Подкаст «ПереФарбований лис»
З’явився новий подкаст про українську літературу – «ПереФарбований лис» від освітянки Валентини Мержиєвської та психологині Марії Діденко. Розмови точитимуться навколо текстів зі шкільної програми з укрліт і стануть у пригоді всім тим, хто складатиме ЗНО.
«Ідея цього подкасту народилась з однієї розмови про українську літературу. Не так про сучасні твори, як про класичні, що вивчають в школі. І про всі ті стереотипи, які рояться навколо укрліт: про тужливі і безрадісні твори, про змалювання безвиході і злиденного життя. Здоровий глузд підказував, що це може бути дуже поверхневий погляд, тож у нас виникло бажання розібратись, що ж пішло не так. Можливо вся справа у невідповідності творів віку читачів, можливо – у неактуальній подачі або нестачі контексту, – йдеться на сторінці подкасту у фейсбуці. – Тож ми вирішили перечитати твори зі шкільного курсу, і подивитись на них свіжим поглядом. Оскільки над нами вже не висить ЗНО, немає потреби догодити вчительці чи вгадати, що ж хотів сказати автор, ми маємо свободу читати ці твори на власний розсуд».
За словами ведучих подкасту, вони шукатимуть мотивацію персонажів, аналізуватимуть їхні поведінкові стратегії (які є вдалими, а які варто змінити), розглядатимуть сюжети з позиції сьогодення – як змінилися в наш час умови життя чи етичні норми, і які поведінкові сценарії досі актуальні.
«Мені хочеться показати вчителям, дорослим та власне підліткам, як можна інакше, – розповідає психологиня Марія Діденко. – Часто класична українська література складно сприймається в курсі шкільної програми. Перед запуском подкасту я зробила опитування і виявилось, що купа творів так і залишається “дивними”, “нудними” чи навіть “трешовими”. Класно показувати, що за кожним сюжетом стоять реальні життєві вибори героїв, історичний контекст та певні психологічні сценарії. Це дає поштовх до рефлексії: а що би я зробив/ла у такій ситуації? наскільки позиція героя мені близька? що зумовило таку поведінку персонажів? Навичка глибоко аналізувати твори під таким кутом круто прокачує: ми з Валею помітили, наскільки яскраво відкриваються твори, коли читаєш їх у зрілому віці і з багажем життєвого досвіду та знань. Сподіваюсь, що наш подкаст дасть поштовх справді перечитати, переосмислити і пережити класику, бо вона міцно переплетена з нашою культурою та ідентичністю».
Перший випуск уже доступний на всіх платформах. Його присвячено казці «Фарбований лис» Івана Франка – творові, з якого виникла назва подкасту.
«Так склалося, що українська література ніколи не була моїм улюбленим предметом під час навчання у школі. Але ось уже 10 років, як ми з однодумцями створюємо БеркоШко – альтернативну школу для дітей. І це дуже надихає переосмислювати й освітні підходи, і зміст освіти, – ділиться Валентина Мержиєвська. – Спершу в БеркоШко я викладала досліди, потім математику, йогу, анатомію, поступово прийшов час міфології, античної філософії… тепер ось – література. До викладання ще не дійшло, проте зацікавило. Незважаючи на те, що ми розглядаємо твори зі шкільної програми, цей подкаст орієнтований на дорослих. Хочеться вірити, що він зможе порушити питання не лише вивчення літератури, а й взаємодії людей у суспільстві, і пошуку гармонійних форм поведінки».
Шукайте подкаст на платформах:
SoundCloud: https://bit.ly/3sQFtiV
Google Podcast: https://bit.ly/3dSav5S
Apple Podcast: https://bitly.su/qr3aeav8
Youtube: https://youtu.be/SNB1QVJFQkI
Spotify: https://bitly.su/0w24ZTPP