Топ БараБуки: довгий список найкращих родинних видань 2022 року


Експертки Простору Української Дитячої Книги «BaraBooka» оголосили довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2022 року. Серед п’ятдесяти добірних видань року – книжки для сімейного читання в різних жанрах: від поетичних збірок і книжок-картинок до міського фентезі й науково-популярних видань із психології, культурології, літературної творчості і навіть історії туалету.

Цього року вийшло значно менше книжок порівняно з попередніми, але це лише підтверджує, що 2022-й – в усьому незламний рік для України. Утім, традиційна «50-ка» БараБуки – це таке ж якісне й важливе читання, як і раніше. 

П’яту частину довгого списку становлять «воєнні» книжки. Безмежна шана авторам, видавцям, художникам, що за часом нестерпних обставин знаходили сили й слова для художнього осмислення складних досвідів малих і великих читак-українців. 

Цього року команда барабук внесла уточнення в положення про топ щодо того, які книжки беруть участь у рейтингу. «Світла пам’ять про письменників, які ще наче зовсім нещодавно були серед нас, брали участь у живих читаннях, давали інтерв’ю, писали нові книжки, спонукала нашу команду розглядати нині їхні твори як класику – у найкращому значенні цього слова – української дитячої літератури. Ми завжди будемо рівнятися на творчість Володимира Рутківського, Сергія Іванюка, ми ніколи не забудемо закатованого росіянами Володю Вакуленка… – говорить письменниця, засновниця «БараБуки», керівниця лабораторії дитячого читання МАН Тетяна Стус. – Тож тепер у Топі БараБуки не будуть брати участь перевидання класики української літератури та дитячі письменники, пам’ять про яких навіки увійшла в історію». 

Також було ухвалено рішення автоматично включати у довгий список книжки, до яких причетні експертки топу – як авторки, редакторки, продюсерки. «Ми маємо високі стандарти щодо розгляду видань у нашому рейтингу, і саме цих стандартів завжди дотримуємося в роботі з рукописами як автори чи редактори. Усі ці роки наші книжки ніби випадали з літпроцесу через те, що так і не розвинулося інформаційне поле дитліту, де б хтось із наших колег, так само як і БараБука – докладно й глибоко, розповідав би про наші здобутки. Тож ми ухвалили це складне рішення: включати в широко оприлюднюваний список наші твори. Як і раніше, в коротких списках ці видання не фігуруватимуть через потенційну некоректність оцінювання. А тим часом ми щиро прагнемо збільшення кількості галузевих відзнак та рейтингів, зокрема, наприклад, відновлення “Рейтингу критика”, премій “Великий Їжак” та “Джури”», – зазначила Тетяна.  

Короткі списки та переможці в жанрах та вікових категоріях тепер будуть оголошуватися в січні наступного року

Традиційно редакція запрошує читачів до 7.01.2023 проголосувати за улюблене видання й визначити разом переможця в номінації «Вибір читачів».


50 найкращих видань для дітей і підлітків 2022 року (завантажити пресреліз)«BaraBooka. Простір української дитячої книги» – проєкт підтримки дитячого читання, історія якого почалася в 2014 році зі старту сайту про українську дитячу літературу для дітей та підлітків. Цей інформаційний ресурс від початку було розраховано на широке коло читачів: від батьків та дітей, які вже можуть самі приймати рішення щодо вибору книжок, до фахової спільноти науковців, педагогів, бібліотекарів. Зараз це коло виросло до кількох десятків тисяч великих і малих книгодрузяк. 

Щороку авторки та експерти порталу вказують на яскраві дебюти та відзначають видання різних жанрів і форматів: художні та пізнавальні книжки, новинки для дітей і підлітків різного віку та для родинного читання.

За роки промоції, спостереження та вивчення нових видань національної літератури «БараБука» стала епіцентром низки галузевих процесів: освітніх курсів для письменників та редакторів, розробки видавничих серій, методик читання, експертних аналітично-інформаційних довідників, сотень «живих читань» сучасних письменників тощо. Серед них – такий масштабний рух, як #ЖивіПисьменники, з Українським інститутом книги та ГО «Смарт-освіта».

Команда «БараБуки» – це літературознавиці, письменниці, методистки Лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар