4+

Погляд художника, погляд їжака

Галина Ткачук

Таня СТУС, Анна САРВІРА. Їжак Вільгельм. – Харків: Віват, 2016. – 32 с. – (Серія «Маленьке диво»).
Уподобань: 15

На темно-зеленому тлі – їжак, який зосереджено дивиться у далечінь. Таким зображенням на обкладинці зустрічає читача «Їжак Вільгельм» Тані Стус та Анни Сарвіри. Ледь помітна краватка-метелик та специфічне ім’я героя уже можуть підвести до думки, що їжак цей, можливо, іноземець. Можливо, з минулого. Можливо, актор чи художник.

Однак розгорнувши книжку, здивуватися мають шанс не лише читачі віком 3+, яким видавництво «Віват» адресує цю книжку, а й їхні батьки. Адже перш ніж усі вони дізнаються, хто такий їжак Вільгельм і яка його історія, у книжці їм зустрінеться Вільгельм Котарбінський, українсько-польський художник (1848–1921), котрому цю книжку й присвячено. Який стосунок він має до їжака Вільгельма? Чи, може, сам і є певним чином головним героєм цієї історії? Вирішити це лишається самому читачу. І це далеко не єдина таємниця «Їжака Вільгельма», означена натяком.

«Ворона спускалася з дуже верхнього верху, аж із самого неба. Вільгельму невимовно кортіло туди. Там було найбільше Світла. Нічим не затуленого, кажуть, тільки часом захмареного. Він мружився, видивляючись Федору та слухаючи її оповідки про далекі краї»

Друга таємниця з’являється відразу ж на початку самої історії: «Зазвичай історії починаються розповіддю про те, хто і де народився. Проте мить появи міського їжака Вільгельма нікому не відома». Ці перші речення книжки дуже гарно характеризують її незвичний стиль та манеру оповіді автора. Далі виявиться, що їжак цей любить споглядання, для нього важливі світло і тінь, кольори та їх зміна.

Дитячі спогади багатьох людей містять у собі таке повільне споглядання. Занурення у світ кольорів і світла часом бувало для багатьох із нас настільки ж цікавим, як гра або слухання історій. Саме таким замисленим і задивленим у світ дітям, найімовірніше, сподобається історія міського їжака, яка, звісно ж, не обмежується лише медитативними міркуваннями. Вона розгортається далі в парку, в якому завдяки яскравим ілюстраціям Анни Сарвіри, стилізованим під дитячі малюнки, можна впізнати київський парк Володимиська гірка. Ворона Федора, білка Маруся та великий гурт голубів допомагатимуть їжакові здійснити його мрію, а для цього – кожен у свій спосіб міркуватимуть про Світло та його початок.

І якщо знову повернутися до натяків і таємниць «Їжака Вільгельма», якщо їжак Вільгельм – це справді, у якийсь дивний спосіб, видатний художник із минулого Вільгельм Котарбінський… То, можливо, кожен із нас у цей самий дивний спосіб може виявитися міським їжаком, меткою білкою чи вороною Федорою в польоті над Києвом. Не назавжди, звісно, а лиш на півгодинки, поки повільно читатиметься ця таємнича книжка.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар