День адмірала Оксеника

Автор: БараБука


26 квітня, рівно рік тому відійшов у вічність Сергій Семенович Іванюк (Сергій Оксеник), Легенда української дитячої літератури. Саме таким формулюванням БараБука з величезною повагою та вдячністю відзначила Сергія Семеновича у рамках «Топу БараБуки 2018». Фіолетового песика отримали дружина письменника Тетяна Борисівна та їхній онук Олексій.

Тетяна Іванюк, дружина Сергія Іванюка. Фото: Іван Любиш-Кірдей
Олексій, онук Сергія Іванюка, та Марія Артеменко під час вручення відзнаки «Топ БараБуки 2018». Фото: Іван Любиш-Кірдей

Однак наша Легенда – завжди з нами. Зокрема роман про підлітків «Вбивство п’яної піонерки» активно читають дорослі та юні читачі – дискутуючи, захоплюючись, висловлюючи свої міркування. Саме до дня пам’яті Сергія Семеновича ми опублікували роздуми нашої юної дописувачки Іванни Кравцової про цей знаковий роман.

Також на нас чекають нові видання, пов’язані з іменем Сергія Семеновича.

Презентація «Вбивства п’яної піонерки» 17 квітня в Могилянці

Ініціативи видавництва «Смолоскип» та кафедри літературознавства НаУКМА з ушанування пам’яті Сергія Іванюка (Оксеника)

Видавництво «Смолоскип», спільно з кафедрою літературознавства НаУКМА та родиною Сергія Іванюка ініціювали два книжкові проекти, покликані вшанувати пам’ять цієї чудової людини, письменника, педагога, науковця.

Ми розпочали збір спогадів про Сергія Іванюка (Оксеника), звернувшись до його колег по кафедрі та університету, співробітників Інституту літератури НАН України, журналу «Однокласник», його студентів та друзів. Ця книжка має не лише пригадати найбільш яскраві моменти спілкування з Сергієм Іванюком, але й розкрити його яскраву особистість, наголосити ті риси характеру, за які ми всі його цінували й цінуємо – доброту, людяність, чесність, принциповість, оптимізм та вміння вчасно підтримати, підбадьорити. Процес підготовки видання триває. Ми хочемо, щоб якомога більше людей змогли надати свої спогади – розраховуємо, що книжка з’явиться наступного 2020 року.

Другий проект буде реалізовано найближчим часом. Це книжка «Діточок багато: кращі тексти курсу «Основи літературної творчості» Сергія Іванюка». Як виказує заголовок, матимемо добірку короткої прози майже 100 авторок та авторів, котрі студентами прослухали відповідний курс у «Києво-Могилянській Академії». Перед нами розгорнеться масштабна картина творчого пошуку, експериментів, просто добре написаних текстів.

Видання також міститиме навчальний план курсу, два інтерв’ю з Сергієм Іванюком, у яких він говорить про секрети літературної творчості, а також словник «іванюкізмів» – іронічних фраз та крилатих висловів, що робили спілкування з Сергієм Семеновичем непересічною подією.

Сергій Іванюк був першим, хто запропонував на наших теренах авторський курс із літературної творчості й більш як 20 років успішно читав його в НаУКМА. Для численних слухачів курсу, багато з яких є зараз активними авторами й авторками, він став справжнім гуру письма. Поява книжки у травні цього року буде супроводжена започаткуванням традиції Оксениківських читань, де сьогочасні слухачі курсу, який тепер викладає учень Сергія Іванюка й уже доволі відомий письменник Мирослав Лаюк, запропонують увазі гостей свої найкращі тексти.

Ростислав Семків, видавництво «Смолоскип»

Тут і далі в галереї фото з архіву журналу «Однокласник», де Сергій Іванюк довгий час був головним редактором

Однак, завдяки таємній змові дитячих письменників, із іменем Сергія Семеновича Іванюка будуть пов’язані не лише книжки безпосередньо про нього. Адже у дію вступає письменницький флешмоб пам’яті нашого «адмірала Оксеника», який свого часу запропонувала Галина Ткачук.

Таня Стус фотографує Сергія Іванюка у Львові під час Дитячого фестивалю

Таня Стус про образ Сергія Оксеника в сучасній дитячій літературі

Упродовж останнього року я двічі стала змовницею літзагону ім. Оксеника. Це була страшенно серйозна, страшенно відповідальна та страшенно напружена робота. Ну бо як інакше можна працювати в дитячій літературі? Що найважливіше – уся ця «страшенність» приносила також невимовну втіху, і то не тільки процесом. Десь поруч постійно хитренько усміхався у вуса один мудрий сивий чоловік.

Уривок із повісті Володимира Арєнєва «Сапієнси», що вийде друком спільно з ЛА «BaraBooka»

Отже, факт номер один. Літературна Агенція «BaraBooka» разом із Володимиром Арєнєвим потішить цієї осені любителів якісного фентезі космічною повістю «Сапієнси» (з ілюстраціями Ліни Квітки). Вона – для 9+, але порадує й дорослих. А особливо тих, кому на сторінках повісті передаватиме привіт адмірал «Дірявої ескадри», герой-космонавт Сергій Оксеник. У-у-у! Яка це дивовижна людина! А скільки секретів за його вчинками – доки не дочитаєте – не здогадається, що правда, а що лише ваша проекція.

Факт два. Разом із компанією «АртНейшн» я мала щастя працювати над літературною адаптацією славетної «Аліси в країні Див» Льюїса Керрола. Ну хто ж не знає, що Керрол неабияк нашпигував свої тексти жартами та відсиланнями до актуальної для читача дійсності!? Ще та головоламка для перекладачів та редакторів. Не могла і я собі відмовити у професійному задоволенні подякувати за науку _читати_, _прочитувати_ й _відчувати_ літературу цим двом Учителям, які, я вірю, зустрілися вже там у Вічності, й теревенять про фізику, мову, логіку, загадки…

Уривок із рукопису «Аліси в країні Див» під редакцією Тані Стус

Тетяна СТУС, письменниця, засновниця проекту «BaraBooka», провідниця численних видавничих проектів у сфері дитячої книги.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар