#якговоритиздітьмипровійну

Як «народжуються» бойові українки 

Анна Третяк

ЦЕ ВОЮЄ ВОНА. Благодійна антологія. – Київ: Видавництво, 2024. – 56 с.
Уподобань: 3

Однією з тем у розмовах із дітьми про війну є тема людей у час війни. Адже коли навколо відбуваються жахливі події, які ми не в стані контролювати, і огортає почуття власної безпорадності, варто дізнатися історії тих, хто знайшов себе в цих обставинах і перетворив лють на дію. І чимало таких історій є у новесенькій книзі від «Видавництва».

«На війні важливі не лише ті, хто зі зброєю в руках захищає країну на передовій. Їм потрібен міцний тил. Аліна, як військова фінансистка, відчуває важливість своєї роботи. Завдяки її праці військові отримують їжу, зброю, паливо, ліки»

«Це воює вона» – продовження започаткованої «Видавництвом» серії пізнавальних книжок, де вже вийшли друком «Це зробила вона» та «Це теж зробила вона» (2018). Обкладинку оформлено в одному стилі з попередніми виданнями – жовто-сині барви, на звороті мотиваційний напис «Дівчата можуть усе». Трохи відрізняється техніка виконання обкладинки – коли в попередніх книжках назва, написана у трафаретному стилі, була висічена в товстій картонній палітурці, то у новинці це традиційна тверда обкладинка, дизайн якої відсилає до «піксельного» візерунка військової форми. І хоча на перший погляд здається, що пізнавальність видання полягає лише в переказі життєпису 25-ти непересічних жінок, насправді воно надається до глибшого опрацювання на багатьох рівнях.

Як і попередні книжки серії, «Це воює вона» знову наче прожектором підсвітлює роль жінок там, де вони «невидимо» присутні. Якщо в попередніх книжках ішлося про науковиць, дослідниць, мисткинь, то цього разу сама назва вказує на тему: це історії про 25 жінок, які так чи інакше стали на захист України. У передмові, яку написав генерал Валерій Залужний, згадано: «Нині в лавах Збройних Сил служать понад 65 тисяч жінок. У всіх родах військ, на всіх найгарячіших напрямках – вони дають бій російському агресору». І видання показує, як жінки потрапляють до війська і які обов’язки виконують. До речі, попри назву рецензії, не всі жінки у війську є громадянками України. Навіть на сторінках видання є бойова медикиня, що родом із Північної Флориди, США.  

Це книжка про вибір. В Україні жінки переважно не є військовозобов’язаними (за винятком фахівчинь певних професій), тому вибір стати на захист Батьківщини – це усвідомлений крок. Маючи змогу виїхати за кордон чи жити цивільним життям, героїні збірки обрали інший шлях, і в більшості історій читачі побачать цей переломний момент. Дехто зробив цей вибір у 2014 році, коли почалося військове вторгнення, яке росія тоді ще маскувала під локальні заворушення. Для когось точкою вибору став ранок 24 лютого 2022 року, коли звуки вибухів лунали по всій країні. А хтось прийшов до цього рішення пізніше, повернувшись в Україну з безпечних європейських країн, бо не було сил стояти осторонь. І в багатьох історіях ми бачимо, як жінки, що зовсім не уявляли себе військовими, раптом усвідомлюють: це і є їхня справа життя. Тож коли ми говоримо про пізнавальність видання, радимо використати ці історії у спілкуванні на психологічні теми, адже питання вибору і віднайдення себе є ключовим для підлітків, і їм важливо буде побачити, як часом несподівано вибудовувалися ідентичності їхніх сучасниць.

Героїні різні. Вони мали різні професії до точки вибору, і так само після цієї точки мають відмінні досвіди. Читачі познайомляться з журналісткою, яка стала снайперкою, з графічною дизайнеркою-парамедиком, з операторами та інструкторами БпАК (безпілотні авіаційні комплекси), з механіком-водієм бойової машини, військовою фінансисткою, кулеметницею, бойовою медикинею, командиркою розвідувального відділення та багатьма іншими. Завдяки цьому книгодрузяки дізнаються не лише історії цих відважних жінок, але й побачать, якими різноманітними бувають військові посади (і це ще один пізнавальний вимір книжки). Коли раніше хіба одиниці дівчат розглядали для себе військову кар’єру, можливо, саме через це видання нові покоління замисляться, де вони могли б знайти себе у війську. Адже, попри наші гарячі сподівання, країна-агресорка назавжди географічно розташована біля України, тож навіть після перемоги варто підтримувати Збройні Сили у бойовій готовності.

Різними також є стилі, у яких написані історії. Як і попередні книжки серії, «Це воює вона» нагадує клаптикову ковдру, кожен фрагмент якої має власний візерунок. І це також є пізнавальним елементом, адже креативні педагоги можуть використати видання для того, щоб опрацювати різні стилі створення біографічного есею. У книжки 50 авторів (переважно авторок) – 25 творили тексти, ще 25 – ілюстрації. Традиційно для цієї серії «Видавництва» оформлення збірки приваблює розмаїттям технік, у яких виконані зображення. Як і попередні видання серії, «Це воює вона» може розглядатися як каталог сучасних українських ілюстраторів.

Від редакції. Видання книги «Це воює вона» стало можливим завдяки співпраці видавництва
«Видавництво» та громадської організації «Жіночий ветеранський рух» за підтримки Швеції
та Національного Демократичного Інституту (НДІ). Увесь прибуток від продажу книжки видавництво передає Жіночому ветеранському руху «VETERANKA», що опікується жінками, які отримали поранення на фронті, сприяє їх лікуванню та всебічній реабілітації від фізичного до морального відновлення (робота з неврологами, психологами, ерготерапевтами, досвідченими лікарями-реабілітологами та іншими спеціалістами).

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар