«ЛітАкцент року»: несподіванки 2018-го


Інтернет-видання «ЛітАкцент» оприлюднило імена переможців премії «ЛітАкцент року 2018». Цього року відзнаки вручали у п’ятьох номінаціях – «Проза», «Поезія», «Есеїстика та художній репортаж», «Літературознавство», «Поезія та проза для дітей», а також традиційну «Золоту бульку» за книжку, що не виправдала сподівань.

У номінації «Поезія та проза для дітей» перемогу присудили підлітковій повісті Ольги Купріян «Щоденник Лоли» (видавництво «Книголав») – книжці-приквелу до популярного серіалу «#Школа». Журі відзначило дуже сильну добірку фіналістів цього року, а також те, що до дитячої номінації помилково потрапив «дорослий» роман Сергія Оксеника. Критики висловили сподівання, що блискучий роман «Вбивство п’яної піонерки» належно прочитають і осмислять дорослі читачі.

Антипремію «Золота булька» також вручили за книжку для дітей. Це збірка Марка Лівіна та Катерини Бабкіної «Сила дівчат» (видавництво «Книголав»). Журі відзначило чудову ідею видання, проте наголосило, що такі масштабні й важливі проекти не варто робити поспіхом: текст розчаровує кількістю стилістичних та орфографічних помилок, а також відвертою недбалістю у висвітленні матеріалу. Нагадаємо, що «Сила дівчат» – це збірка про 50 видатних українських жінок, серед яких є які історичні постаті, так і сучасниці. Проілюстрували книжку Анна Сарвіра та Юлія Твєрітіна. Згідно з положенням про премію, на «Золоту бульку» «претендують книжки невисокої художньої вартості, написані відомими письменниками; книжки, що розчарували».

Головна редакторка видання «ЛітАкцент» Ірина Троскот оголосила, що від наступного року номінації «Поезія та проза для дітей» не буде у списку премії. За словами Троскот, відзнаку для дитячої літератури було запроваджено, щоб стимулювати й заохотити дитячих авторів у час, коли якісних українських книжок було небагато. Тепер же, переконана Ірина Троскот, хороших книжок у дитячій літературі багато і їх є кому фахово оцінювати.

Нагадаємо, що в короткому списку премії також були:

Таня МалярчукMox nox (ВСЛ)
Оксана БулаТуконі – мешканець лісу (ВСЛ)
Сергій ОксеникВбивство п’яної піонерки (ВСЛ)
Володимир АрєнєвДитя песиголовців (АССА).

У 2018 році книжки в дитячій номінації оцінювали літературний критик, перекладач Володимир Чернишенко, журналістка, оглядачка дитячих книжок Марія Семенченко та критикиня, головна редакторка БараБуки Анна Третяк. Відгуки журі про фіналістів премії «ЛітАкцент року» можна прочитати тут.

Джерело: БараБука.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар