Часто дорослі не зважають на те, що духовність їхнього маленького чада, безпосередність, із якою його маленьке серце звертається до невидимого янгола-охоронця, дужого Св. Михайла, ласкавої Матінки Божої чи до самого Господа – це вияв глибоко інтимних, тонких і дорогоцінних почуттів. Зрештою, не так важливо, наскільки релігійною виросте дитина (хоча для «християн-практиків» це принципове питання), а наскільки повно вона зможе зрозуміти й реалізувати в собі загальнолюдську потребу в духовності й моральності. Спілкування з Божественним – частина внутрішнього життя, значною мірою таємниця й особиста справа, проте дорослі можуть неабияк посприяти малечі в цьому.
Видавництво «Братське» випустило молитовник для дітей у приємному подарунковому форматі. За традицією, книжка невеликого зручного розміру, у ній містяться канонічні тексти основних молитов на всі випадки життя, а також найважливіших християнських молитов, як-от «Отче наш» або «Трисвяте», знання яких також дозволяє малюкові впевнено почуватися під час літургії, стати частиною християнської громади. Тверда палітурка витримає довгі роки щоденного використання.
«“Тоді привели до Нього дітей, щоб Він поклав на них руки і помолився; учні ж не дозволяли їм. Але Ісус сказав: пустіть і не забороняйте їм приходити до Мене, бо таких є Царство Небесне” (Євангеліє від Матвія 19:13-14)»
Родзинкою видання є розкішні барвисті ілюстрації Мар’яни Качмар – ілюстраторки, мисткині-іконописця, авторки книжок для дітей на духовну тематику, співзасновниці дитячих християнських журналів «Ангелятко», «Ангеляткова наука», «Розмальовки ангелятка». Поєднання теплих медвяних, золотавих барв із цукерково-ягідними кольорами в сюжетах, часом канонічних, а часом сучасних, роблять традиційну техніку живопису – темперу – менш монументальною, наближають святих та янголів до повсякденного життя дитини, але при цьому малюнки зберігають містичну чарівність ікони.
У молитовнику, виданому з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета малеча знайде своїх найкращих друзів:маму й тата, Святу Марію й Архангела Гавриїла, хворого іграшкового ведмедика і янгола-охоронця, маленьких діточок і Спасителя.
Коментар БараБуки:
Разом із м’якою тканинною книжечкою видавництва «Кашалот» «Він завжди зі мною» (Анна Кирпан, текст, Олена Рубановська, графіка. Він завжди зі мною. – Львів: «Кашалот», 2010, 6 с.) молитовник «Братського» може стати добрим другом для малят також і доабеткового періоду.
На жаль, «Кашалот» більше не видає своїх знаменитих книжок, тож можемо лише принагідно про них згадувати добрим словом.
«Він завжди зі мною» – традиційна книжка-розвивалка, іграшка й оберіг водночас. «Кашалот», натхненницею та «мамою» якого стала Олена Рубановська, випускав іще кілька таких видань – «У гості до бабаусі», «Велика мандрівка», «День Ясі», «Їде поїзд», «Йдемо в гості», «Ранок у бабусі», «Різдво у Вифлиємі» Книжечка про малюка та його ангеламає надзвичайно добре продумані й виконані ілюстрації. Вона гідна бути опорою й натхненням не тільки для немовлят – а саме для них технологічно розробляються подібні «книжки». Книжку можна було дарувати й дорослим, і школярам, і підліткам (напевне, все ж більше дівчаткам– тим, які ще зворушливо люблять м’які іграшки). На відміну від просто іграшок з акцентом на розвитку дрібної моторики й пізнавальних змістових елементах, «Ангелик» дарував своїм читачикам чудову таємницю. Під тканинними клапанами, якщо їх відліпити, віднаходився Ангелик. Несподівано й символічно. Часом і в житті слід зробити зусилля, щоб зрозуміти, що наш ангел поруч і завжди підтримає наш у хвилину сумніву, скрути чи страху.
Хочеться вірити, що таких якісних «підтримуючих» дитячих видань, як «Молитовник» та «Він завжди зі мною» в Україні буде більше, вибір буде різноманітнішим, а також і «Кашалот» відновить свою видавничу діяльність.