Покровителі 2023 року: сім дитячих книжок про котів
Автор: БараБука
За однієї з версій східного календаря 2023 рік вважається роком Кота (авжеж, ми також знаємо про рік Чорного Водяного Кролика, але книжки про нього значно складніше знайти). Тож перший огляд у новому році БараБука присвятила пухнастим нявчикам, із усіх сил закликаючи українських дитячих письменників і письменниць написати бодай кілька книжок про кролів!
Читайте також: Сон – це благо для країни, або Дитячі вірші на Перемогу
Шоколадний Кіт і Цукеркова Відьма
Ця казкова повість починається із загадкової шоколадні, що виникла напередодні Нового року на місці старого особняка. Закладом керує доволі балакучий… Кіт. Але про це знають не всі. Саме в шоколадню одного разу приходить дівчинка Злата зі своїм братиком-неслухом Лесиком. І саме звідти його невдовзі викрадають, щоправда перед тим хлопчик встиг трошки набешкетувати. Жахливий злочин вчиняє Цукеркова Відьма, яка здавна полює на чужі таланти. Ось так стартують пригоди-мандрівки дивної компанії – школярки Злати Золотаренко і чарівного Кота Чудослава – Шоколадного майстра.
Крізь особливі пічні портали герої зазирають у минуле, дізнаються секрети про власні родини й часом опиняються ву небезпечних ситуаціях. А ще – в гостях у лісової відьми Гортензії, яка заразом є рідною сестрою Цукеркової відьми, в оселі у хлопчика Вовки, який полюбляє бавитися в піратів, і в гостях у Ані, найкращої Златової подружки, яка почувається дуже самотньою після переїзду. Проте жодні казкові маршрути, цукерки-споминачки й чарівний пилок Чудослава не здатні допомогти так, як віра в себе й щирі почуття. Психологізм, до якого Тетяна Стрижевська майстерно вдається у своїх підліткових повістях, присутній і в «Шоколадному Коті». Письменниця торкається тем розлучення батьків, сиблінгів, взаємин із однолітками і першої симпатії. До речі, без красунчика Ніла, Златиного однокласника, дівчинці навряд чи вдалося б урятувати братика. Але примирення відьом і щасливе повернення дітей і Чудослава в шоколадню – ще не фінал історії. Адже на Злату, Лесика та їхню маму чекає особливий сюрприз, точніше – гість. Ілюстрації Ірини Садової дуже колоритні й додають виданню особливого присмаку шоколаду – того самого, що варить чарівний Кіт. Разом із порцією смаколиків читачі отримають вир пригод, фантастичні сюжети й багато дивовиж із казок. Аби не заплутатися в них, варто рухатися сторінками у комфортному читацькому темпі.
Кіт-детектив Альф
Котик Альф має вміння знаходити загублені речі, чим неабияк допомагає кожному у своїй родині: бабусі Ганні, татові Андрію, мамі Марині, а особливо «кошенятам-дитинчатам» – Назарчику й Софійці. Саме з цими двома непосидами й сталася детективна пригода, яку описала Юліта Ран. Коту довелося не лише вийти на подвір’я, а й розшукувати там зниклого 6-річного хлопчика. До всього, на виконання такої важливої місії була однісінька година часу, аби дорослі не дізналися. Альф поводився як справжній детектив – заглядав в усі кутки на дитячому майданчику, обнюхував двері під’їздів й навіть опитував свідків. Саме одна з них, біленька кицюня Розіта, заспокоїла Альфа щодо його побоювань, а чи не вийшов Назарчик із двору? Чи, може, видерся на дах? Чи не забрали його голуби на своїх крилах? І вона ж підказала у якому напрямкові слід шукати хлопчика. Зрештою щаслива Софійка обіймала братика-втікача, а потім діти у чотири руки пестили свого найкращого кота-детектива.
Оскільки цю історію розповідає сам Альф, вона сповнена котячим поглядом на життя й відповідними дотепами. Обсяг тексту зручний як для першого самостійного читання, так і для сімейного. За сюжетом можна обговорювати з дітьми важливі теми безпеки й поведінки на вулиці. Затишні ілюстрації Марії Рудик вже знайомі читачам з попередньої книжки про Альфа. У цьому виданні стилістика збережена, кіт зображений з особливим шармом і характером.
Котофеєви
Книжка Валентини Ануфрієвої – також про детективів, і то не одного. Такса Голмс і його помічник кіт Ватсон розплутують не одну загадкову історію, які постійно відбуваються навколо котячої родини Котофеєвих. Батько, смугастий кіт Кузьма Котофеєв, мама, біла киця Ніна Котофеєва, та їхні кошенята, Міша та Діша, мешкають в особняку разом із нянею та іншим персоналом, як зазвичай і належить мати такому статусному сімейству. Ніна Котофеєва влаштовує танцювальні вечори, тато Кузьма є успішним бізнесменом, а кошенят виховує няня Клавдія Петрівна. До речі, Ватсон теж із Котофеєвих, адже є братом Кузьми, з яким у них до певного часу були непрості стосунки. Усе змінилося, коли картину з Венерою, що прикрашала вітальню Котофеєвих, намагалася викрасти відома злочинниця на прізвисько Сонька Золотий Кігтик, а Ватсон допоміг її викрити.
Загалом до книжки ввійшло 12 заплутаних історій. Деякі з них цілком реалістичні, якщо не зважати, що події відбуваються з родиною котів, проте є і фантастичні, героями яких є янгол, космічні прибульці з майбутнього та навіть привид.
Деякі імена на прізвиська персонажів не просто нагадують імена уже відомих героїв з інших літературних творів, а повністю їх дублюють та перебирають на себе характерні риси своїх прототипів. Така гра буде добре впізнавана дорослими читачами, проте навряд відчитається цільовою аудиторією, молодшими і середніми школярами. Звісно, так простіше для авторки, проте й ризикованіше. Повторити імена, не завжди означає майстерно відтворити відомий стиль. Чекаємо від авторки наступних детективних історій із автентичними котами та собаками з українськими прізвиськами та національним історичним підгрунтям. На жаль, назва «Котофеєви» одразу натякає, що ці детективні пригоди – про контекст далекий від реалій, близьких сучасному читачеві.
Коти і кішка й маленька мишка
У котобудинку мешкають різні коти і кішки, усі вони особливі та неповторні, як і ми, люди. А ще в котобудинку живе маленька мишка, яку авторка пропонує пошукати на сторінках книжки разом із іншими предметами, захованими в кімнатах котобудинку.
Отже, як ви певно здогадались, «Коти і кішки й маленька мишка» – це вімельбух, на сторінках якого зображені кумедні котики в різних життєвих ситуаціях. Якщо ви колись хотіли дізнатися, чи займається ваш кіт, поки нікого немає вдома, то в цій книжці ви легко знайдете сто і один варіант котячих забав на будь-який випадок життя. Деякі сторінки присвячені кімнатам у котобудинку. Ось вітальня, тут спальня, а онде кухня і горище. Читачі розглянуть інтер’єр котобудинку, дізнаються, що роблять коти в саду чи місті, як святкують Гелловін і ходять у супермаркет, а також що вони найбільше люблять робити – ловити метеликів, митися і практикувати йогу одночасно, розгадувати загадку таємничого клубка ниток, намагатися залізти в найменшу коробку або… ігнорувати. Авторка зобразила котів досить кумедно, а їхня поведінка впізнавана всім власникам кошачих. Тож приготуйтеся не тільки вести пошуки всіляких дрібничок (адже це книжка-розглядалка), а й реготати, роздивляючись життя котів і впізнаючи в них себе.
Аерокоти. Мурко Мняуск і операція «Великий вибух»
Продовження пригод харизматичного та кмітливого кота Мурка не забарилися. Адже чи може такий кіт сидіти склавши лапи, коли всі летовища світу та й сам світ перебуває у вибуховій небезпеці? Саме вибух загрожує всім аерокотам і аеропортам світу, який готує загадковий терорист М.Б. Натомість зловмисник нічого не вимагає, що є дуже дивним і не зрозумілим. Тож поговоривши по відео-зв’язку зі своїм товаришем аерокотом БеВеПе, Мурко лишає записку господарям і вирушає рятувати людство просто на повітряних кульках. В аеропорту, у штаб-квартирі, на Мурка вже чекали його товариші аерокоти. Разом вони складають план порятунку та намагаються знайти загадкового злочинця. Задля цього Мурко Мняуск вирушає у Нью-Йорк, куди ведуть сліди терориста. Як і в кожному місті, де є летовище, у Нью Йорку теж є аерокоти і навіть не прості, а «морські котики». Об’єднавши зусилля нових товаришів та вже перевірених друзів, Муркові вдалося знешкодити вибуховий пристрій та викрити злочинця, точніше злочинницю. Та хеппі енд цим не обмежився, космокиця Ілана та Мурко Мняуск повертаються в Україні разом і хтозна, які пригоди на них чекають попереду. А закінчення повісті Юлії Ілюхи прямо натякає, що далі буде…
Киця Миця, мандрівниця
До збірки Ірини Савки ввійшло шість казок для дошкільнят про лісових звірів і кицю Мицю. Великі ілюстрації та симпатичні тексти сподобаються малюкам, які ще пізнають світ та правила взаємодії в ньому. Перша казочка розповість про добро як основу екологічного співіснування в будь-якому товаристві, навіть лісовому. Щоб перевиховати лихих вовків, звірята відкривають Школу Добра, де найдієвішим інструментом є книжки. Казочка про зайчика, що вколов пальчик, пояснить малечі, чому не можна тікати самим із дому і чим це загрожує. А історія про павучка Кружалка спонукатиме допомагати батькам та активно пізнавати навколишній світ. Героїнею однієї з казок є мандрівниця киця, що заблукала у лісі. Її зустрів вовк Страшко і забрав додому. Іншим разом Страшко не пошкодував би кицю, проте він був хорошим учнем Школи Добра, тож і кицю врятував, і родині приємність зробив. Кожна з казок у збірці має прозорий дидактичний меседж, який одразу вхопить наймолодший читач. Проте дорослим не варто залишати дитину саму з роздумами, а допомогти відрефлексувати життєві (хоч і у світі тварин) ситуації разом із дитиною.
Продовження історії про кішку Мусю та Бабусю. Після тепленького літа з поїздками на дачу починається дощова осінь, а за нею – біла зима. Муся сприймає зміни пір року по-своєму, вона спостерігає й дивується багатьом речам, наприклад, чому зима саме підкрадається? Чи можна сніг слухати, як дощ? Або чому ворона не летить в єгипти? Добре, що у дворі є плямистий котик, із яким можна потеревенити про все на світі. Щоправда, він не має дому й імені, тож Муся вирішує допомогти. Спершу кицька вигадує плямистому красиве ім’я – Леонардо, або просто Лео, а потім запрошує в гості на святкування Різдва. Але перед цим в оселю до Мусі і Бабусі приходить Святий Миколай. Окрім пташки з барвистим пір’ячком на гумовому мотузочку, він приносить Мусі механічну мишку, яку кицька вирішує віддати Лео. А от сусідському хлопчику Славкові Миколай дарує книжку вімельбух і калейдоскоп.
Галина Кирпа вплітає в сюжет не лише святкові традиції, а й головні чесноти свят: доброту, людяність, щедрість. Зрештою на Різдво за святковим столом збираються Муся, Приятель-дідусь і котик-безхатько Лео, тож Бабуся не почувається самотньою через сумні спогади про свого чоловіка. За вікном лунають українські колядки, і крізь сторінки просочується дух Різдва. Його доповнюють ілюстрації Грасі Олійко – милі котячі мордочки й бабуся з кумедною зачіскою, немов зі снігу.