Книжкові миколайчики
Автор: Наталка Малетич
Особливий подарунок у день Святого Миколая / Упор. Ю. Березенко; худож. С. Чернишева. – К.: Братське, 2014. – 56 с.: іл.
Мар’яна Качмар. Дива в лісі. – Львів, Свічадо, 2013.
Мар’яна Качмар. Тихо Миколай ступає. – Львів, Свічадо, 2014. – 32 c.
Мар’яна Качмар. Як Миколай до Ісуса ходив. – Львів, Свічадо, 2013. – 16 c.
Від Миколая до Різдва / Упоряд. Галина Кирпа; худож. Наталія Корнєєва. – Київ, Рідна мова, 2014. – 48 с.
Дудар П., Богачова Н. , Іваннікова Л., Сітарська Ю. Чудотворець Миколай: просвітницько-репертуарний посібник + диск. – Тернопіль, Навчальна книга – Богдан, 2012. – 140 c.
Леся Медик-Яремчук. Помічники святого Миколая. – Львів, Свічадо, 2014. – 12 с.
Пурєва Наталя. Миколайки. – Львів, Свічадо, 2013. – 46 с.
Казки під подушку від друзів «Львівської хвилі». – Львів, Видавництво Старого Лева, 2013. – с. 72.
Нові казки під подушку. – Львів, Видавництво Старого Лева, 2014. – 56 с.
Свято Миколая годі уявити без подарунків. А письменники, художники та видавці подбали, щоб у найчарівнішу ніч у році під подушками малих читачів опинилися й гарно ілюстровані та захопливі книжки про святого. Отож, щоб батьки могли як слід підготуватися до найулюбленішого дитячого свята, розповімо про найцікавіші видання, присвячені Миколаєві, що вийшли у світ переважно цього та минулого року.
Зовсім нещодавно з друкарні прибула святочна новинка – книжка-картинка для малюків 2-5 років «Подорож листа. Історія до свята Миколая» письменниці Валентини Вздульської та художниці Даші Ракової. Вона імпонує оригінальним задумом: лист маленької Марти до Миколая мандрує світом, але це не означає, що святий не почув висловленого в нім заповітного бажання. Думаю, позитив цієї невеликої за обсягом, але насиченої емоціями оповіді в тому, що акцент авторка робить на нематеріальному проханні дитини. Це важливо в сучасному світі, де свята, зокрема релігійні, дуже комерціалізовані. А крім того, письменниця не наголошує на релігійному аспекті свята, що робить Миколая доступним для сприйняття кожного малюка, навіть із родини не вірян. Легкі акварельні малюнки Даші Ракової не просто ілюструють історію – художниця творчо її осмислює: так у конвертів з’являються крила, листа Миколаєві дівчинка пише разом із кицею, а поштарю допомагає розносити кореспонденцію милий песик. Такі промовисті деталі розширюють, «декорують» простір тексту, викладеного короткими, стилістично простими реченнями.
«Завтра…. Він намалює тата завтра. Візьме торішню фотокартку, щоб змалювати обличчя. І трохи більше розпитає маму. Він запитає її, як малювати ангелів».
Юля Смаль. МалюнкиЗроблю я горнятко чаю
для святого Миколая
Змерз він, мабуть, в руки й ноги
Утомився із дороги…
Мар’яна Качмар. Чай для Миколая
Ще одна книжка-картинка для наймолодших – «Дива у лісі» художниці та письменниці Мар’яни Качмар – оповідає про те, що й до звірят святий Миколай приходить із подарунками. А чого саме вони потребують і чому вкорочує свою довгу бороду святий улюбленець дітей – малі читачі дізнаються, коли батьки прочитають їм цю барвисто-пухнасту й дуже зимову казку. Можливо, почувши про лісові пригоди святого, діти допоможуть йому прийти і до своїх домашніх улюбленців… наготувавши для них подарунки.
Виявляється, Миколай також може заблукати в сніговії, тож потребує помічників, щоб принести всім дітлахам дарунки. Казку «Помічники святого Миколая», що вийшла друком цьогоріч, написала для малят Леся Медик-Яремчук, а проілюструвала Наталія Петрів. Історія про те, як святому допомагали й пес, і заєць, і киця, адресована дошкільнятам, однак це не означає, що з ними слід «сюсюкати». А саме таке враження справляє стилістика казки, де просто-таки нанизуються зменшувально-пестливі слова. Перевагою тексту є кумедні діалоги між Миколаєм та звірятами, які за потреби дали б можливість легко інсценізувати казку.
А книжку Мар’яни Качмар «Як Миколай до Ісуса ходив» зможуть прочитати школярі вже самостійно. Вони дізнаються, що святий не лише подарунки приносить, а й значно вагоміші прохання виконує – допомагає морякам у бурі та опікується хлопцем-сиротою, який мріє стати іконописцем, як його покійний батько. Крім текстів і малюнків, книжка містить саморобку – тож кожен читач або читачка зможуть за допомогою ножиць та клею виготовити вівтарик святого Миколая.
Також Мар’яна Качмар створила до свята поетичну книжечку «Тихо Миколай ступає». Напевне, віршики не лише сподобаються дітям, а й стануть у пригоді вихователям у садку та катехитам при підготовці до зимових свят. Ілюстрації авторки з її кругловидими дітьми й дорослими з добрими очима – впізнавані, милі й, думаю, добре знайомі читачам журналів «Ангелятко» й «Ангеляткова наука». Водночас цікаво було б побачити щось абсолютно нове – можливо, використання іншої техніки й стилю, хотілося б не лише впізнавати роботи художниці, а бути заскоченою ними зненацька)))
Так само вірші до свята Миколая, а ще – колядки, щедрівки й віншування можна знайти в добре скомпонованому та проілюстрованому збірнику «Від Миколая до Різдва», який упорядкувала відома перекладачка та поетеса Галина Кирпа. Вірші Оксани Кротюк, Віри Багірової, Надії Гуменюк, Наталки Поклад, Василя Слапчука та інших поетів створять святковий настрій і дітям, і батькам.
Ще один збірник – «Чудотворець Миколай» – цікавий тим, що містить не лише розповіді про житіє святителя, історію унікальної ікони Миколая Мокрого та звичаї вшанування святого в Україні, а й театралізовані вистави, легенди. А головне – поезії та авторські й народні пісні про Миколая Угодника з нотами, зокрема – духовні піснеспіви, які виконувалися в Україні ще сто років тому. Весь багатий літературний і музичний матеріал книжки записано як композицію на диску, який додається до збірника. Вірші й пісні виконують діти з хору «Благовіст» й ансамблю «Калинка» з міста Бровари. Видання може бути ідеальним помічником вихователів і вчителів при підготовці до миколайського свята.
Цьогорічну новинку «Особливий подарунок» можуть отримати від святого Миколая діти, які навчаються в початковій та середній школі. Це збірник оповідань Марії Литвин, Юлі Смаль, Оксани Лущевської, Володимира Чернишенка й Наталі Малетич. Графічні ілюстрації до текстів створила художниця Світлана Чернишева. Напевне, читачі радо зустрінуться знову з героєм Володимира Чернишенка Кольком, відомим із попередніх збірників видавництва «Братське» – «Медяник для Миколая» та «Дарунок святого Миколая». Цього разу у хлопця – надважливе завдання: допомогти Миколаєві принести дарунки всім однокласникам, хоча вони опинилися далеко від дому, де дорослі святого не визнають. Пригодою з Кольком Чернишенко нагадує про ще одну іпостась Миколая – заступника невинно засуджених. Тужно-щемкої ноти додає збірнику тема сирітства в оповіданнях Оксани Лущевської, Юлії Смаль та Марії Литвин (це, до речі, її письменницький дебют). У творі Оксани Лущевської «Ослик» психологічно тонко передано поведінку й почуття дитини з інтернату. І добре показано, що подарунки від близьких – то одне, а справжнісінький дарунок святого – зовсім інший та надзвичайно прекрасний. Герой новели «Особливий дарунок» Марії Литвин – хлопчик, який через війну залишився без батька. Тож святковий сніданок у день святого Миколая міг би бути для нього й мами дуже сумним, якби на місці батька не примостився з мискою манки… сам святий. Малий персонаж з експресивного оповідання «Малюнки» Юлі Смаль також проживає трагічні події на Майдані минулої зими, адже і його батько відійшов у вічність разом з іншими героями Небесного воїнства. Отож письменниці нагадують читачам, що Миколай – заступник сиріт і вдів, який потішить і не залишить у горі.
Книжку Наталії Пуряєвої «Миколайки» з кольоровими акварельними малюнками Марини Шутурми святому варто заховати насамперед під хлоп’ячі подушки, оскільки всі її головні персонажі – хлопчаки-школярі. Зокрема, змусить читачів замислитися про вміння дарувати від щирого серця дуже зворушливе оповідання «Подарунок для святого Миколая», герой якого вирішив, що варто не лише чекати подарунків, а й самому потішити даром святого. Проте він ніяк не міг вирішити, що ж подарувати, доки мама не порадила віддати щось, найдорожче для малого. І хлопчак залишив на підвіконні для святого… свої ролики. Цікаво, що авторка не зациклюється на темі Миколая-дарувальника. Святий у неї може прийти до героя в сон і розрадити його тривоги, наприклад, щодо розміру вух, може й присоромити, якщо треба, і пораду добру дати. У кожному тексті малі персонажі письменниці осмислюють певну життєву проблему і стають добрішими, працьовитішими й людянішими. Наприкінці книжки читачів чекає посвідчення миколайка, адже кожен, хто її прочитає, вже знатиме, як стати помічником святого, тобто миколайком.
Звісно, хорошим подарунком у день святого Миколая стануть і «Казки під подушку» від друзів «Львівської хвилі» та «Нові казки під подушку». Родзинкою цих справді подарункових ошатних видань є те, що над ними працювали не лише відомі музиканти й радіоведучі, а й чимало прекрасних художників-ілюстраторів, серед яких Івета Ключковська, Даша Ракова, Ростислав Попський, Наталка Гайда, Марина Шутурма, Віолетта Борігард, Оля Кваша, Євгенія Миронюк, Андрій і Діана Нечаєвські. Казки під подушку дітям оповідають Кузьма Скрябін, Володимир Бєглов, Павло Табаков, Віктор Бронюк і Віктор Винник, Ірина Панчишин від гурту «Патрисія» (вона єдина з усіх авторів завіршувала свою різдвяну казку), Наталка Карпа і вокальна формація «Піккардійська терція», Сашко Лірник, Доцик, Тарас Тополя та інші. Збірники містять і казки про Миколая, і святочні новорічні та різдвяні оповіді. Наприклад, Кузьма розповів зворушливу казку про те, як Миколай допоміг знайти нових батьків сироті з інтернату («Тарасик, тролейбус і святий Миколай»), а Володимир Бєглов – про дівчинку Яринку, яка мусила доводити старшому братові, що святий Миколай таки існує («Хто приносить подарунки»). А от герой Тараса Тополі Славко написав Миколаєві у Facebook. І навіть отримав відповідь.
Особисто мені на поличках книгарень бракує адаптованого для малечі подарункового, гарно ілюстрованого житія Миколая-чудотворця, а це ж бо – найулюбленіший дитячий святий. А також – книжок-картонок (щоб не порвати!) про святого для малюків до двох років на зразок тих, що випускає видавництво «Ранок». Це могла би бути й книжечка-гра: «Що в Миколая у мішку?» з висувними елементами. А для старших дітей згодились би миколайські комікси (або навіть житіє в коміксах – для затятих «нечитальників») чи сучасний детектив про потаємну доброчинність або, скажімо, пригодницька повість про святого Миколая і… піратів. А чому б і ні, якщо Чудотворець – покровитель моряків? У кожному разі, хоча книжок про Миколая з року в рік з’являється більше, їх ще не вдосталь, тому, гадаю, миколайські новинки у різних жанрах й оформленнях знаходитимуть нових шанувальників.
А найважливіше – щоб святий Миколай приходив до малих і старших читачів не лише в образі доброго дідуся з подарунками (вже клішованому та комерціалізованому), а й в усіх своїх, таких розмаїтих і цікавих, іпостасях. Бо ж інакше чим тоді святий Миколай в очах дітей різнитиметься від діда Мороза чи Санти?