11+

Бьордвотчинг (не) можливий

Оксамитка Блажевська

Ірена ПАНАРІНА. ПтахАбетка. Українські пернаті. – Харків: Ранок, 2019. – 72 с.
Уподобань: 7

Доволі популярним заняттям в останні роки стає бьордвотчинг (англійською birdwatching) – спостереження за птахами, вміння розрізняти їх за зовнішністю чи співом. Ви ж чули, як співають, витьохкують, скрегочуть пташки рано-вранці? Улітку вони навіть можуть вас розбудити. Або можна спостерігати за тим, що вони роблять, чим харчуються, фотографувати їх і фіксувати певні їхні особливості. Але, звісно, є більш поширені птахи, яких ви можете бачити чи не щодня у населених пунктах, а є такі, які маскуються, живуть віддалено від людей, або ж узагалі поволі зникають.

«ПтахАбетка – це маленька подорож у світ творчості та знань. Що нам по-справжньому треба – це жити в гармонії з природою, вивчати її, берегти й пам’ятати, що вона – це ми»

Саме таких птахів ви зустрінете на сторінках «ПтахАбетки» Ірени Панаріної. І тому бьордвотчинг із цією книжкою не зовсім можливий – бо там не звичні для нас горобці, синички, голуби (тут про них навіть згадки немає). Ірена Панаріна зібрала у своїй абетці тих птахів, які тепер рідко зустрічаються у природі, оскільки здебільшого занесені до Червоної книги України. І це для нас усіх така дуже важлива книжка-пересторога: дивіться, ці птахи існують, їх потрібно берегти. Тому я б радила прочитати цю книжку не лише дітям, а й дорослим. Можливо, саме після усунення причин зникнення, які наведені у книжці, спостереження за цими пташками стане цілком можливим у майбутньому.

Дивовижність «ПтахАбетки» полягає ще й у тому, що створена вона не як зазвичай – фарбами-пензлями або в комп’ютерній програмі, а завдяки… ниткам і спадщині. Авторка отримала у спадок величезний пакет ниток «муліне». І просто не знала, що з ними робити. Одного разу гралася цими нитками і побачила в них образи птахів. Так і спала їй на думку ідея зробити «ниткових» птахів та укласти пташину абетку. Спочатку образи птахів будуть для вас зовсім незвичними, деякі можуть своїм виглядом навіть налякати (особливо ґава, хохітва і тетерук), але коли ви порівняєте фото цих птахів із нитковими зображеннями, то зрозумієте, що насправді вони дуже навіть схожі і передають характер кожної пташки. І кожен образ стане для вас дуже-дуже рідним.

Книжка скомпонована за алфавітним принципом, але не повсюди по книжці перша літера назви птаха збігається з певною буквою абетки, часом знаходимо цю букву усередині слова. Тож для дітей, які вивчають алфавіт, це стане своєрідним маленьким квестом.

Мені сподобалося, що це не звичайна дитяча книжка-нонфікшн із енциклопедичним стилем, а справді жива й неординарна – кожен текст містить якусь історію, якийсь цікавий факт із життя пташки, якусь її особливість, яку має тільки вона, і це насправді дуже добре запам’ятовується. Діти неодмінно звертатимуть увагу на оперення пташки, наприклад, на те, що жовна зелена – це по суті дятел із зеленою смужкою, а шпак у цій книжці має незвичне рожеве оперення. А ще в кожному тексті вказані причини, через які та чи інша пташка зникає чи занесена до Червоної книги України, а також ареал поширення – територія, де її можна побачити і поспостерігати.

Я вважаю, що це книжка, яку має прочитати кожен дитячий письменник, який планує зробити своїми персонажами птахів, адже тут є справді цікаві історії про кожну пташку, до того ж так буде можливо ще раз наголосити на важливості їхнього збереження.

Ця книжка неодмінно допоможе вчителям на уроках у початковій школі.  Дітям дуже цікаво буде знати:

– яку пташку можна заводити вдома замість собаки;

– дзьоб якого птаха схожий на шило, а якого – на лопату;

– яка пташка може просвистіти зо двадцять мелодій;

– які птахи ходять неначе у масці – хтось у білій, а хтось у чорній;

– який птах може вертіти головою на 200 градусів;

– який птах – справжній ненажера;

– чому фламінго рожеві тощо.

Відповіді знайдете на сторінках «ПтахАбетки» – справді вартої уваги книжки, створеної з любов’ю до природи. Можливо, хтось із читачів цієї абетки виросте і стане не лише бьордвотчером, а й орнітологом – дослідником птахів.

Купити книжку можна тут.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар