Пізнати Україну: книжки про видатних українців та національну спадщину

Автор: БараБука


Увесь світ уже понад рік говорить про Україну. На цій хвилі українці помалу й самі почали усвідомлювати: а чи достатньо ми самі знаємо про себе, про свою минувшину, свої традиції? «Лупати сю скалу» й «не цуратися свого», як заповідали класики, ми почали з найважливішого – з того, щоб розповідати історії про Україну та українське своїм дітям.

БараБука оглянула дитячі видання, що пояснюють нашим дітям, хто вони такі, звідки походять, ким були їхні предки і чому бути українцем – це вже предмет для гордості. Звідки проростають пагони нашої національної ідентичності? З мови та поезії, історії та географії, з їжі та одягу, з образів та ідей, якими збагатився світ? Про це все міркують автор(к) книжок.


0+


Твої друзі – визначні українці. Книжка-розмальовка

Оксана ЛУЩЕВСЬКА, Катерина СТЕПАНІЩЕВА. Твої друзі – визначні українці. Книжка-розмальовка. – Київ: Artbooks, 2022. – 20 с.

Діти рідко коли замислюються, що за їхніми плечима стоять не лише батьки, дідусі, бабусі та найближчі родичі, а й ширше коло сили – рід і народ. Оксана Лущевська разом із Катериною Степаніщевою створили розмальовку для найменших українців, яка закладає перші цеглинки у формування національної ідентичності. Авторки використали метафору друзів, таким чином зробивши видатних  українців близькими юним книгодрузякам.

Книжка починається словами «Привіт-привіт! Твоя Батьківщина – Україна. Це означає, що в тобі сила хороброго народу. А ще в тебе багато друзів». Це короткий і потужний текст, який на наступних сторінках розкривається через знайомство з «друзями» – українцями, які жили і творили мистецтво та науку. Розмальовуючи симпатичні постаті, малята отримають перші знання про Тараса Шевченка, Левка Симиренка, Григорія Сковороду, Лесю Українку, Марію Примаченко та інших. Під час творчих занять із малюками можна поспілкуватися про «друзів», кожен і кожна з яких зробили щось, аби сучасні юні українці жили в чудовій країні – для цього вони творили мистецтво і кулінарні шедеври, досліджували космос, міркували про сенс життя. За допомогою видання батьки і вихователі можуть створити у дітей відчуття сили народу, з якого походять такі визначні люди – і маленькі читачики, майбутні видатні українці.

Мені це смакує

Катерина ЛУЦИШИН, Ірина ГОЛОДЮК, Ліна МАКСИМУК, Марина СТАРИК, Наталія СОБОЛЕВСЬКА. Консультувала про гастрономічну культуру Олена БРАЙЧЕНКО. Мені це смакує / Ілюстрації: Анна САРВІРА. – Брустури: Дискурсус, 2021. – 80 с. – Серія: «Глина. Українознавчі воркбуки»

«Мені це смакує» – воркбук для наймолодших. Тут доречно розфарбовувати, вирізати, клеїти, знаходити, пізнавати. Видавництво радить братися за це видання у віці від 2 років, звісно – за допомогою батьків (для них розроблено спеціальний додаток із детальними інструкціями). На сторінках книжки можна розглядати й почитувати комікси про родину Ясі та Ярка, про їжу й гастрономічні традиції українців. Завдання й ігри, обговорення свят та історії України також обертаються навколо головної теми – їжі.

В оформленні використано як малюнки Анни Сарвіри, так і колажі з автентичними фотографіями предметів побуту та їжі. Уже в наймолодшому віці дошкільнята познайомляться з відомою трійкою українських письменників – Тарасом Шевченком, Лесею Українкою та Іваном Франком – авжеж, через їхні кулінарні вподобання! А про борщ їм розкаже відома кулінарна блогерка Пані Стефа.

На сайті видавництва доступні завдання для дитячих занять на теми воркбука.


4+


Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи. The Story of Ukraine. An Anthem of Glory and Freedom

Олена ХАРЧЕНКО, Майкл СЕМПСОН. Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи / Ілюстрації Поліни ДОРОШЕНКО. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 36 с.

Двомовне українсько-англійське видання розповідає про Україну через виокремлені ключові поняття й гарний візуал. Книжка починається з відомих історико-географічних фактів і певної узагальненої інформації. Та поступово в сюжет додаються різноманітні акценти – наприклад, факти про національний гімн (його рядки цитовано на розгортах), державні символи, славетних козаків тощо. Кілька сторінок присвячено відомим українським постатям: Тарас Шевченко, Катерина Білокур, Микола Леонтович, Ігор Сікорський, Сергій Корольов.

Загалом текстова частина дуже компактна. Тоді як ілюстрації густо скомбіновані й налаштовують на уважне роздивляння численних автентичних і сучасних образів, як-от козак Мамай, карпатський килим, пектораль, київські локації, рожева панамка, вишиванка тощо. До речі, поміж сторінок художниця Поліна Дорошенко вправно ховає милу кицю, яку буде цікаво шукати маленьким читачам. Видання орієнтоване, передусім, на іноземного споживача. Щодо українських молодших школярів, то увагу може привернути не стільки наповнення, скільки білінгвальність. Абзаци «Розповіді про Україну» англійською сприятимуть кращому вивченню іноземної мови.

Козаки правлять країною

Ліна МАКСИМУК, Ірина ГОЛОДЮК, Марина СТАРИК, Наталія СОБОЛЕВСЬКА. Козаки правлять країною / Ілюстрації: Наталя КУДЛЯК. – Брустури: Дискурсус, 2021. – 80 с. – Серія: «Глина. Українознавчі воркбуки»

Уже в назві «Козаки правлять країною» відчутно, як сильно перевертає традиційні уявлення про козацтво ця книжка. Козаки тут – не так військові у шароварах, як державотворці в розкішних шатах, освічена еліта Гетьманщини. Авжеж, ми знаємо, що козаки бували різними – вояками, грабіжниками, волоцюгами, цей вимір історії нам уже відкрили. А от козаки як правлінці, дипломати, меценати – щось новеньке, і саме такий погляд на своїх предків пропонує цей воркбук.

Головний герой воркбуку – Іван Мазепа, один із найвідоміших українських гетьманів. Допомагає досліджувати минуле гетьмана дівчинка Орися і її пухнастий друг – тхір (просто тхір, хоча він тут не випадково). На прикладі біографії найвідомішого діяча нашої минувшини діти ознайомляться з основами розподілу бюджету в козацькі часи, розмаїттям страв і навіть тогочасною модою. Під час роботи художниця Наталія Кудляк використовувала фрагменти артефактів козацької доби – одяг, ґудзики, печатки й каламарі, шаблі, а також інші музейні експонати.

Детальніше читати тут.


11+


Вони змінили світ. Видатні жінки України

Катерина ШАПОВАЛОВА. Вони змінили світ. Видатні жінки України / Ілюстрації Наталії ШЕРСТЮК. – Харків: Талант, 2022. – 120 с.

Збірка оповідань про жінок, які завдяки своїй мудрості, впертості, сміливості та вірності собі змінювали цей світ на краще. Вони жили в різний час, проте є однаково важливими постатями для української та світової культури й історії. Княгиня Ольга, Анна Ярославна, Євпраксія, Роксолана, Єлизавета (Гальшка) Острозька, Галшка Гулевичівна, Маруся Чурай, Марія Заньковецька, Соломія Крушельницька та Христина Алчевська – усі ці жінки мали неабиякий вплив на розвиток медицини, освіти та культури в різний історичний час розвитку нашої держави. Про багатьох із них і досі ходять легенди, про них складають пісні та пишуть романи, як-от про Роксолану або Марусю Чурай. На жаль, навіть зовнішність багатьох із цих видатних жінок для нас лишається загадкою. Достеменно невідомо, як виглядала княгиня Ольга, Анна Ярославна чи та ж таки Роксолана, та попри це вони зробили вагомий внесок у розвиток нашої країни і світу. Авторка збірки Катерина Шаповалова не приховує, через що доводилося пройти цим талановитим керівницям, лікаркам, меценаткам і фундаторкам, які особисті випробування випали на їхню долю і як гідно вони їх долали. Своїм прикладом вони довели, що те, чого бажаєш найдужче, неодмінно здійсниться, і зусилля не будуть марними. Видання також цікаве версткою та ілюстраціями Наталії Шерстюк, які гармонійно доповнюють історії кожної видатної жінки.

Ці дивовижні українці

Ірина ТАРАНЕНКО, Юлія КУРОВА, Єлизавета НЄВЄЖИНА та інші. Ці дивовижні українці / Ілюстрації Альони ШОСТКО. – Київ: Книголав, 2022 – 48 с.

«Дивовижна мандрівка українським всесвітом» – саме так позиціонує книгу команда, що працювала над виданням. Візуально воно виглядає барвисто, насичено й подарунково, зокрема через великий формат. Особливий мікс відомостей про різні етапи розвитку й становлення сучасної України здивує читачів. Книжка містить як «звичні» розділи (наприклад, «Пращури», «Київська Русь», «Культура», «Релігія», «Їжа» тощо), так і «неординарні» (наприклад, «Стереотипи», «Герої», «Код нації», «Сімейні традиції» тощо). Дотепність викладу надає виданню особливого шарму. У книжці багато жартів, сучасної лексики і навіть мемів. Найбільше ними насичений розділ про політику, що й не дивно. Такий зміст буде зрозумілим дорослим, а от дитяча аудиторія точно потребуватиме роз’яснень. Властиво, тому вікування «Дивовижних українців» не варто обмежувати лише джуніорами. Книжка пасуватиме для сімейного/дорослого читання чи навіть для читання в компаніях із друзями. Разом із тим, увага до малих книгодрузяк презентована через десяток QR-кодів на сторінках, які містять посилання на тематичні українські мультфільми та відео, озвучені відомими акторами, музикантами, ведучими (Ахтем Сейтаблаєв, Валерій Харчишин, Олександр Педан та ін.).

До речі, за ілюстрації до книжки художниця Альона Шостко отримала золото в категорії «Книжкова ілюстрація» європейського конкурсу IJungle 2020 Illustration Awards.

Українці у світі: 33 правдиві історії

Назар Розлуцький. Українці у світі: 33 правдиві історії. – Харків: АССА, 2022. – 144 с.

Від початку повномасштабного вторгнення росії з України виїхало понад 7 мільйонів громадян. Не відомо, як складуться їхні долі за кордоном та скільки з них повернеться додому, однак і поза Україною можна залишатися відданими своїй Батьківщині і діяти на славу рідної землі. 33 історії про людей, які мали українське походження і при цьому жили та діяли в інших країнах, ви знайдете у книжці Назара Розлуцького «Українці у світі». Це короткі замальовки про мандрівників, науковців, правителів і невгамовних авантюристів. Кожна історія починається стислим досьє, що дає основні дати та окреслює сферу діяльності, а далі розгортається в оповідь про ключові події життя. З цієї книги читачі дізнаються про Анну Ярославну, Пилипа Орлика, Івана Пулюя, Соломію Крушельницьку та багатьох інших, більш та менш відомих осіб.

Назар Розлуцький вправно оперує інструментами сторітелінгу. Історії, викладені у книзі, написані жваво, мають цікаві «гачки», які спонукають читати весь розділ. І хоч як непросто пояснювати сучасним дітям певні особливості життя в минулому, авторові вдалося розтлумачити, чому дії тих чи інших наших земляків справді мали «вау-ефект» свого часу. Тож книгодрузякам буде цікаво почитати про принцесу Сіаму, найсильнішого чоловіка планети, видатного танцівника, борця сумо, астронавтку та інших видатних людей, яких об’єднало українське коріння.

Інсторики

Христя ВЕНГРИНЮК, Євгенія ЗАВАЛІЙ, Максим ДУПЕШКО, Кирило ГАЛУШКО. Інсторики / Ілюстрації: ilustra, ілюстраторська агенція. – Чернівці: Чорні вівці, 2022. – 60 с.

Наостанок розповімо про дещо окреме видання – просвітницько-благодійний проєкт «Інсторики», здійснений у співпраці корпорації «Сільпо» та видавництва «Чорні вівці». Книга є також і альбомом для колекціонування стікерів із 25-ма відомими історичними постатями, що знайомлять дітей із видатними українцями різних епох.

Видання розповідає про діячів із різних сфер життя – тут є керівники держави, військові, культурні та громадські діячі. Це сучасний погляд на їхні життя та діяльність: кожну розповідь веде відома особистість від власного імені, проте з перспективи теперішнього часу. Тож можна пофантазувати й уявити, які сучасні професії були б близькими Григорію Сковороді чи Ользі Кобилянській.

Автори фокусуються на досвідах і фактах, важливих для розуміння української державності і розвитку української культури. Зокрема, читачі дізнаються, що жовтий та блакитний кольори українського стяга використовував як основні ще король Данило Галицький, а Богдана Хмельницького ще за життя в Європі називали князем козаків та українського народу.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар