0+

Підручник-практикум для батьків

Людмила Ковальова

Інна МОЛОДУШКІНА. Мені 5 років. – Харків: Вид. група «Основа», 2016. – 204 с. Ярослав ДРАБ. Мені 4 роки. – Харків: Вид. група «Основа», 2016. – 204 с. Наталя АСЄЄВА. Мені 3 роки. – Харків: Вид. група «Основа», 2016. – 190 с. Ярослав ДРАБ. Мені 2 роки. – Харків: Вид. група «Основа», 2016. – 192 с. Ольга БАБІЧЕВА. Мені 1 рік. – Харків: Вид. група «Основа», 2016. – 160 с. Марія МАЛИХІНА. Дитина Народилася. – Харків: Вид. група «Основа», 2016. – 192 с.
Уподобань: 5

Зовнішній вигляд цих шести «томів» книжок – «милі, приємні і ніжні», що відразу викликає бажання взяти їх до рук і погортати. Пастельні кольори, зворушливі личка дітей на обкладинках. Навіть глянець палітурок гріє затишком маминої теплоти. Ця добірка може бути дуже корисною для базової освіти батьків у підготовці до «усвідомленого» батьківства, а також для бабусь-дідусів, які не закостеніли у своїх поглядах, а прагнуть самовдосконалюватися разом зі своїми дітьми-онуками.

Читайте також: Настільна книжка для батьків

Тут – знайомство із психофізіологічними особливостями кожного віку в період від народження до вступу малюка до школи. Є опис різноманітних ігор, вправ та практичних завдань для розвитку дитини. Достатньо матеріалів стосується вибору одягу, взуття, іграшок, книжок; подано завдання для визначення рівня розвитку дитини. Багато уваги приділяється безпеці, питанням емоцій та кризових ситуацій у малюків. Наприкінці кожної книжки є кольорова вкладка з показниками розвитку дитини, дуже зручна для того, щоб помістити на видному місці для самоконтролю й можливості бачити перспективу, тобто зону ближнього розвитку свого малюка. Книжки містять рекомендації по перегляду мультфільмів та вибору книжок, однак там, на жаль, мало українських авторів.

Тексти книжок зручно розділено на частини, до кожної з яких додаються практичні поради, розкриваються причини й наслідки процесів, які відбуваються з малюком. Наприкінці кожної – узагальнення, точки зору авторів підкріплено цитатами науковців або інших дослідників цієї теми.

Допомагає роботі з книжками те, що використаний шрифт дозволяє працювати з текстом у «польових» умовах, «одним оком», одночасно доглядаючи за дитиною або виконуючи хатню роботу. Сприяють легшому сприйняттю також виділення узагальнюючих понять або важливих моментів.

Деякі теми видання повторюються від видання до видання, але це на краще: попередня книжка вже рік як прочитана, а дещо доцільно згадувати-нагадувати батькам постійно.

meni4rokiТексти написано загалом зрозумілою мовою, та не всі книжки однаково читаються. Якщо книжка Марії Малихіної просто захоплює своєю емоційністю і, попри не зовсім «правильну, відповідну граматичним нормам» мову, читається на одному дусі-натхненні, то є такі, що написані сухувато чи категорично.

Придивімося до книжок ближче. «Дитина народилася» Марії Малихіної – це швидше не пізнавальне читання, а надзвичайна дитинолюбна поема вагітної авторки, для якої немовля – найбільша цінність! Напевно, її стан дав унікальну можливість розповісти про немовлене й невимовлене ще жодною людиною – про бажання тільки народженої крихітки. Авторці віриш у всьому, бо кожна думка насичена неабиякими емоціями та любов’ю.

Читайте також: Як пережити перший рік батьківства

У книжці «Мені 1 рік» Ольги Бабічевої цікаво розкривається тема ліворукої дитини, що в сучасному світі дуже актуально. Не дуже виразно, як на мене, визначено ставлення автора до теми ґендерних стереотипів. Доцільно чіткіше формулювати позиції науковців у цій сфері. Не зовсім коректно з точки зору літературного сприйняття побудовано висловлювання про їх помилковість, які НЕ підтверджені сучасними дослідженнями. Перераховані далі стереотипи доцільніше було б сформулювати не з точки зору їх заперечення, а перебудувати в стверджувальну форму. (Наприклад, «…дані не підтвердили, що дівчатка більш комунікабельні, ніж хлопчики» на «…дані підтвердили: дівчатка і хлопчики однаково комунікабельні» тощо).

meni5rokiv«Мені 3 роки» Наталі Асєєвої, «Мені 2 роки» і «Мені 4 роки» Ярослава Драба, «Мені 5 років» Інни Малодушкіної загалом розкривають всі особливості цих періодів. Для вдумливих і спостережливих батьків цього буде достатньо, аби вирізнити «проблемні» моменти розвитку своєї дитини й уже виходячи з цього шукати додаткову літературу, яка буде необхідною саме їм. Ці книжки будуть корисними також і для вихователів дитячих дошкільних закладів.

Збірка видавничої групи «Основа» є доволі неоднорідною, але вона пропагує дуже правильну ідею «усвідомленого», розумного батьківства. Її практичні поради будуть корисні не лише батькам дітей 3-6 років, а й старших, для урегулювання конфліктів як між батьками і дітьми, так і між дітьми. Поради 6-томника, опис кожного періоду, стосуються збірного, узагальненого дитячого образу. Унікальність, неповторність, особливість своєї дитини необхідно спостерігати-шукати-відкривати самостійно кожному з батьків. І, спираючись на базові знання, отримані з цієї вагомої колективної роботи, на власне бажання, на свою батьківську інтуїцію і любов, шукати власний шлях взаємодії з дитиною.

Коментар «БараБуки»:

На приємних обкладинках шеститомовика ми вгадали характерний стиль ілюстрацій української художниці Жені Миронюк, хоча її імені в оформленні чомусь ніде не вказано. Ми звернулися до Жені й отримали підтвердження, що авторкою малюнків є саме вона. Тож маємо шанс виправити прикрість:

Обкладинки до всіх шести книжок малювала Женя Миронюк.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар