Ілюструю книжки для дітей: Віталій Бугара


Стиль київського ілюстратора Віталія Бугари одразу привертає до себе увагу. Цікава техніка – суміш графіки та аплікації – дозволяє роботам художника залишатися унікальними та впізнаваними. У 2018 році Віталій Бугара заявив про себе і як письменник, створивши зворушливу казку «Велике серце» (купити книжку – тут) для серії «Слухай серцем» видавництва «Ранок» та книжку-картинку «Більше за Всесвіт» видавництва «Mamino».

Про ілюстраторське чуття, творче спілкування та високу мистецьку місію Віталія Бугари дізнаємося у традиційному ілюстраторському інтерв’ю для БараБуки. 

Ілюстрації до книжки «Більше за Всесвіт»

– Як у Вас відбувається процес роботи над ілюструванням дитячої книжки?

Дитяча книжка – це пошук балансу між метафоричним та буквальним зображенням історії. Перш за все я визначаюся з віковою аудиторією читача. Ілюстрації для дошкільнят і молодших школярів потребують максимального наближення до тексту. При роботі для старшої аудиторії – навпаки, треба уникати буквальності. Важливо зрозуміти, що потребує ілюстрування, а що краще залишити для уяви читача. Це досить тонкі матерії, тож мені доводиться постійно розвивати в собі так зване «шосте чуття».

Багато часу в мене займає підготовка: вибір місць у тексті для ілюстрування, пошук образів персонажів, сюжетів та композицій. Спочатку я створюю ескізи всіх ілюстрацій до книжки. При цьому намагаюся постійно тримати їх перед очима – в мене всі стіни завішані папірцями. Це дозволяє бачити всю картину в цілому і вчасно вносити правки. Буває, повністю змінюю композиції або сюжети деяких ілюстрацій. Іноді допрацьовую персонажів у всій серії. Тільки коли готові всі ескізи, я їх сканую і розфарбовую на комп’ютері.

Віталій Бугара, ілюстратор
Ілюстрації до книжки «Велике серце»

– У випадку роботи з творами сучасних письменників, допомагає чи заважає особисте знайомство з автором книжки? Який вплив справляє автор на діяльність ілюстратора?

– Вважаю, написавши історію, автор зробив свою справу і може відпочити. Далі – робота ілюстратора, в яку авторові, мабуть, не варто втручатися. Якщо автор вправно попрацював своїм «словесним пензлем», ілюстратор знайде відповідне образне втілення історії. Мені завжди приємно знайомитися з творчими людьми. Тому я залюбки спілкуюся з авторами книжок, які ілюструю. І все ж віддаю перевагу цим знайомствам вже після оформлення книжки. У такому випадку історія матиме шанс залишитися незатьмареною образом самого автора. Більше того, це дасть найкращий зворотній зв’язок письменнику. У сенсі: як бачить його твір звичайний читач, роль якого виконує ілюстратор.

Ілюстрації до книжки «Хто з’їв мою піжаму?» Олесі Мамчич
Ілюстрація до книжки «Таємне завдання капітана Кепа» Сергія Лоскота
Ілюстрації до повісті «Добрик і його пригоди» Тетяни Винник

– Який процес у створенні ілюстрації подобається найбільше? Який найменше?

– При створенні ілюстрацій доводиться декілька разів перечитати текст, щоб його добре зрозуміти і врахувати всі описані деталі, героїв, локації тощо. Тому найменше подобається перечитувати декілька разів великі тексти 🙂 А найбільше подобається гортати авторський екземпляр!

– Віталію, ви не тільки ілюструєте книжки, ви навчаєте цьому ремеслу інших, розкажіть про свій проект.

– Навчальний курс «Дизайн ілюстрованої книги» та створений на його основі методичний посібник для дизайнерів і ілюстраторів на даний момент вважаю своїм найважливішим проектом. На курс можна записатися в київській «Бурсі живопису», а посібник придбати за вартістю кави з круасаном в інтернет-магазині.

Це спроба звернути увагу ілюстраторів і дизайнерів на важливі аспекти роботи над книгою. Можливо, вона в якійсь мірі вплине на підвищення якості художнього оформлення книжок, що видаються в Україні.

Підготувала Ольга Сілакова

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар