Виставка дитячої літератури в Болоньї: тренди і новинки

Автор: Ольга Черепанова


Минулого тижня в Болоньї завершилася Дитяча книжкова виставка. Це одна з найбільш визначних подій книжкової індустрії. Ольга Черепанова, креативна продюсерка продакшену «Glowberry», ділиться враженнями про подію та тренди створення дитячого контенту.

Книжкова виставка в Болоньї присвячена дитячій літературі та фокусується і на комерційних задачах, і на освітніх та фестивальних. Саме тут можна побачити всі останні тенденції ілюстраторського мистецтва та дізнатися актуальні теми для книжкових проектів. Ця подія приваблює величезну кількість людей Книги з різних куточків світу. Цього року за державної підтримки, силами «Українського інституту книги» вперше був представлений український стенд. Ми відвідали виставку всією креативної командою, щоб надихнутися на створення найкращого продукту для нашої української аудиторії.

Крім видавців, на виставку приїжджають багато сучасних ілюстраторів, які хочуть як презентувати свої нові роботи, так і подивитися те, що роблять їхні колеги. Традиційний конкурс Bologna illustration exhibition цього року залучив майже три тисячі ілюстраторів. Серед фіналістів є дві українські ілюстраторки: Анна Сарвіра, авторка ілюстрацій нашої книжкової серії «Хоробрі Зайці», та Ольга Штонда.

Також у рамках виставки відбувається конкурс сучасної книги серед цьогорічних новинок. Члени журі Болонської виставки, обираючи книжки-фіналісти конкурсної програми, роблять акцент на незвичайних ідеях сюжетів, оригінальних ілюстраціях, неочікуваних темах і нестандартному оформленні книги як арт-об’єкту.

Цього року переможцями стали такі книжки:

«Baobab» – новий погляд на відомого і улюбленого дітьми героя Пінокіо. Дещо авангардна і психоделічна, але неймовірно гарно реалізована.

«A History of Pictures for Children» – прості й дотепні оповідання про мистецтво.

«Julian Is a Mermaid» – про хлопчика, який переодягається в самостійно змайстрований костюм русалоньки і йде з бабусею на морський парад. Крім історії, журі високо оцінили ілюстрації, зроблені в поєднанні гуаші та акварелі.

«¡A dormir, gatitos!» (Ідіть спати, кошенята!) – книга для читання з малюками перед сном із кумедноюісторією та ілюстраціями.

За чотири дні нам вдалося оглянути все, що цього року пропонувала Болонья, і зробити свої висновки про нові тенденції і тренди.

Якщо говорити про зміст творів, то в новинках для дітей фокус уваги все більше переміщується на історії про сучасне життя. Експерти пояснюють це тим, що соціальні мережі докорінно змінили підхід до візуального мистецтва і літератури. Ми хочемо читати й бачити життя інших людей, дізнаватися про їхні звичайні та незвичайні події і ситуації. У нових історіях головні герої стикаються з актуальними проблемами, взаємодіють одне з одним, знаходять реальні та неймовірні виходи зі звичайних ситуацій. В ілюстраціях до таких історій люди зображені в активній взаємодії – вони дивляться один на одного, спілкуються, проживають емоції та почуття.

(1)

Багато уваги приділяється актуальним сучасним темам: ґендерні питання, інклюзивність, екологія, життя в мегаполісі, пояснення таких складних тем, як війна, смерть, хвороби.

(2)

Наїв – ілюстративний стиль, який задає тон сучасним тенденціям у дитячих книжках. Прості сюжети з ілюстраціями, які виглядають зрозумілими для дитини, все більше привертають увагу видавців зі всього світу.

(3)

У візуальному оформленні і журі, й читачі віддають перевагу простим дотепним сюжетам, виконаним у мінімалістичному стилі.

(4)

В окремий книжковий напрям виділились silent-book – книжки без тексту.

(5)

І звичайно ж, відвідувачів виставки вражають новинки, пов’язані з розвитком можливостей поліграфічного виробництва. Книжки з водяними знаками, які можна побачити при спеціальному світлі, папір із напиленням, що викликає тактильні відчуття, незвичайні рішення з ароматами, папером, що не промокає і не рветься, – все це привертає величезну увагу. А поп-ап книги стали настільки складними та дивовижними за своїми конструкціями, що збирають навколо себе безліч охочих подивитися на «диво з книги».

(6)

Відвідування таких заходів – це гарна можливість для авторів, видавців та ілюстраторів презентувати свої роботи, познайомитися з колегами, надихнутися діяльністю інших. І головне – побачити, які світові тренди і тенденції можна застосувати в українському видавництві.

Команда Glowberry (зліва направо): художниці Маріне Варданян,
Анна Сарвіра, Світлана Дорошева,
Ольга Дегтярьова та креативна директорка Ольга Черепанова

Ми постійно відвідуємо не лише книжкові виставки в Болоньї та Франкфурті, а й беремо участь в анімаційних фестивалях і пітчінгах Cartoon Forum, Annecy International Animation Film Festival, оскільки створюємо і книжки, і додатки, і серіали. Звідти привозимо ідеї, які реалізуємо у своїх продуктах. Серія книжок «Мама поспішає додому» повністю побудована на історії про життя сучасної мами у великому місті. Дорогою додому вона вигадує неймовірні історії про свої пригоди. Читаючи книжку, дитина отримує цікаву оповідь, а мама – можливість спілкування з дитиною в ігровій формі, що є терапією для обох. В основі серії контенту «Хоробрі зайці» лежить ідея навчити дітей толерантності і пошуку спільної мови, незважаючи на відмінності між вами.

Усі фото надано креативним продакшеном «Glowberry».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар