11+

Цікавинки про видатних українців

Юлія Бойко

Юрій ЖУРАВЕЛЬ. Знай наших! – Рівне: Діти підземелля, 2019. – 128 с.
Уподобань: 4

«Знай наших!» – цим хвацьким висловом ми зазвичай підкреслюємо своє почуття гордості за певних осіб, їхні вчинки чи здобутки. Тож не дивно, що саме таку назву обрав для свого проєкту музикант, художник, лідер гурту «Ot Vinta!», громадський діяч та сценарист Юрій Журавель. Власне, доробок «Знай наших!» складається з однойменної книги, календаря та розмальовки. Головне завдання автора – заохотити молодь до вивчення історії рідного краю, презентувати відомих людей, розкриваючи насамперед їхні особисті якості та характери. Оскільки Україна багата видатними постатями, їх було б досить складно розташувати під однією обкладинкою. Тож перша частина видання вже побачила світ, а друга поки що готується до друку.

Ідея започаткувати цикл «Знай наших!» народилася через категоричну незгоду письменника з депресивною подачею інформації про відомих українських діячів. Одного разу Юрієві Журавлю потрапила до рук брошура патріотичного характеру, в якій національні герої були зображені або ж посмертно, або в катівнях НКВС. Прикро вражений та обурений, він вирішив неодмінно зруйнувати стереотип про те, що доля українського патріота сповнена трагізму та приреченості. Через деякий час ідея втілилася у створенні календаря «Знай наших!», а згодом, у 2019 році, з’явився й перший том книги на 128 сторінках. Ілюстрації Журавель виконав сам.

Ілюстрації Юрія Журавля

Персонажі книги «Знай наших!» випромінюють драйв та магнетизм, автор геть відмовився від залучення атмосфери журби, яка вважається притаманною українській літературі. Щиро кажучи, усі біографії у трактуванні Юрія Журавля викликають живий інтерес та захоплення, а не співчуття. Дуже часто непересічні особистості мали непросту долю, але це не привід для оплакування: значно корисніше буде аналізувати їх життєві шляхи та робити відповідні висновки. Автор уникає шаблонів, у його розповідях герої представлені без німбів, лаврових вінків та інших відзнак. Читаючи, розумієш, що знаменитості, як і всі, мали свої вади, так само помилялися, бешкетували. У цій книзі відбувається щось дійсно неймовірне: Михайло Грушевський, з’явившись на порозі в Івана Франка, закликає його припинити балаган, а юна Ліна Костенко кидає виклик гравітації і стрибає з даху (напевне, саме після того випадку й народився вірш «Крила»). Розділ про Івана Котляревського вражає фразою: «Це Котел свою “Енеїду” шкварить!». Хуліганство? Скоріше, добрий гумор, покликаний підштовхнути читача до знайомства з митцем та його творчістю. Адже й сам Іван Петрович, на думку Юрія Журавля, був «основоположником стендапу». Його magnum opus, славетна «Енеїда», прекрасно характеризується словами: «Нація, яку звикли бачити “жертвою історії”, починає оповідь про себе не з трагедії, а з бурлескного сміху».

Тут годі шукати сухі факти або перелік дат, які здатні активувати лише рефлекс позіхання, зате в кожному розділі міститься чимало цікавих та часом несподіваних відомостей про наших видатних співгромадян. Погодьтеся, Тарас Шевченко з його пронизливим та дещо драматичним поглядом мало асоціюється з елегантним денді, який із легкістю підкорював серця панянок. Проте Тарас Григорович, виявляється, був ще тим «стилягою» і цілком міг би стати «чемпіоном з селфі з дотепними віршованими підписами», якби жив у наш час. Чому пан Юрій розгледів у славетному поеті не лише літературного генія, а й ікону стилю з ноткою легкого нарцисизму – можна дізнатися, прочитавши книгу. Додає збірці неповторного колориту й історія про роль Анни Ярославни (дружини французького короля Генріха І та доньки Ярослава Мудрого за сумісництвом) у виникненні назви «Париж». Звичайно, це лише історичний анекдот, але ж який кумедний та меткий! Одне слово, до кожного життєпису автор додав невеличку «родзинку», яка надовго запам’ятається та спонукатиме до більш детального вивчення різноманітних історичних фактів.

Пробігаючи очима зміст першої книги «Знай наших!», мимоволі дивуєшся: яке відношення мають до нашої держави античний герой Ахілл, сарматська цариця Амага, та художник Білл Титла – творець персонажів для мультфільмів Волта Діснея? Але письменник переконливо та невимушено доводить: цих людей недарма віднесено до категорії «наших».

Кожен розділ починається з влучного епіграфа, а ще на читачів чекає невеличкий квест, який умовно можна назвати «Відшукай земляка»: на мапі України потрібно знайти свого іменитого «сусіда». Чи будуть подібні «бонуси» у другій частині «Знай наших!» – поки що достеменно не відомо. Проте, безсумнівно, це видання також являтиме своєрідний «експрес-тур» різними періодами становлення нашої держави. Це буде захоплива мандрівка сторінками життя княгині Ольги, Олекси Довбуша, Василя Вишиваного та інших славетних представників українського народу.

Напевно, підручники з історії та літератури стали б набагато ефективнішими й «читабельнішими», якби на їх сторінках розмістили бодай декілька біографій із циклу «Знай наших!». Безумовно, ця праця Юрія Журавля не належить до наукових трактатів, але вона є прекрасним мотиватором для подальшого пізнання України та її ролі в світі. «Знай наших!» – книга про українців, для українців і тих, хто хоче дізнатися більше про наш талановитий незламний народ.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар