4+

Дітям про екологію: важливе і творче

Марія Артеменко

Ганна БУЛГАКОВА, Юлія ГРЕЧУХ. Обережно, скло! Михайлик і паперова зірка. От тобі й соломинки! Мрія пані Бляшанки. – Харків: Ранок, 2023. – 24 с. – Серія «Екоісторії».
Уподобань: 2

Екологічне виховання – ознака свідомого батьківства та якісної освіти сьогодні. Його варто починати змалечку, ще в дошкільному віці. Книжки традиційно залишаються помічними на цьому важливому етапі. І дуже тішить, що актуальність тематики не залишається поза увагою українського книговидавничого ринку, навіть попри скрутні часи для нього. Добірку сучасних видань про довкілля поповнила серія з 4-х екоісторій від видавництва «Ранок», які написала Ганна Булгакова й проілюструвала Юлія Гречух.

«Віднесіть мене у смітник!!!»

Серія містить чотири книжки: «От тобі й соломинки», «Михайлик і паперова зірка», «Мрія пані Бляшанки» та «Обережно, скло!», кожна з яких присвячена певній екологічній проблемі, що легко зрозуміти з назв. Зручний формат і невеликий 24-сторінковий обсяг видань спонукають зібрати всю колекцію й читати історії по черзі.

Головні персонажі книжок – діти, які пізнають важливість турботи про довкілля через буденні ситуації, як-от: святкування дня народження, пікнік із батьками, гру в пісочниці чи звичайне малювання. Заразом сюжети містять елемент казковості – предмети говорять до дітей, а ті їх розуміють. Репліки бляшанки, аркуша паперу і соломинок не лише інформативні, а й дотепні. Тож не бійтеся, що читання про важливі речі буде занадто серйозним.

Письменниця заклала у просту для сприйняття форму і загальне розуміння екологічних проблем, і конкретні акценти (сортування сміття, економне споживання тощо) з прикладами коректних моделей поведінки. Прикметно, що у своєму повсякденні Ганна Булгакова сама дотримується свідомого ставлення до довкілля: «Уже шість років я завжди ношу з собою в сумці багаторазові металеві соломинки. Це справді дуже зручно й навіть приємно, коли щоразу в кав’ярнях відмовляєшся від пластикової соломинки. Також я маю багаторазову чашку й еко-пляшку для води. А замість пакетів давно використовую текстильні торбинки, великі й маленькі. Живучи в Харкові, я призвичаїлася до zero waste – споживання з сортуванням відходів. Але оскільки наразі тимчасово мешкаю в іншому містечку, такі процеси складно налагоджувати, зокрема через відсутність пунктів прийому сировини. Проте не припинятиму рухатися в цьому напрямку».

Враховуючи вікування, книжки серії мають відповідне візуальне оформлення: перевага ілюстрацій над текстом, елементи інфографіки та крупні плани. Дитячі персонажі Юлії Гречух симпатичні й колоритні (мій фаворит – темношкірий хлопчик Макс із історії «Обережно, скло!»).

Наприкінці кожної історії читачам пропонують «закріплення вивченого матеріалу» (одна з улюблених фраз вчительок, еге ж?). Ідеться про своєрідну логічну фіксацію прочитаного через творчість. Це, направду, дієвий метод інтегрованого навчання. Покрокові інструкції демонструють, як можна власноруч виготовити тематичні саморобки: брелок із використаних пластикових соломинок, паперового собаку-орігамі, алюмінієву картину або вазу для квітів. Виконання передбачає допомогу дорослих. Усі майстер-класи оформлені зручними картинками, тож із завданням легко впораються навіть недосвідчені «майструвальники/ці».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар