Ілюструю книжки для дітей: Віталій Бугара
Стиль київського ілюстратора Віталія Бугари одразу привертає до себе увагу. Цікава техніка – суміш графіки та аплікації – дозволяє роботам художника залишатися унікальними та впізнаваними. У 2018 році Віталій Бугара заявив про себе і як письменник, створивши зворушливу казку «Велике серце» (купити книжку – тут) для серії «Слухай серцем» видавництва «Ранок» та книжку-картинку «Більше за Всесвіт» видавництва «Mamino».
Про ілюстраторське чуття, творче спілкування та високу мистецьку місію Віталія Бугари дізнаємося у традиційному ілюстраторському інтерв’ю для БараБуки.
– Як у Вас відбувається процес роботи над ілюструванням дитячої книжки?
– Дитяча книжка – це пошук балансу між метафоричним та буквальним зображенням історії. Перш за все я визначаюся з віковою аудиторією читача. Ілюстрації для дошкільнят і молодших школярів потребують максимального наближення до тексту. При роботі для старшої аудиторії – навпаки, треба уникати буквальності. Важливо зрозуміти, що потребує ілюстрування, а що краще залишити для уяви читача. Це досить тонкі матерії, тож мені доводиться постійно розвивати в собі так зване «шосте чуття».
Багато часу в мене займає підготовка: вибір місць у тексті для ілюстрування, пошук образів персонажів, сюжетів та композицій. Спочатку я створюю ескізи всіх ілюстрацій до книжки. При цьому намагаюся постійно тримати їх перед очима – в мене всі стіни завішані папірцями. Це дозволяє бачити всю картину в цілому і вчасно вносити правки. Буває, повністю змінюю композиції або сюжети деяких ілюстрацій. Іноді допрацьовую персонажів у всій серії. Тільки коли готові всі ескізи, я їх сканую і розфарбовую на комп’ютері.
– У випадку роботи з творами сучасних письменників, допомагає чи заважає особисте знайомство з автором книжки? Який вплив справляє автор на діяльність ілюстратора?
– Вважаю, написавши історію, автор зробив свою справу і може відпочити. Далі – робота ілюстратора, в яку авторові, мабуть, не варто втручатися. Якщо автор вправно попрацював своїм «словесним пензлем», ілюстратор знайде відповідне образне втілення історії. Мені завжди приємно знайомитися з творчими людьми. Тому я залюбки спілкуюся з авторами книжок, які ілюструю. І все ж віддаю перевагу цим знайомствам вже після оформлення книжки. У такому випадку історія матиме шанс залишитися незатьмареною образом самого автора. Більше того, це дасть найкращий зворотній зв’язок письменнику. У сенсі: як бачить його твір звичайний читач, роль якого виконує ілюстратор.
– Який процес у створенні ілюстрації подобається найбільше? Який найменше?
– При створенні ілюстрацій доводиться декілька разів перечитати текст, щоб його добре зрозуміти і врахувати всі описані деталі, героїв, локації тощо. Тому найменше подобається перечитувати декілька разів великі тексти 🙂 А найбільше подобається гортати авторський екземпляр!
– Віталію, ви не тільки ілюструєте книжки, ви навчаєте цьому ремеслу інших, розкажіть про свій проект.
– Навчальний курс «Дизайн ілюстрованої книги» та створений на його основі методичний посібник для дизайнерів і ілюстраторів на даний момент вважаю своїм найважливішим проектом. На курс можна записатися в київській «Бурсі живопису», а посібник придбати за вартістю кави з круасаном в інтернет-магазині.
Це спроба звернути увагу ілюстраторів і дизайнерів на важливі аспекти роботи над книгою. Можливо, вона в якійсь мірі вплине на підвищення якості художнього оформлення книжок, що видаються в Україні.
Підготувала Ольга Сілакова