Кольорове восьмищось, або Що читати з найменшими?

Автор: БараБука


На ринку картонок для найменших читачів – поповнення! Жартівливі вірші, які розвеселять і дорослих, і малих, пізнавальні видання з віконечками, малюцька математика, яскраві книжки-картинки і цілі серії на всякий смак.

Також вас можуть зацікавити інші огляди книжок для найменших:

Гризти не можна читати

Смачні книжки для перших зубів


Восьмищось

Текст: Олеся Мамчич, ілюстрації: Інна Руда

Львів: ВСЛ, 2020. – 12 с.

Що трапиться, якщо щось упаде раптом у воду? За версією Олесі Мамчич, на бульк! спливуться найдивовижніші морські істоти, зокрема такі як восьмирук, восьмивух, восьмиморд, восьмилоб і навіть… ні, краще, самі дофантазуйте і порахуйте скільки тваринок плаває в морі.

Завдяки віршу Восьмищося можна весело і легко навчити дитину рахувати, адже це лічилка. Спершу на пошуки того, що впало у воду вирушає один восьминіг, потім удвох із восьмируком, далі втрьох, учотирьох і т.д. Крім того, ця грайлива лічилка спонукає до фантазування та вигадування інших чарівних істот.

Проілюструвала цей кумедний морський світ талановита художниця Інна Руда, яку 2017 року БараБука відзначила як авторку вімельбуха «Новорічні канікули». Малюнки Інни чудово доповнюють текст лічилки, на них цікаво й легко рахувати ноги, руки, вуха, морди і навіть симпатичні попи, що нагадують рожеві сердечка.


Кольорова лічба / Фігурне додавання

Текст: Катерина Перконос, ілюстрації: Юлія Вус

Київ: Маміно, 2020. – 22 с.

«Кольорова лічба» – картонка з розрізаними навпіл сторінками. Нижні половинки сторінок виконують функцію означення: праворуч назва кольору, ліворуч – позначення цифри (від 1 до 10). На верхніх половинках зображення предметів: ліворуч поштучно, праворуч – та ж кількість, але вже об’єднані (намистинки на одній нитці чи квітки на одній китичці).

Завдання малюків – гортаючи сторінки, поєднати між собою колір, цифру й зображення предметів цього кольору і в такій кількості. На ніжних малюнках Юлії Вус книгодрузяки побачать знайомі предмети – листочки та пелюстки, камінці, хмаринки, банани, шоколад тощо.

Наступним кроком на шляху опанування математики є «Фігурне додавання». Цю книжку побудовано аналогічним чином, лише тепер із одного боку – математичні дії, а з другого – зображення, що демонструють певні фігури. На відміну від «Кольорової лічби», у «Додаванні» фігури не підписані, тож батькам доведеться самим пригадати, як назвати певну форму. Автори пропонують додавати прості числа, найбільша сума – 11.

На ілюстраціях бачимо предмети, відомі читачам: велосипед, книжка, будинок, тарілка з печивом, скибка кавуна. Симпатичні ілюстрації приємно розглядати та лічити, а цупкий картон дає надію, що книжка витримає не один «урок математики» з малими книгодрузяками.


Серія «Досліджуй!»

Вище, і вище, і вище в небо / Вище, і вище, і вище на дереві / Нижче, і нижче, і нижче під землю / Нижче, і нижче, і нижче у море

Текст: Іван Андрусяк, ілюстрації: Юліанна Вербіщук

Харків: Ранок, 2020. – 12 с.

У серії «Досліджуй!» від видавництва «Ранок» – чотири книжечки («Вище, і вище, і вище в небо», «Вище, і вище, і вище на дереві», «Нижче, і нижче, і нижче під землю» та «Нижче, і нижче, і нижче у море»), по одному віршеві Івана Андрусяка в кожній. Тематично серія ділиться на те, що можна дослідити з малюками вгорі (у небі й на дереві) і внизу (під землею та в морі). Вірші проілюстровані малюнками Юліанни Вербіщук, у кожній книжечці – яку завдяки невеликому формату зручно тримати в руках – малюки можуть відкривати віконечка й шукати там знайомих істот.

Герої віршів Івана Андрусяка – Білочка, Черепашка, Кріт і Ластівка – розповідають про середовища, в яких вони живуть. Про своїх сусідів, навколишній світ і його властивості. Діти дізнаються про те, як ростуть дерева і навіть що є за межами земної атмосфери. Усе це – у привабливій поетичній формі. Наприклад, метафора, якою автор описує вигляд хмар із ілюмінатора – «хмарини унизу – як жмутки вати» – дуже влучно передає картинку, яку бачиш із віконця літака.


Серія «Нумо гратися!»

Позіху-у-ушки. Сонні книжечки з віконцями / Гам-гам-гам. Апетитні книжечки з віконцями / Ку-ку. Граємо в хованки з віконцями

Текст: Іра Горянська, ілюстрації: Катя Підлісна

Харків: Ранок, 2020. – 18 с.

З книжками цієї серії добре гратися з дитиною в різних ситуаціях. Текст у книжках простий: зазвичай це одне, інколи – два речення, яке спонукає читача до гри або ж пояснює зображене на цьому ж розвороті. Отак, у книжці «Позіху-у-ушки» зображено різних тваринок, які втомилися і хочуть спати, а тому вони дуже широко роззявляють роти і позіха-а-ають. Таку книжку добре читати з малючками перед сном, аби продемонструвати процес позіхання і переконати малих читачиків, що час і їм спати.

З книжкою «Гам-гам-гам» добре налаштовувати дитину на обід. Тут інші тваринки роззявляють пащі, показуючи, що вони гамають, хрумають і нямають. Окрім того, що читачики граються, зазираючи в роти до диких тваринок, вони дізнаються про звуки, що супроводжують процес їжі. А ще можна поговорити з малючками про різноманітний раціон – чому лев-хижак їсть м’ясо, а зебра жує траву.

Ще одна книжечка з віконцями цієї серії спонукає до ігор у піжмурки. На сторінках книжки намальовано дуже різних тварин, які «заховалися» так само, як ховаються діти від 0 років, – затуливши очі долоньками або лапками. У цій грі читачики є ведучими гри, вони мовби шукають тваринок, відкриваючи віконця-лапки і знаходячи в них усміхнені очі звірят.


Чорне море й синій кит

Текст: Оксана Кротюк, ілюстрації: Кость Лавро

Київ: КАЛАМАР, 2019. – 10 с.

Симпатична картонка у вигляді кита – це перевидання відомої віршованої казки Оксани Кротюк. Раніше «Чорне море й синій кит» була книжкою-картинкою, а тепер стала книжкою-картонкою, і виразні та милі ілюстрації Костя Лавра сприяють такій частковій зміні вікової категорії читача: різнокольорові рибки, усміхнені медузи, здивовані краби чудово передають емоції цієї історії і, звісно ж, припадуть до душі малюкам-розглядакам.

Та й сама історія, розказана у книжці, передовсім про емоції. Незадоволений із того, що гарна погода на морі змінилася на шторм, кит образився на море і вирішив його випити. Можете уявити, які почуття це викликало в численних морських мешканців! Тож саме про емпатію й те, як наші дії впливають на усіх довкола нас, і вийшла ця історія. Однак, як це й передбачає формат книжки-картонки, кінець у казки хороший. Та ще й бонус: у цих віршах звучить одна із версій, чому наше море називається Чорним.


Серія «Оберни! Що вийшло?»

Ракета перетворюється / Витівки фокусника / Чудеса в природі

Текст: Ірина Сонечко, ілюстрації: П. Кривцова

Харків: Ранок, 2020. – 10 с.

Цікавинка цієї серії – елементи ілюстрації, які легко обертаються, і вуаля – зображення перетворюється на щось геть інше. Кожен розворот із перевертайкою супроводжується віршем (у книжці «Витівки фокусника») або двома, які між собою поєднані «чарівним закляттям», що перетворює картинку на щось зовсім несподіване.

Ну ж бо, руку простягни

І картинку оберни!

Ене-бене-труляляй!

Що це тут? Відповідай!

Отак, після цих чарівних слів читач одним обертом перетворює млин на пароплав, дельфіна – на ракету, підводний човен – на жука сонечко, кошик із фруктами – на черепаху, а злу принцеса – на троянду.

Ще одна особливість книжок серії – qr-код, відсканувавши який, читачі перетворюються… на слухачів! За лінком, який захований за кодом, можна послухати, як читає вірші цієї серії сама авторка Ірина Сонечко, тож малюкам залишається тільки гратися і вчасно перевертати зображення.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар