Музеї Лесі Українки


Із життям і творчістю письменниці можна ознайомитися в багатьох музеях України: в містах, де Леся Українка певний час мешкала, нині діють літературні музеї її імені.

Народилася Лариса Косач у Звягелі (нині Новоград-Волинський). У будиночку, де вона з’явилася на світ, створено меморіальний музей. Експозицію розташовано в п’яти кімнатах, де можна побачити картини, світлини, меблі, документи й особисті речі родини Косачів. Музей відтворює атмосферу, в якій жила родина письменниці. Поряд із будинком установлено бронзове погруддя Лесі Українки.

Жили Косачі й у Луцьку. Хоча родина перебувала тут недовго, однак сьогодні в місті є три пам’ятники поетесі, а головну вулицю та найбільший університет у Луцьку названо її ім’ям. І, звичайно, музеї. Їх декілька: музей Лесі Українки в Східноєвропейському національному університеті й музей-кімната Косачів у будинку, де жила сама письменниця.

Відтак родина переїхала на Волинь у с. Колодяжне. У садибі, де мешкали Косачі, діє літературно-меморіальний музей. Це садиба, в якій письменниця провела свої дитячі та юнацькі роки. Експозиції, що розкривають життєвий і творчий шлях Лесі Українки, складаються з меморіальної та літературної частин. Меморіальну частину представлено у двох будинках: Лесиному будиночку («Білому») та батьківському («Сірому»). У них збережено той інтер’єр, який був у домі за життя Лесі Українки. Літературну частину представлено в чотирьох кімнатах, де зібрано документи і рукописи. На території садиби встановлено бронзове погруддя письменниці. Детальніше про роботу музею на сайті: kololesi.at.ua.

Музеї Лесі Українки є також в Києві та Ялті.

У Києві по вулиці Саксаганського, 97 письменниця прожила двадцять років. Нині тут на двох поверхах представлено експозиції світлин, рукописів, документів та інших матеріалів про життя і творчість Лесі Українки.

У Ялті на вулиці Катериниській Леся Українка прожила три роки. Нині тут стоїть пам’ятник письменниці, а за ним – будинок у мавританському стилі, де вона й мешкала. Музей відіграє важливу роль для громади Криму, адже на його базі було сформовано першу українську школу в місті, а музейні зали стали аудиторіями для кримських студентів та активістів різноманітних культурних організацій і товариств. Детальніше про діяльність музею читайте на сайті: lesiaukrainka.crimea.ua.

Print Form
Подiлитись:


Читайте також: