Почесний список Андерсена


Почесний список Андерсена, або Почесний список Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (The IBBY Honour List) – це престижний каталог дитячих книжок зі всього світу, спільний проект країн Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY, The International Board on Books for Young People). Списком Андерсена його називають тому, що Міжнародна рада з дитячої книги також обирає лауреатів літературної премії ім. Г. Х. Андерсена. До каталогу з 1956 року щодва роки потрапляють найкращі видання для дітей та молоді, а також видатні автори, ілюстратори й перекладачі дитячої літератури.

Подавати книжки-претенденти для каталогу має право національна секція IBBY, на кожну категорію (автор, ілюстратор, перекладач) – лише одну книжку. Країнам, які безперервно видають якісні дитячі книжки різними мовами, дозволено подавати до трьох книжок у номінаціях «Автор» та «Перекладач» кожною з офіційних мов. Важливим критерієм при виборі того чи іншого видання для Почесного списку Андерсена є можливість публікації книжки в будь-якій країні світу. Тож видання має відображати культурні, політичні й соціальні відмінності, в яких живуть і ростуть діти. Митці, які потрапляють до Почесного списку, отримують дипломи під час Всесвітніх конгресів Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури (відбуваються раз на два роки в різних містах світу). Там-таки вперше представляють виставку найкращих книжок за версією Міжнародної ради, після цього сім комплектів книжок із Почесного списку Андерсена возять на різні світові виставки й книжкові ярмарки.

До Почесного списку Андерсена не раз потрапляли українські книжки, автори й ілюстратори. Отак, серед відзначених авторів можна знайти імена Богдана Чалого (1974), Євгена Білоусова (2002), Олександра Ратнера (2006), Олександри Кравченко (Лігун) (2008) та Юрія Лігуна (2010). До Почесного списку ілюстраторів потрапили троє українців – Наталія Музиченко (2000), Лана Королевська (2004), Володимир Штанко (2012) і Марина Пузиренко (2014). На жаль, попри те, що в Україні багато майстерних перекладачів, до списку Міжнародної ради поки що не ввійшов жоден.

Усі каталоги Почесного списку Андерсена доступні в електронному вигляді на сайті IBBY.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментарЧитайте також: