Дебюти в українській дитячій літературі: 2021 рік
Автор: БараБука
Торік БараБука започаткувала прекрасну традицію – наприкінці року підсумовувати, хто ж дебютував у дитячій літературі. А все почалося з того, що ми відзначаємо «Дебют року» в рамках Топу БараБуки. Скажімо, у 2021-му нас найбільше потішив авторський дебют Ірини Озимок, яка не лише написала книжку «У міста є Я», але й створила на цю тему однойменний подкаст для дітей. Докладніше про цю книжку читайте в рецензії Оксани Давидової.
До дебютних книжок ми приглядаємося особливо пильно: зазвичай, уже з першої книжки видно авторський потенціал творців книги. Більше того: часто, нагороджуючи котрогось року авторів за «дебюти», ми потім вручаємо їм-таки відзнаки в інших категоріях (як це було з Мією Марченко, Надею Білою, Наталією Матолінець). Отже, перед вами – найцікавіші дебюти дитячолітературного 2021 року.
Простими словами – про науку
Здавалося б, тема «писати простими словами про науку для дітей» лежить на поверхні, адже останні роки ми спостерігаємо бум науково-пізнавальних видань не лише в дитячій і підлітковій літературі, але й у дорослому сегменті. Утім, медична журналістка, авторка подкасту про здоров’я «Температура – нормальна!» Наталія Бушковська все ж знайшла нішу, доти не зайняту в українському книговиданні.
Наталія Бушковська написала тексти для дошкільнят та молодших школярів на популярні теми – як ми з’являємося на світ і що роблять із нами віруси. Хочеться вірити, що серія «Просто про науку» охопить усе більше й більше питань, що хвилюють дітей.
Тепер не існує одного єдино правильного методу народження на світ. Світ змінюється, тож цілком «нормально» з’являтися в ньому не лише через піхву, але й через кесарів розтин або шляхом штучного запліднення – ця теза з книжки «Просто про науку. Як ми з’являємося на світ» неабияк заспокоїть батьків, у яких діти народилися «немейнстрімно».
А от віруси – це питання номер 1 в останні два роки. Чому щось аж таке маленьке, що й не в кожен мікроскоп розгледиш, наганяє паніку на весь світ? Чи кожен вірус смертельний і як від них захиститися? Про це все просто й по-науковому вивірено розкаже книжка «Просто про науку. Ці неймовірні віруси».
Наталія Бушковська. Просто про науку. Як ми з’являємося на світ / Ілюстрації: Олександра Ярмоленко. – Харків: АССА, 2021. – 48 с.
Наталія Бушковська. Просто про науку. Ці неймовірні віруси / Ілюстрації: Олександра Ярмоленко. – Харків: АССА, 2021. – 48 с.
Англійська для найменших, але не тільки
Ця історія могла б початися так: Once upon a time… жила собі Вчителька-в-рожевій-спідничці, яку також називають Олена Жупанова. Олена багато років навчала наймолодших дітей англійської, створила власну школу, навчала своїх колег авторським методикам вивчення іноземної з дошкільнятами, а тоді… виклала свій досвід у «методичці» «Storytelling. Англійська для дітей в історіях». Однак і на цьому Олена не спинилася, адже суть її методу – навчання історіями, тож Олена записала свої найцікавіші історії англійською. Так народилися дві оригінальні картонні книжечки для найменших – «Teddy loves fishing» і «Sunny Rainy», а також ілюстрована збірка «Storybook by teacher in pink tutu». Ці англомовні книжечки можна використовувати в навчанні або ж просто читати з дітьми. Або можна скористатися конструктором історій із посібника для вчителів і батьків і створити за зразком безліч своїх історій якими-завгодно мовами. Методика навчання іноземної цілком надається для використання як удома, так і в навчальних закладах.
У чому секрет Вчительки в рожевій спідничці? Можливо, в чарівній паличці, можливо – в мистецтві перевдягання, або ж у тому, що Олена Жупанова, яка майстерно перевтілюється на Вчительку з чарівною паличкою, добре знає психологію молодших дітей. Усяке навчання найкраще вдається тоді, коли проводиться в ігровій формі. Тоді як розповідання історій – одна з універсальних ігор, знайома нам тисячоліттями. Книжка отримала спецвідзнаку Топу БараБуки в номінації «Шпаргалка для вчителя».
Storytelling. Англійська для дітей в історіях. Написала Олена Жупанова, намалювала Наталія Кудляк. – Київ: Моя книжкова полиця, 2021. – 108 с.
Двомовна книжка ілюстравторки Лєни Барді
БараБука завжди радіє, коли ілюстратори пробують себе і як автори, стаючи ілюстрАвторами. Тільки уявити, скільки всього можуть зробити ілюстратори, не обмежені уявою і директивою авторів! Художниця Лєна Барді дебютувала як письменниця двомовною книжкою для молодших школярів «Воно живе? Is It Alive?». За сюжетом хлопчик допомагає родині переробити урожай яблук й раптом помічає, що в яблуках мешкає хтось живий. Отже, яблука – це чиїсь домівки! Чи ж мають у такому разі право люди руйнувати домівки хробачків – а значить, майбутніх метеликів! – ось яке філософське питання осмислює герой першої авторської книжки Лєни Барді.
Текст книжки дублюється англійською мовою.
Лєна Барді. Воно живе? Is It Alive? – Харків: Талант, 2021. – 64 с. (Серія «Завтра в школу»)
Левеня і Циклоп Олександра Шатохіна
За один рік художнику Олександрові Шатохіну вдалось випустити у світ дві власні книжки «Найщасливіше Левеня» та «Чи легко жити циклопам?» Місія обох історій далека від розважальної і майже агентурна – це стереотипи та боротьба з ними.
Хто у нас у літературі тільки не тяжів до високих прагнень співати, музикувати і малювати: риби і звірі, міфічні істоти і навіть.. люди. Проте, скільки існує світ, хтось та й чує до себе: «Займись чимсь нормальним, ну!». З межами «нормального» і вимогами суспільства й доведеться зіштовхнутися головному герою казкової історії «Найщасливіше Левеня» – левеняті. На шляху до його мрії бути музикантом стоїть не тільки осуд жителів савани й родинне невдоволення, а й цілий кодекс правил для майбутнього царя звірів.
Ми не побачимо в казці революційних подій чи голлівудського екшену (хоча візуальні відсилки до відомого мультфільму все ж мають місце на сторінках) Талановита звіринка буде йти до мети скоріше інтуїтивно і по велінню серця, не докладаючи особливих зусиль, адже простір казковий, у ньому можна все.
Книжка має широку авдиторію: доки малеча буде розглядати цікаві малюнки, дорослі зможуть відчитати головний меседж казки – не накладати непосильних очікувань на дітей.
Хто такі циклопи і чи легко їм жити? Шукає відповідь Олександр Шатохін разом із головним героєм П’єром. Велет має одненьке око, і це не завжди зручно у світі, де треба носити окуляри з двома лінзами або чухати очі по черзі. Але такі прикрощі не заважають циклопу бути активним і мати багато друзів. І хоча всіх їх П’єр називає «циклопами», порушення в кожного героя різні. Ліза пересувається на колісному візку, пан Марко – незрячий, група танцюристів має порушення слуху.
Автор делікатно наголошує в першу чергу на особі людини, її імені й тільки потім розкриває читачеві її потреби. Дотепно, без жалю і драматизації показує різні бар’єри, що встають чи не кожного дня перед тими чи іншими людьми, вміло підсилює наратив візуальною складовою.
Художньо-пізнавальне видання містить жестову абетку і абетку Брайля, а також докладну інструкцію до її використання.
Авторові без сумніву вдалося створити соціально важливу книжку, увійшовши на складну площину назв і термінів, що постійно еволюціонують і змінюються. Проте незмінним лишається головний посил книги: якщо робити наш спільний простір зручним для кожного, виграють абсолютно всі.
Олександр Шатохін. Найщасливіше Левеня. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. – 40 с.
Олександр Шатохін. Чи легко жити циклопам? – Київ: Маміно, 2021. – 40 с.
Історії про світ, якого ніколи не бачив
Серед сучасної української літератури для дітей є достатньо книжок про те, звідки з’являються діти. Але ніхто досі не писав про те, як малюкам живеться до їхнього народження. Нарешті цього року читачі дізналися таємницю життя до народження. Саша Войцехівська написала кумедні історійки про Марусю і те, як їй ведеться у мами в животику до появи на світ і перший час після народження. Цікаво, що в результаті цього писання народилася не лише книжка, а ще й сама Маруся (донька Саші), і сама Саша як письменниця.
«Марусині важливі справи» – це коротенькі замальовки про те, як дівчинка сприймає, відчуває і «бачить» світ зсередини, тобто з маминого животика. Якісь поняття її дивують, як-от «комуналка» чи «нова пошта», а щось їй дуже кортить побачити після народження, наприклад «любов». І вона її, звісно, бачить, щойно народившись. Ще після народження Маруся по-новому знайомиться з усіма членами і тваринками в їхньому домі. Веселі пригоди малючки сподобаються і дорослим, і малим читакам, а особливо тим родинам, які чекають на народження ще одного малюка і хочуть підготувати до цієї події старшу дитину.
Саша Войцехівська. Марусині важливі справи / Ілюстрації Альбіни Колесніченко. – Київ: Наш Формат, 2021. – 40 с.
Життя собаче
У своїй дебютній книжці Аня Радомська поєднує два актуальні для читачів світи – космос і собак. Отак, пригоди розпочинаються на космічному кораблі, що належить собакам-агентам, а фіналізуються вже на планеті Земля за участі «земних мешканців». Загалом ця історія є своєрідним екскурсом у собаче життя, зокрема через згадки різноманітних порід собак та особливості їхньої поведінки.
Головний герой книжки – бульдог, а точніше – агент Кажан із Центральної розвідки бульдогів. Він потрапляє на Землю для виконання секретної місії, пов’язаної з діяльністю «злюнів» – ворожих собак-безхатьок. Кажанові доводиться вести запеклу боротьбу, проте на кожному кроці йому допомагають інші агенти та, звісно, небайдужі люди. Разом герої досягають бажаного результату й стають дружньою командою. Задум зі «злюнами» транслює важливий меседж про ставлення до безпритульних тварин і власне їхнє життя. Книжка вкотре нагадує про цю проблему й вартує окремого тематичного обговорення з дітьми. Занурюючись у фантазійний сюжет, читачам, щоправда, доведеться «звикати» до несподіваних імен персонажів. Так, Білка і Вермішелька – це хлопчики, а Кажан – це собака…
Аня Радомська. Усі собаки з космосу / Ілюстрації: Євген Матвієнко. – Київ: Саміт-книга, 2021 – 72 с.
Великі мрії маленького Панді
Коли важко проговорити якісь теми прямо, можна звернутися до алегорій. «Історії про Пандімуна» – це три замальовки з життя малого панденятка, якому випало на долю пройти через неприйняття, втрату, та все ж зберегти чисту душу, вирватися за рамки і здійснити мрію. Дорослі знайдуть у цих історіях знайомі образи – лисеня Вогник наче зійшло зі сторінок «Маленького принца», а птахою, що пробуджує в Панді бажання побігти до мрії, є мартин Джонатан. Стилістика текстів також нагадує Антуана де Сент-Екзюпері: короткі діалоги, у яких глибокий сенс залишається поміж рядків. Після прочитання цієї книжки читачам буде про що поговорити з вами, тож будьте готовими до подальших розмов. Зі сторінок книжки Крістіни Нгуєн юні книгодрузяки дізнаються кілька важливих повідомлень: що варто довіряти собі та не зважати на нищівну критику інших, що ті, кого ми любимо, незримо лишаються з нами, навіть коли фізично вже відходять, та що часом ми самі ставимо обмеження між нами і нашими мріями, які насправді зовсім близько – «день льоту максимум».
Ніжні, медитативні історії доповнюють чарівні ілюстрації Галі Зінько, які можна «оживити» за допомогою ефектів в інстаграмі.
Крістіна Нгуєн. Історії про Пандімуна / Ілюстрації: Галя Зінько. – Київ: Біла сова, 2021. – 62 с.