Підтримка та емпатія – ось ключі, які мають бути у всіх нас у кишені


Анна Просвєтова – психологиня, медіаторка, письменниця, керівниця проєкту «Служба психологічної підтримки українців». У 2020 році книжка Анни Просвєтової «13 ключів до розуміння себе, свого оточення та своїх стосунків» отримала відзнаку Топу БараБуки в категорії «Пізнавальна книжка року».

Спілкувалася на тему #якговоритиздітьмипровійну методистка Лабораторії дитячого читання НЦ «МАНУ», літературознавиця Ольга Сілакова.

Читайте також: Анна Просвєтова про «ключі» до себе


Про роль вчителя під час війни


З початком освітнього процесу вчителі, викладачі, вихователі говоритимуть про війну зі своїми учнями. Як освітянами вибудувати комунікацію таким чином, аби уникнути дискримінації та знецінення? На що спиратися самим, аби підтримати вихованців?

Постать вчителя не має бути постаттю судді. Саме вчителі мають бути поза воєнним контекстом, демонструвати приклад поважливого і неупередженого ставлення до будь-кого. Керуватися загальними гуманітарними принципами, а не власними уподобаннями. Звісно, це важко, адже вчителі – це люди, які теж мають свою суб’єктивну точку зору стосовно того, хто з якого міста «більш культурно розвинений», або «хто з якими поглядами й орієнтацією є більш правильним». Але важливо пам’ятати, що жодні події не мають впливати на вчительську неупередженість.

Я закликаю освітян дуже обережно транслювати свої думки стосовно факту повернення родин, які покидали територію країни. Маю у своїй практиці приклади фактів булінгу в школі щодо таких дітей, які виїжджали та повернулися. Діти починають гратися у «зрадників», і це відбувається тоді, коли у вчителя немає чіткої позиції щодо подібних ситуацій. Нам усім треба бути дуже обережними з цими поняттями. Немає «зрадників», є люди, які змогли врятувати себе та свою родину і виїхати на певний час, і є такі, котрі не змогли.

Ще одна важлива тема, яка піднімається в дитячих колективах – це громадянська активність родини, наприклад, участь у волонтерському русі. За цією ознакою також «ліпляться ярлички». І знову вчитель має бути тією стабільною персоною, котра буде нагадувати дітям, що кожен робить те, що може. Ми не можемо порівнювати зусилля однієї людини із зусиллям іншої.

Потрібно говорити з дітьми про війну і називати війну «війною». Це не «щось, що сталося», не «оте, що в нас відбувається», чіткі слова – передусім. Війну кожен переживає по-своєму, і вона ні для кого не буває легкою. Усе, що ми можемо робити доки війна триває, коли війна закінчиться – це підтримувати одне одного. Було би чудово створювати нові ритуали у класі. Наприклад, перед початком першого уроку влаштовувати «п’ятихвилинки підтримки»: потриматися за руки, побажати одне одному доброго ранку, порадіти зустрічі тощо. Запровадження таких простих ритуалів не потребує якоїсь особливої підготовки від учителя, достатньо бути просто людиною, яка розуміє настрій дітей і підтримує їх.

Аби підтримати себе, вчителям важливо адекватно оцінювати себе і свої стани. Навіть за мирних часів освітяни неймовірно виснажуються у своїй роботі. Тепер, коли всі живуть під тиском стресу, страху і невизначеності, вчителям слід особливо уважно відстежувати межу виснаження. Адже коли дорослі люди впадають у нестабільні стани, страждають передусім діти поруч. Аби допомогти, стабілізувати дитину, дорослому треба оволодіти навичками самодопомоги. Що б не відбувалося навколо, перед тим, як іти до дітей, спочатку треба подбати про себе. У таких ситуаціях важливо пам’ятати правила, що діють під час польоту в літаку: якщо виникає потреба скористатися кисневою маскою, треба в першу чергу надягти її на себе і тільки потім – на дитину.

У школі, поки батьків немає поруч, саме вчитель має бути тією персоною стабільного дорослого, що надасть дитині сигнал: «Дивися, зі мною безпечно, все нормально, я тебе оберігаю». Тепер існує багато груп психологічної підтримки, раджу скористатися такою нагодою аби легалізувати свої емоції та зрозуміти себе. Схожі ініціативи можна запроваджувати у власних шкільних колективах, виділяти час педради для обговорення не тільки учбових процесів, а й психологічних станів, підтримувати одне одного.


Про травму і ре травматизацію в текстах для дітей


Анна Просвєтова. Фото зі сторінки психологині у фейсбуці

Ви маєте великий досвід роботи з кризовими станами, спровокованими пережитим травматичним досвідом. Яку пораду Ви можете дати авторам дитячої та підліткової літератури, аби запобігти ретравматизації? Чого варто категорично оминати у текстах про війну?

Травма – це суб’єктивна реакція психіки на стресові події. Отже, ми ніколи не можемо знати, яка саме подія вплине на людину. Те саме стосується й ретравматизації. Для людини, що вже зазнала болісного досвіду, будь-яка розповідь, історія, образ у тексті може призвести до ретравматизації, викликати нові переживання. Для інших людей це буде просто історія, просто образ.

На мою думку, всім, хто працює з текстами, всім, хто працює з людьми, важливо бути просто чесними. Адже всі, хто пише, не можуть бути надто обережними та замовчувати те, що не можна замовчувати. Будь-які твори про війну мають трагічний контекст і, звісно, вони можуть ретравмувати. Проте, письменники не мають мовчати.


Про «ключі», які потрібні нам зараз


У своїй книзі «13 ключів до розуміння себе, свого оточення та своїх стосунків» Ви даєте універсальні практичні поради для дівчат будь-якого віку. Які поради лишаються незмінними під час війни, а які б Ви додали? Які ключі необхідні, аби відкрити двері щасливого повоєнного майбутнього?

Я би хотіла підсилити пораду, щодо спілкування з оточенням. Якщо тобі з людьми «не по дорозі», якщо це «не твої» люди, ти не маєш за них триматися і доводити, що ти вартий/а такої дружби. Діти й підлітки зараз іноді потрапляють в ситуації, коли спілкування з друзями стає неможливим через відмінність світогляду в родинах. Якщо раніше діти підтримували стосунки з друзями з-за кордону, то тепер вхідний маркер – це позиція і відношення до війни. Багато стосунків обривається. Нам треба звикнути до того, що ми можемо втратити певну частку своєї дружньої аудиторії, приятелів.

Додам ще одну пораду: ми маємо зараз бути більш чуйними, більш емпатичними до тих, хто поруч із нами. Якщо бачимо, що хтось потребує нашої допомоги – допомагаємо. Війна налякала багатьох, але вона також стала рушійним важелем до зближення. Я спостерігала як діти граються в патрулювання у дворі, відмічали вцілілі об’єкти, машини. Через гру діти відчувають відповідальність, демонструють усвідомленість. допомагають одне одному. Підтримка та емпатія – ось ще один ключ, який має бути у всіх нас в кишені.

Підготувала Ольга Сілакова

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар