7+

Детективні пригоди домашніх улюбленців

Анастасія Музиченко

Іван АНДРУСЯК. Морськосвинський детектив / Ілюстрації Анни МАЙТИ. – Харків: Віват, 2020. – 96 с.
Уподобань: 7

Серед книжок для дошкільнят і молодших школярів значну частину займають твори, головними героями яких є тварини. З огляду на літературні традиції та присутність мешканців української фауни автори найчастіше обирають для своїх текстів котиків і песиків, білочок, зайчиків або їжачків. Такі тваринки знані найменшими читаками, а тому мають щонайширшу аудиторію прихильників. Однак останніми роками автори вдаються до пошуків інших оригінальних персонажів, які так само живуть поруч із нами, але досі на них ніхто не звертав належної уваги.

«Звали його Жерар. Мешкав він у тій-такі квартирі, що й обидва коти, але при цьому мав власний дім – велику красиву клітку, дверцята якої, утім, завжди були відчинені, з огляду на вайлуватість огрядненького морського свина та його велику нелюбов навіть до близьких мандрівок. Що вже й казати про далекі»

Отак, завдяки Оксані Булі популярність здобули не лише туконі, але й ведмідь із зубром, що шукали гніздо і не хотіли спати. Сергій Лоскот і Ольга Купріян розкрили таємниці життя річкових і морських тварин – видра Кепа та сім’ї бобрів Бобренків. Мія Марченко розповіла життєву історію про сором’язливого мурахоїда Сальватора, а завдяки Оксані Лущевській багато читак із подивом довідалися, що в Україні живуть справжні рисі.

Відтепер до цієї когорти цікавезних персонажів додалася ще купка прекрасних і кумедних тваринок завдяки Іванові Андрусяку, Анні Майті та «Морськосвинському детективу».

Ілюстрації: Анна Майта

До книжки ввійшли три детективні історії, які береться розплутувати приватний детектив морський свин Жерар. Береться він не з власної ініціативи – до нього звертаються інші не менш цікавезні тваринки. Зокрема, по допомогу до Жерара приходять коти Тимко і Степан, хом’ячки Вася-чи-Валера та Валера-чи-Вася, а також киця Аліса, яка нібито з’їла мишку Білочку. За свої послуги Жерар завжди бере гонорар і не мало, але, як виявиться згодом, не всі гонорари однаково корисні 😉

«День, який мав стати для нього тріумфальним, славетний детектив провів… у туалеті. Бо виявилося, що рукола, хоч і неймовірно смачна, морським свинкам усе-таки шкодить».

Усі тваринки цікаві не лише своїми іменами. Пригоди, які з ними трапляються, дуже кумедні і несподівані. Проте письменник їх так хвацько описав, що в них неможливо не повірити.

Перша історія про друзів Степана і Тимка. Вони обидва «кругленькі, пухнасті й розбишакуваті» коти, у яких із-під носа зник їхній сніданок – два бички. Спершу вони думають на один одного, потім на собаку Геркулеса, але зрештою вирішують звернутися до професіонала – детектива Жерара. Отримавши у завдаток листячко щавлю, до справи береться морський свин. Як і годиться детективові, він розпитав можливих свідків і навіть провів слідчий експеримент. Завдяки останньому всі й дізналися, хто ж поцупив бички з котячої тарілки. Розгадка виявилася настільки несподіваною, що навіть досвідчений читач не одразу збагне, кому ж іще можуть припасти до смаку бердянські бички.

У другій історії з’являються інші кумедні персонажі: хом’ячки Вася-чи-Валера та Валера-чи-Вася. Такі дивні імена у тваринок тому, що їх купили разом дві подружки. Подружки хом’ячків переплутали, але оскільки ті все одно зустрічалися і гралися разом, то не стали розбиратися, де чия тваринка. Отак вони гралися, аж поки ті не народили дванадцятеро хом’ячат. Але детектив не про те. Одного разу Вася-чи-Валера, а може Валера-чи-Вася злякався величезного монстра, коли спускався по кабелю до своєї подруги, і впав. Що ж так перелякало бідолашну тваринку, розслідує Жерар за невеличкий гонорар у вигляді зерняток. Для цього йому доведеться розпитати не одного свідка, зокрема й мух Це-це і То-то.

Третя детективна історія трапилася в бібліотеці. Тутешню кицю Алісу безпідставно звинуватили в тому, що вона з’їла мишу Білочку. Щоб розслідувати цю справу, Жерарові довелося спуститися в підземелля. Там він довідується про дві родини пацюків – Монтенків і Копиленків – а також заборонену пацюкову любов. Автор не дарма наділив родини такими прізвищами, тож уважні батьки, які читатимуть книжку з дитиною, зможуть вловити гру і пояснити її своїм ще не таким досвідченим читакам.

Намалювала всіх цих неповторних тваринок Анна Майта. Художниця яскраво і точно зобразила їхні погляди, усмішки та емоції в різних ситуаціях. Коти, хом’яки, Жерар, мухи, пацюки і навіть бердянські бички на тарілочці мають дуже кумедний і симпатичний вигляд. Увага! Уцьому криється прихована небезпека оглянутої книжки! Тож будьте готові, що після прочитання малі читаки потягнуть дорослих читак до зоомагазину за морським свином, хом’ячком або навіть павучихою 😉

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар