Де беруться герої

Автор: БараБука


«Друга половина XVII століття почалася для України з важких випробувань. Козацька держава була наймолодшою з-поміж інших на мапі тодішньої Європи. Їй доводилося боротися за виживання, утверджувати свою роль на міжнародній арені й водночас визрівати як державному організму…». Здається, ці передумови першого серйозного військового протистояння нашої держави з Росією сьогоднішнім школярам, на жаль, зрозуміти буде нелегко.

У Міжнародний день невинних дітей – жертв військової агресії Громадський рух «Не будь байдужим!» презентував чергову освітню візуально-інформаційну підказку для вчителів та учнів: «Конотопська битва. 1659 р. Перша російсько-українська війна». Це відеоурок та методичка, продовження проекту, який раніше називався «Антитабачниківські уроки історії», а тепер – «Екстрені уроки історії». Відеоурок покликаний полегшити вивчення історії України для учнів 8-х класів, які вивчають тему Конотопської битви за шкільною програмою. Текст озвучив лідер гурту «ТНМК» Фагот, ілюстрував – Макс Копилов, відомий як дизайнер, аніматор й автор коміксів та мальованих історій для дітей, зокрема для журналу «Професор Крейд».

1

Ірена Карпа і Фагот на презентації проекту

2Письменниця Ірена Карпа так визначила основне покликання нового посібника: «Важливо не тільки знати, як нас гнобили, а й знати, як перемогти. Так виховуються герої. Дітям важливо показати, як не залежати від рабської психології, навчити їх виходити переможцями. Треба вчити дітей максимально аналізувати інформацію, не слід довіряти тільки телевізору». Тієї ж думки й історик та співавтор посібника Яків Гольденберг: «Не має бути відчуття, що ми завжди нещасні, побиті, понівечені… Що ми без підтримки й протекції старшого брата загинемо, щезнемо… Цей матеріал у відеоформі дуже важливий, він спроможний вплинути на свідомість 8-класників, і діти сприймуть загальнодемократичну систему поглядів, у них має лишитися стрижень – опиратися насильству північно-східного сусіда».

Для донесення інформації обрано доступну й привабливу форму, вважає історик, співавтор проекту «Екстрені уроки історії» Олексій Сокирко. «Для 14-річного хлопця чи дівчини картинка, може, більше важить, ніж текст, тож там є фото оригінальних речей, наприклад, мушкетів, шабель, є оригінальні портрети гетьманів, полководців, королів, царів, є іконографія тієї епохи. Ми зробили такий мікс, щоб для дитини це були не лише “мурзілки”, а щоб вона доторкнулася до оригінальних речей».

3

Скріншот із відеоуроку за Конотопською битвою

4

Оксана Левкова та Олексій Сокирко проводять урок

 «…Для московської сторони поразка під Конотопом стала одним із найчорніших фрагментів військової історії. Чи не вперше від ординських часів війську московського царя завдано такої втрати, коли було винищено найпривілейованішу й найродовитішу його частину. У військовій історії шальки терезів працюють дуже просто: виграє сильніший. Під Конотопом козацьке військо та держава довели це своєю перемогою», – так голосом Фагота з гурту «Танок на майдані Конго» пропонують учням вивчати ідейно «недооформлені» уроки рідної історії.

5

Матеріали від руху «НББ!» поширюються сходом та півднем України. Попередній відеопосібник, «Карпатська Україна», за словами Оксани Левкової, керівнички руху, переглянуло сто тисяч школярів, краєзнавців, істориків і просто небайдужих до історії держави людей. Пані Оксана вважає: «Якщо сьогодні не виробляти патріотичних фільмів і не показувати їх молодим людям, то післязавтра з цих людей виростають “тітушки”, гопники, сепаратисти, терористи…». Розповідь пані Оксани про нові підходи до вивчення історії в школі та вишах, детальніше про проект можна послухати на «Громадському».

Дивитися відео уроку.

Усі фото Олександра Заклецького.

Читайте також про нестандартні уроки української літератури: Чи існує література поза хрестоматією?

Читайте також: «Жила» готує серію історичних книжок для дітей

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар