7+

Факти і вигадки про зуби

Олена Руда

Галина ТКАЧУК. Найважливіша книжка про зуби / Ілюстрації: Наталія КУДЛЯК.. – Харків: Віват, 2023. – 64 с. (Серія «Щось цікаве»).
Уподобань: 4

Український нонфікшн для дітей активно розвивається, обіймаючи все більше тем і форматів. Це книжки, в яких поєднуються художня історія, наприклад, про тварин, і енциклопедичні коментарі про те, що це за тварини, які їхні особливості. Або віршовані задачі. А часом – пригоди дітей, захоплений якоюсь темою. Власне, з їхніх діалогів читачі дізнаються багато нової інформації з певного питання. Історія, математика, природознавство – вже опрацьовані українськими авторами теми. 

«Для мене зуби не страшні, а страшенно цікаві. Адже містять чимало інформації про кожного з їхніх власників. Як кажуть у нас, монстрів, покажи мені свої зуби, і я скажу, хто ти»

Галина Ткачук раніше писала пізнавальні книжки про історію освіти та екологію  («Школознавство», «Книжка про сміття»), а в новій «Найважливішій книжці про зуби» авторка, як зрозуміло з назви, пише і про гігієну, і про колекціонування, і про «мову стоматологів».

Дія в цій книжці триває лише три дні, але кожен день насичений новою інформацією. Діляться нею двоє друзів, які вчаться в одному класі початкової школи, – Соломон і Соломія. У Соломона є колекція зубів (і несподіваний додаток до неї), а також історія до кожного експоната в колекції. Соломія ж пише книжку під назвою «Зубна інфографіка», де описує власні зубні досвіди та збирає цікаві факти про зуби. І є ще дехто, хто так само багато знає про зуби. Це монстр, зображений на малюнку, що висить у класі на стіні. Він характеризує себе так: «Мене звати Червоно-Зелений. Я надзвичайно розумний та в міру занудний монстр. А зуби – це моя пристрасть». 

Ілюстрації: Наталія Кудляк

Червоно-Зелений монстр, на відміну від дітей, після групи подовженого дня залишається у класі. Розмови Соломона і Соломії про зуби уриваються на найцікавішому, діти розходяться по домівках, а монстр змушений домислювати їхні діалоги. Отак, він одного разу складає список істот, які НЕ мають зубів, а іншого разу – список зубних ворогів. Крім списків та інфографік, у книзі є сторінки і вставки з коміксами, а також анекдотичні картинки. Це робота ілюстраторки Наталки Кудляк, яка зізнається, що намалювала в цій книжці аж 1658 зубів, а під час роботи над ілюстраціями – втратила один власний.

Книжка не перевантажує фактами, а та інформація, що в ній є, описана легко і з гумором, «вустами дітей» (і монстра). Захоплення, з яким Соломон і Соломія розповідають одне одному про свої відкриття на зубну тему, заразливе, тож після прочитання діти можуть відмовитися від взаємин із Зубною феєю і, поки не пізно, почати збирати свої молочні зуби. Ну, або створити якусь свою колекцію.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар