#ЖивіПисьменники в мене на уроці

Автор: Катерина Крошна


«Чому всі конспекти уроків не можуть бути такими ідеальними, як методички до акції #ЖивіПисьменники?» – таке запитання виникло в моїй голові, коли я ознайомилася з усім матеріалом, який надається для навчання дітей чогось цікавого та корисного.

Читайте також: Найважливіші книжки нашої дитячої літератури

Цього року я познайомилася зі своїми першачками – стандартна ситуація для вчителя початкових класів кожні чотири роки. Звичайно ж, про кожне покоління можна сказати «вони – інші», та ці діти й справді відрізняються: їм цікаві технології, вони швидше навчаються друкувати, ніж писати рукою. Але, як і колись, вчителю потрібно зацікавити їх – це залишилося незмінним. Напевне, вже всі, а не лише вчителі та батьки діток цього віку, знають про новинки в навчанні початкової школи – як змінилися цілі й пріоритети, яким формам навчання надається перевага, тобто до яких видів діяльності бажано чи потрібно залучати учнів. Щоб усе надалі зазначене було зрозумілим батькам, маю пояснити одну з основ нової української школи (НУШ): навчання в початковій школі тепер інтегроване, тобто одна тема паралельно вивчається на всіх можливих предметах. Саме тому я щиро оцінила «Помічники вчителя». Вони відчутно полегшили мої перші три тижні навчання. Я вдячна, що мені вдалося використати ці матеріали у своїй педагогічній практиці, бо побачила ту відмінну від «застарілого навчання» реакцію, яку безліч разів спостерігала ще студенткою.

#ЖивіПисьменники – це проєкт БараБуки та Українського інституту книги, який допомагає вчителям цікаво, швидко та доступно показати дітям сучасних дитячих письменників із різних куточків України. Можливо, учні навіть дізнаються про письменника їхнього краю. Відеоролики можна знайти у відкритому доступі на сервісі You Tube. Це зручно, оскільки сучасні діти знайомі з цією платформою та використовують її в повсякденному житті. Відеоролики не довготривалі, тому їх легко використовувати на заняттях. Також їх можна переглядати не тільки у школі. Ви, батько чи мама дитини, хочете власноруч просвітити дитину щодо сучасних письменників та їхніх книжок? Тоді можете сміливо використовувати проєкт #ЖивіПисьменники. Тут немає зовсім нічого складного, і не обов’язково для цього бути педагогом. Методичні матеріали заслуговують окремої подяки. Вони мало того, що абсолютно безплатні, так ще й настільки зручні, що неможливо не помітити – над ними працювала професійна команда.

Матеріали акції складаються з чотирьох частин:

1. 5 кроків до знайомства. Це така собі інструкція щодо того, як провести заняття ефективно. Тут є поради щодо етапів та елементів уроку. Як почати? Що можна прочитати? Коли ввімкнути дітям відеоролик? Як перевірити уважність дітей? Які завдання запропонувати? Тут навіть є рекомендації, на яких предметах і як саме можна використати дану тему. І безліч варіантів творчих завдань.

2. Помічник вчителя. Тут сам учитель може дізнатися більше про автора та його твори. Взагалі, це чудо-знахідка! Вам не доведеться практично нічого (а то й зовсім нічого) шукати для уроку самим. Весь матеріал тут! Та не просто матеріал, а ще й підказки, як його доречно використовувати. Цитати для епіграфів, цікаві факти, ігри. І найприємніше для мене як для вчительки — як інтегрувати тему в інші предмети. Для цього виділений окремо кожен предмет, який розписаний до деталей. Вам пропонують різноманітні завдання, які точно не набриднуть дітям.

3. Опорні слайди. Так, це та сама презентація для дітей, над якою так часто зависають вчителі, щоб доповнити урок візуальною складовою. Слайди надзвичайно приємні для сприйняття. Вони всі в одному стилі та й оформлені згідно з вимогами. Мінімум тексту, багато ілюстрацій.

4. Відеоролики. Властиво, головний компонент усього комплексу. Що важливо, відео не перенасичені зайвою інформацією. Все пристосовано для дітей. Ролики приємні, короткі, інформативні та веселі, тому надійно втримують на собі увагу дітей.

Як учителька початкових класів я отримала колосальне задоволення від занять за матеріалами #ЖивіПисьменники. Поки ми з дітьми опрацювали лише п’ятьох сучасних українських письменників, тобто переглянули п’ять можливих відеороликів та допоміжних матеріалів до них. Ми з дітками дізналися про чудового письменника Івано-Франківщини Івана Андрусяка, про письменницю зі столиці України Лесю Воронину, про Мар’яну Савку з Тернопільщини, сонячну Галину Ткачук та веселого Сашка Дерманського з Київщини. Жодного з цих митців школярі не знали до перегляду відеороликів.

Те, як письменники розповідають про своє життя, не залишить байдужими навіть дорослих. Невеличкі інтерв’ю справді цікаві. Помітно також, що відповіді письменників щирі, вони зацікавлені в тому, щоб розповісти про себе й свою творчість, їм це приємно, і вони намагаються пояснити все якомога зрозуміліше та доступніше для діток. Місцями я й сама забувала про те, що я вчителька, а не звичайна глядачка й учениця.

Думаю, багатьом цікаво, як саме я використовувала матеріали. Наприклад, першим ми дізналися про Івана Андрусяка. Я обрала цього автора, оскільки він із нашого краю. Я вирішила, що це зацікавить дітей, і не помилилася. Урок розпочали з цитати автора, яку ми з дітьми обговорювали. Одразу після цього ми з учнями пограли в гру «Вірю – не вірю», тоді я зачитала кілька цікавих фактів, щоб на противагу попереднім, неправдивим, дітки запам’ятали істинні.

Діти не шуміли й не відволікали одне одного, бо знали, що далі йтимуть цікаві завдання, де вони можуть висловити свою думку, поділитися враженнями та подискутувати одне з одним. А ще, оскільки наявна інтеграція з іншими навчальними предметами, то вони знали, що з даним письменником ми зустрінемось сьогодні не один раз. Я впевнена, діти в наш час знатимуть набагато більше про сучасну літературу, творчість та Україну, ніж знають їхні батьки.

Нарешті прийшов час відеоролика. Іван Андрусяк постійно жартував і дітям це сподобалося. Після відео ми ще раз зіграли у гру – цього разу учні вже впевнено відповідали на поставлені запитання.

А далі почалися уроки. На українській мові ми з дітьми розібрали частинку вірша Андрусяка та трішки поговорили про поезію. А також ми простою мовою поговорили про словотвір, пригадавши уривок відео, де автор розказував про це. Ми розбирали слова, які створив Андрусяк та пояснювали їх своїми. На математиці вирішували прості завдання типу: «Іван Андрусяк написав 4 вірші про зайчиків, а потім…». Коли ми вже кілька разів згадували письменника, діти навіть посміювалися й жартували: «А дядько Іван вдома десь гикає, ми стільки разів його згадуємо». На дизайні й технологіях ми виготовляли зайчика. Так, того самого з книжок письменника. Весь цей період був дуже веселий.

Хочеться ще додати кілька слів, про те, що «болить» конкретно мені, але я навіть не сумніваюся, що й інші вчителі, та не тільки початкової школи, знайомі з цією проблемою: «Так багато завдань, які забирають весь урочний час». Так, мені завжди важко вкластися в той час, який відведено на заняття. І переважно через складність завдань. Не достатньо дати дітям роботу, треба ще й пояснити, що саме їм потрібно буде зробити, і щоб це зрозумів кожен – треба витратити доволі багато часу. Акція #ЖивіПисьменники в цьому питання завжди допомагає, бо запропоновані матеріали з різними іграми дуже прості в розумінні та використанні.

Особисто я планую й надалі працювати з цими чудовими матеріалами. Вважаю, що це неймовірний досвід, полегшення праці педагога (а колеги погодяться, що її справді багато), та надзвичайно цікавий для учнів матеріал.


Також вас можуть зацікавити інші матеріалу з циклу про живих письменників:

(Від БараБуки: так, ви правильно зрозуміли: тут є підказки, як і де безплатно скачати, або ж завантажити, розробки уроків для учнів молодших класів. Саме так, безкоштовно! Саме так, розробки занять для учнів НУШ.)

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар