Співати класику: музичний «адвент» до весни
Автор: Ольга Купріян
Будьмо відверті: не всі розуміють і сприймають поезію. Тим паче у школі. Тим паче тоді, коли емоції та почуття, в ній описані, не завжди відгукуються твоєму досвіду і віку. Цей трепетний час, коли вже виросли з дитячих віршиків і пісеньок, але ще шукаєте своїх текстів.
Цей матеріал має подвійного адресата. З одного боку, ми б хотіли, щоб він був шпаргалкою для вчителів, які шукають доріжок, якими б шкільна класика могла пройти в серця учнів та учениць. З другого боку, ми б хотіли, щоб ця сама поезія, по-новому зазвучавши у сучасних (або й ні) виконавців, зворушила серця старшокласників, які мусять вивчати її школі. Інколи поетичні рядки легше лягають на душу, якщо їх простелиш музикою. Тим паче, в багатьох віршах ідеться про любов, яка саме прокидається в юних серцях.
Отож, БараБука підготувала добірку пісень на слова українських класичних і сучасних (які, втім, також уже певною мірою класики) поетів – на кожен день лютого, наш «адвент» для очікування весни.
1 лютого
Нрав і права – Сергій Жадан і Юрій Гуржи
Слова: Григорій Сковорода
Почнімо хронологічно – з Григорія Сковороди, якому не так давно відгриміло 300 років із дня народження. Однак він і досі актуальний, і в цьому можна переконатися, послухавши реггі-альбом «Skovorodance» Сергія Жадана і Юрія Гуржи (запам’ятайте цей тандем), записаний за сприяння Харківського ЛітМузею.
Проєкт SKOVORODANCE – «Сад божественних пісень» Григорія Сковороди в переспівах Сергія Жадана на реґі-ритми від музиканта Юрія Гуржи. Радість і кураж філософії Сковороди передані через сучасні музичні інтерпретації.
До альбому увійшло 12 пісень. Загалом над альбомом працювали понад 35 музикантів. У треці «Нрав і права», скажімо, можна почути спів Ірени Карпи.
2 лютого
Знаєш – Віталій Козловський
Слова: Іван Франко
Не знаю, як у вас, а «Чому являєшся мені у сні» Івана Франка в мене це був один із улюблених віршів зі шкільної програми. І коли багато років тому поп-співак Віталій Козловський заспівав «Чому являєшся мені у сні», я миттю записала цю пісню у свої улюблені. Мотив приємний і легко запам’ятовується. Ну ж бо, ви ж також наспівуєте зараз «Хоч знаєш, знаєш, знаєш, добре знаєш…»?
Тепер цей вірш Франка вивчають у 10 класі – якраз у ту ніжну пору, коли серце вже впускає в себе паростки кохання.
3 лютого
Човен – Один в каное
Слова: Іван Франко
А ось чи вивчали ми у школі вірш «Човен» Івана Франка, я не пригадую. Зате нині це також – один із моїх улюблених текстів Франка.
4 лютого
Я п’ю цей вечір до кінця – Крихітка
Слова: Віктор Неборак
Першим цей вірш Віктора Неборака поклав на музику Місько Барбара та «Мертвий півень». Однак як інакше він звучить у виконанні Саші Кольцової з гурту «Крихітка»!
5 лютого
Тінь. День. Сум – Гич Оркестр
Слова: Володимир Сосюра
Тільки прислухайтеся до ритмомелодики цього вірша Володимира Сосюри:
синій, синій, синій…
Тінь… день… сум…
Це листи осінні
на твою красу.
6 лютого
Любіть Україну – Гич Оркестр
Слова: Володимир Сосюра
У цій композиції «ГИЧ оркестру» поєднується оригінальний вірш Володимира Сосюри та постмодерна іронія Олександра Ірванця, який закликав свого часу «любити Оклахому».
7 лютого
Не моя – Kozak System
Слова: Василь Симоненко + Сашко Положинський
Любовна лірика Василя Симоненка, доповнена рядками Сашка Положинського, чудово лягла на драматичну мелодію гурту «Kozak System».
8 лютого
Очима – ROXOLANA
Слова: Ліна Костенко
Цей вірш Ліни Костенко – про прощання і, звісно, про любов. А також – про те, як поезія допомагає нам промовити те, що не було промовлено вголос: «несказане лишилось несказанним». Ось тільки у виконанні співачки Роксолани пісня позбулася туги й набула легкості – і такі прощання теж бувають.
9 лютого
Білий рояль – Соломія Чубай
Слова: Микола Вінграновський
У 2019 році Соломія Чубай випустила альбом «POETY. Діалог поколінь», а за два роки – другий альбом у цій серії «POETY 2». До цих альбомів ввійшло загалом 20 текстів українських поетів і поеток, як сучасників, так і вже класиків – дисидентів, вісімдесятників, модерністів і постмодерністів.
10 лютого
Осіннє небо – Соломія Чубай
Слова: Грицько Чубай
11 лютого
Папіроси – Dakh Daughters
Слова: Михайль Семенко
Обережно: ліричний герой Михайля Семенка у вірші «Папіроси»… курить папіроси! Цей вірш Михайля Семенка подаємо у виконанні аж трьох виконавців: послухайте, які різні й цікаві інтерпретації одного й того ж вірша.
Смутний – Alexjazz
Місько Барбара, Юрій Єфремов – Папіроси
12 лютого
О, панно Інно! – Dakh Daughters
Слова: Павло Тичина
Можна безкінечно співати пісні на тексти Павла Тичини, особливо з альбому, тобто збірки «Сонячні кларнети» – і як по-різному вони звучать!
13 лютого
Ви знаєте, як липа шелестить – Пиріг і батіг
Слова: Павло Тичина
Гаї шумлять – Пиріг і батіг
Слова: Павло Тичина
Іще два вірші Павла Тичини з «Сонячних кларнетів».
14 лютого
Коли до губ твоїх – Плач Єремії
Слова: Григорій Чубай
У цьому вірші Грицька Чубая – одна з найчарівніших метафор, які мені колись траплялися: «чорний птах повік твоїх».
15 лютого
Інший – Соломія Чубай
Слова: Юрій Іздрик
Здається, останні роки ми дуже добре затямили, наскільки для нас важливо триматися своїх людей. Ось як у вірші Іздрика:
людина сама нічого не може
людині завжди потрібен інший
на кого можна себе помножити
для кого варто писати вірші
з ким можна разом долати відчай
чи радість ділити не ризикуючи
хто може в будь-яку мить засвідчити
що ти – реальний що ти – існуєш
16 лютого
Із янголом на плечі – Марія Бурмака
Слова: Іван Малкович
Цей вірш Івана Малковича, достоту як і про «крихітну свічечку букви ї» багато хто знає напам’ять. А в цій композиції Марії Бурмаки він – і тривожна колискова, і різдвяна молитва.
17 лютого
Слухай але мовчи – ShokolaD
Слова: Сергій Жадан
Сергій Жадан – один із новітніх живих класиків, у цьому немає сумніву. Навіть діти тепер знають окремі слова його пісень (попри те, що більшість із них містить далеко недитячу лексику). Ніжні й мелодійні поезії Сергія Жадана співало багато виконавців. ось як звучить вірш Жадана у виконанні етно-фольк гурту «ShokolaD».
18 лютого
Пливи, рибо, пливи – Колір
Слова: Сергій Жадан
Сергій Жадан подарував нам багато цитат, але одна з найбільш улюблених – про любов із вірша «Пливи, рибо, пливи». Ось вона:
Любов варта всього –
варта болю твого,
варта твоїх розлук,
варта відрази й мук,
псячого злого виття,
шаленства та милосердь.
Варта навіть життя.
Не кажучи вже про смерть.
Цей вірш – також у виконанні Соломії Чубай для проєкту «POETY. Діалог поколінь»:
19 лютого
Тичина. Кларнети – Сергій Жадан і Юрій Гуржи
Слова: Павло Тичина
Пам’ятаєте, ми просили запам’ятати дует Жадана і Гуржи? У 2021 році Мистецький арсенал презентував музичний альбом «ФОКСТРОТИ». Це – експериментальний side-project Літературної Лабораторії в межах проєкту про український футуризм «Футуромарення», кураторка – Оксана Щур.
Альбом складаються із 10 треків та анімації, тут використано тексти та фонограми записів Миколи Бажана, Михайля Семенка, Гео Шкурупія, Павла Тичини, Олекси Влизька, Філіппо Томмазо Марінетті, Володимира Сосюри, Раїси Троянкер, Наталі Ужвій, Леоніда Первомайського, Сергія Жадана та інших.
20 лютого
Ми помрем не в Парижі – Мертвий Півень та Саша Кольцова
Слова: Наталка Білоцерківець
21 лютого
Я помру від застуди – Христина Соловій
Слова: Сергій Жадан
Ще один кавер на пісню «Мертвого півня», виконаний у пам’ять про Міська Барбару, що помер у 2021 році.
22 лютого
Сірники – Alexjazz
Слова: Михайло Драй-Хмара
За основу пісні взято вірш Михайла Драй-Хмари «Сірники». Це один із останніх віршів поета, який він написав у листі своїй дружині та доньці з концтабору ГУЛАГу на Колимі в 1937. В 1939 був розстріляний совєтською владою.
23 лютого
Госпітальєрко – Місько Барбара та Юрко Єфремов
Слова: Сергій Жадан
Цей вірш Сергія Жадана, написаний у 2017 році, нагадує нам про те, що війна триває значно довше, ніж два роки. У 2021 році ця пісня на слова Жадана ввійшла до альбому «13 пісень про любов» Міська Барбари та Юрія Єфремова. Пізніше її переспівали сестри Тельнюк.
24 лютого
Враже – Енжі Крейда
Слова: Людмила Горова
Вірш «Сію тобі в очі» Людмили Горової розійшовся соцмережами в перші місяці повномасштабного вторгнення, як закляття. Тепер це вже – новітня класика. А це – перше втілення цього вірша в пісні. І в нього за рік – 21 млн переглядів офіційного кліпу на YouTube.
25 лютого
Леся – Круть
Слова: Леся Українка
До дня народження Лесі Українки – один із найвідоміших її віршів у виконанні Круть.
26 лютого
Плющ – Бумбокс
Хотіла б я тебе, мов плющ, обняти – Соломія Чубай
Слова: Леся Українка
А втім, ми маємо ще два виконання «Плюща», якими не можемо не поділитися. Одне – від Андрія Хливнюка, друге – від Соломії Чубай зі вже знайомого альбому «POETY. Діалог поколінь».
27 лютого
Ти втретє цього літа зацвітеш – Плач Єремії
Слова: Тарас Чубай
28 лютого
Їй 15 – Лінія Маннергейма
Слова: Сергій Жадан
Ця пісня стала «саундтреком» до книжки Насті Мельниченко «Мій дім – війна», що ввійшла до посібника «Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир», а також отримала відзнаку Топу БараБуки 2023 у категорії «Юнацька книжка року».
29 лютого
Жовтий скотч – Yurcash
Слова: Максим Кривцов
Автор вірша «Жовтий скотч», поет і військовий Максим Кривцов загинув на війні 7 січня цього року. За кілька тижнів до того вийшла його дебютна збірка віршів «Вірші з бійниці». «Тільки якщо я загину на цій війні, я стану класиком», – пожартував Максим Кривцов у листуванні з одним із друзів літнього вечора торік.
«Жовтий скотч» поклав на музику виконавець Юркеш, вона прозвучала як саундтрек до фільму «Наші котики»:
Весь світ у ранах – я візьму тей жовтий скотч
Я знаю, тут у поміч – лише жовтий скотч
Так вабить декольте цієї дивної весни
Ми всі пішли на Схід, бо хто, якщо не ми
Ми ставимо цей вірш і цю пісню в самий кінець лютого – з надією, що ніхто з наших поетів і поетес більше не стане класиком такою ціною.
Чільне зображення: колар Гриці Ерде до проєкту «Фокстроти», Мистецький Арсенал
PS: у коментарях до допису про цей список мені допомогли доукомплектувати «Співати класику» поуплярними піснями. Наприклад, у 2023 році співак Артем Пивоваров у колаборації з іншими артист(к)ами створив проєкт «Твої вірші, мої ноти», де поклав на ноти слова українських поетів та поеток – Тараса Шевченка, Івана Франка, Ліни Костенко, Лесі Українки, Павла Тичини, Василя Симоненка, Михайля Семенка, Григорія Чупринки, Пантелеймона Куліша, Богдана-Ігоря Антонича, Гео Шкурупія, Миколи Вінграновського та інших.
А вже в лютому співачка Дана Заюшкіна («Vivienne Mort») представила розірви-душу композицію на слова Максима Кривцова «Не ходи ти тут, не ходи».
І, сподіваючись, що цей список буде ширитися не один рік, додаю також одну зі своїх улюблених колядок – на слова Богдана-Ігоря Антонича (цикл «Різдво» і «Коляда»), із яким у мене пов’язані дуже ніжні спогади зі студентської аудиторії – у виконанні Христини Соловій. Музику створив Василь Жданкін.