Зірочка. Останній бій. – Харків: Талант, 2015, 2016.
Уподобань: 20

На початку літа в Дніпрі дітей та дорослих познайомили з китеням. Точніше – з шістьома книжками письменниці Еліни Заржицької про Тимка, мешканця моря. БараБука давно знайома з цією дивовижною «дитиною» – ще відтоді, як рукопис було відзначено в конкурсі «Коронація слова». Тож барабуче товариство детально розпитало пані Еліну про бешкетного малюка, що «заплив» до Дніпра.

Еліна Заржицька: Хочу зізнатися, що біологічний і матеріальний вік Тимка не сбігаються. Першу частину було написано в далеких 1990-х роках і навіть надруковано в обласному двомовному дитячому журналі «Дядя Федор и другие». Потім були плани з видання книжки, навіть малюнки частково зроблені, але… Були недружні до книжок часи, не вдалося…

Лежав собі рукопис аж до початку 2009 року. Тоді прочитала його моя молодша подруга, письменниця й журналістка Наталія Дев’ятко, і довго доводила, що мені просто необхідно дописати другу частину. Я й дописала. І відправила на Всеукраїнський конкурс «Коронація слова».

У 2014 році ми з видавництвом «Талант» підписали угоду, і за рік я вже мала змогу милуватися першими трьома книжками.

Кому читати

На конкурсі «Коронація слова» рукопис було відзначено у віковій категорії «від 7 до 12 років», але видавництво «Талант» запропонувало мені попрацювати над текстом. У результаті «Китеня» було адаптовано й офіційно на книжці стоїть позначка «6+».

Втім, спілкуючись не тільки з дітьми, а й із батьками, маю інформацію, що наймолодша читачка книжки – харків’янка 3,5 років. Хоча донедавна пишалася повідомленням із Донецької області, від батька 4-річного Іванка, який повідомив, що син не просто із задоволенням слухає оповідки з книжки, але й наполягає на щоденному читанні й перечитуванні.

Як змінюється Тимко та його друзі з кожною книжкою

У мене двоє синів, тож писати про хлопчика-башибузука (китеня – хлопчик 🙂 ) мені було досить легко.

На початку Тимко – енергійний жвавий хлопчик, який безтурботно живе під батьківською опікою. Так, він бешкетує, але залишається дитиною з інтелігентної родини, де тато й мама дбають про своє дитя і про сина. Але з часом, коли Тимко вирішує вирушити в мандри (мету має шляхетну – допомогти заслаблій Морській Ластівці) поступово відбувається ініціація. Тимко виростає в підлітка.

Найкращий друг китеняти – капітан Хвалько-Теревенько – не уособлює собою старшого товариша, з якого Тимко бере приклад. Навпаки, іноді китеняті доводиться допомагати славному моряку. Мені хотілося показати маленькому читачеві, що не треба боятися взяти на себе відповідальність за якийсь вчинок або дію, хоч би скільки тобі років.

Що найголовніше

Як для автора, для мене важливо, щоб книжка для найменшого читача була не тільки розважальною й веселою, але й виконувала певні пізнавальні та виховні функції.

Намагаюся робити це ненав’язливо, але переконливо.

«Китеня Тимко» – не лише пригодницька повість. На сторінках книжки дитина може знайти назви багатьох нечуваних раніше мешканців океану й повітряного простору, дізнатися, які вітри існують в різних куточках світу, які тварини живуть на південних островах, отримати нові знання з екології та географії. Крім того, намагаюся закласти в малят основи певної поведінки в суспільстві, навчити доброті, чуйності, відповідальності.

Про ілюстрації

«Чому ви обрали саме Олену Железняк для оформлення книжок про китеня Тимка?» – поцікавилася я свого часу в головного редактора видавництва Лілії Гуменної. І отримала таку відповідь: «Зазвичай ми обираємо стиль художника відповідно до тексту твору. Спочатку читаємо текст, визначаємо, для дітей якого віку він буде цікавий. Адже нам добре відомо, які малюнки повинні бути для дітей кожної вікової категорії. Малюнки Олени Железняк емоційні, не перевантажені зайвими деталями. Ми розуміли, що книжок про китеня Тимка у нас аж шість, тож ілюструвати їх треба швидко. Працювати з Оленою дуже приємно. Вона – професіонал своєї справи. Для нашого видавництва вона проілюструвала вже дев’ять книжок».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар