Старі книжки проти нових: чи можливе примирення?
Оновлення шкільних програм, нові підходи у навчанні, Нова Українська Школа: один із трендів у сучасній освіті ‒ пошук нового. Зрештою, нові покоління учнів потребують учителів нового покоління. Але що робити із тим старим, яке ми отримуємо у спадок? Наприклад, зі старими книжками?
Учасники та учасниці підліткової редакції БараБуки «Написатор» діляться своїми міркуваннями про роль старих видань у бібліотеках сучасних підлітків і що можна зробити зі старими книжками.
Щодо старих книжок, то вони дуже докучають людям, які живуть зараз. По-перше, там може бути старий правопис. Якщо це підручник, то його взагалі не можна використовувати, це зрозуміло. Вважається, що читаючи, ми поповнюємо словниковий запас. Та деякі старі книжки мають неправильне написання слів, тож ми їх неправильно запам’ятовуємо. Деякі, а точніше більшість, старих книжок містять старі стереотипи, що також негативно впливають на людей, тому читати старі книги я вам не рекомендую. У них можуть вживатися архаїзми та історизми, які можуть зробити ваше читання важчим.
Куди діти такі книги? Якщо книжка морально або фізично стара, то її можна використати як дизайнерський елемент у кімнаті, або віддати тому, кому вона потрібна.
Поліна Ільховська
Якщо книжка вже порепана, зникає бажання її читати. Сторінка порветься чи випаде… Такого типу книги варто переводити в електронні формати (fb2, pdf, word). Доволі важко фізично пошкодити файл, якщо його навіть у руки взяти не можна! Інша справа ‒ коли книга застаріла морально. Стара ідеологія, стереотипи, уявлення і навіть мова! Усе перелічене дуже важко сприймається сучасним суспільством через брак інформації чи розуміння. За такими книгами можна досліджувати історію, тож їх треба здати історикам в архів.
Георгій Благовещенський
Нові книжки мають певні переваги, але старі розповідають і розповідатимуть про історію. За допомогою їх можна поринути в інше століття.
Нові книжки можуть розповідати про щось нове, цікаве, незвичне… Або про нудне. Нові книжки можуть допомогти нам у новому часі або просто розповісти щось нам звичне.
Обидва типи книг ‒ унікальні, несхожі і цікаві. Я не можу сказати, що старі книжки погані.
Іван Фидасюк
ПЕРЕВАГИ НОВИХ КНИЖОК
По-перше, це відсутність (зазвичай) стереотипів на кшталт «жінка не може заробляти гроші, її місце на кухні». Зараз жінки не залежать від чоловіків, і цей стереотип може навіть декого образити.
По-друге, (це залежить від стилю), нові книжки переважно більш зрозуміло написані (я про мову).
По-третє, у сучасних творах часто набагато краще розкриті сучасні проблеми.
Мені здається, сучасні люди легше сприймають сучасну літературу. Вона більше розкриває те, що хотілось би почитати.
Ганна Губарець
У мене на полицях стоять книжки, на яких написано «12 р.». Це підтверджує їхню старість, адже їх видали іще тоді, коли радянський рубль був дорогим. Мені подобаються старі книги. Читайте їх!
Катерина Благовещенська
Не знаєш, що робити зі старими книжками? Думаєш, що старі, облізлі корінці й сторінки зі стертими літерами нічого не варті? Друже, ти сильно помиляєшся!
Для любителів фото у мене є чудова пропозиція. Старі книжки можуть послугувати чудовим реквізитом. Завдяки їм ти можеш стати зіллєваром, цілителем, бібліотекарем, середньовічною відьмою, ельфом, та ким завгодно. Повір, це додасть неабиякої родзинки до твоїх світлин.
Якщо не подобається тема фото, ти можеш зробити свій внесок в екологію. З цих корінців й сторінок вийде чудова речовина для нових книжок, зошитів та багатьох інших речей. Здати паперові твори на переробку не так уже й важко.
Не потрібно недооцінювати старі книги, вони можуть прекрасно допомогти як тобі, так і світові загалом.
Варвара Берестовська
У старих книжках багато незрозумілих слів. От читаєш ти книгу, а там незрозуміле слово, тож приходиться дзвонити дідусям і бабусям, щоб дізнатися його значення. І так завжди. А ще бувають старі книги з великим обсягом опису місцевості. От кому зараз цікаво читати сторінку про опис листочків на дереві? Якщо видалити з книг хоча б половину всіх описів, то, мені здається, що розмір книги зменшиться вдвічі. А ще в старих книгах багато радянських історій про війни, і зараз це вже не так актуально як раніше. Я вважаю, що старі книги потрібно редагувати та перевидавати, тому що навіть там можна щось цікаве знайти.
Марія Самборська
Чи книжки української класичної літератури морально застарілі?
Ця дискусія має кілька сторін, які мають свої аргументи, й готові до розмови, яку я зараз розпочну.
Отже, стара література, що вона собою являє, і чому сучасна система освіти висуває її представників для вивчення моральних понять? Очевидно, що це не спроста, вони несуть у собі якусь думку, чи надихають на роздуми. Стара література дуже багатошарова, тим самим важка до розуміння. На жаль, вона не розрахована на людей-тугодумів, які досі живуть у нашій країні. Але навіть такі люди мають право на знання. То що ж робити? Звичайно, можна написати велику товсту книжку з дрібними літерами і тонкими сторінками, і в ній все роз’яснити. Та така ідея також не практична, оскільки такий варіант важкий для читання, бо суха інформація важка для сприйняття. Залишається тільки донести ті самі думки, але вже іншими авторами, або перевидання. Перший варіант малоімовірний, оскільки сучасні автори навряд чи захочуть робити переспіви, вони радше прагнуть донести власну думку, яку вони самостійно виносили у своїй уяві. А от варіант з перевиданням більш реальний. Буде просто приємніше брати в бібліотеці нову книжку, щойно з друку, зі стильним дизайном і цупкою обкладинкою. Враження від книжки також залежить від того, яка вона на вигляд. Не можна брати одну й ту саму цукерку і підсовувати її 30 років підряд. Можливо, саме перевидання змінить ставлення дітей до класиків як до чогось нудного, вдихне в твори нових барв. На цьому я прощаюся, але скажу, що все, що я отут наговорив, моя суб’єктивна думка, і не треба сприймати все за чисту монету.
Олесь Фидасюк
Як прикрасити бібліотеку старими книжками?
Можна підвісити старі книжки до стелі бібліотеки на мотузках, це виглядатиме казково. Можна приклеїти їх до стола: наверх та по боках. Також книжки можна повісити на стіни як декорації (ідей можна придумати багато).
Інша ідея ‒ бібліотека для бабусь. Більшість старих книжок (наприклад, кулінарні) їм точно стануть у пригоді. У літніх людей часто буває більше часу для читання. І якщо була би така бібліотека старих видань, то, гадаю, навіть молоді було би цікаво щось звідти почитати.
Марія Оземко
Що робити зі старими книжками?
Якщо у вас вдома є книжки, які ви вважаєте застарілими (у будь-якому плані, фізично чи морально), можна їх позбутися, тим самим допомагаючи іншим любителям книг. У Києві є полиці для книжкового обміну. Віддаючи свої книжки, ви можете обрати щось для себе. Звичайно, у вас може виникнути питання: кому старі книжки здалися? Існує багато любителів олдскулу, які залюбки заберуть те, що ви вважаєте непотрібним. Закликаю вас не викидати книжки, навіть якщо ви вважаєте їх нудними. Це не тільки псує довкілля, а й розбиває серця екоактивістів!
Влада Бєлова