Новинки осені – 2018 (7+)
Автор: БараБука
У попередніх «випусках» БараБука розповіла про найцікавіші новинки осені 2018 року в категорії дошкільнят – 0+ та 4+. Тепер беремося за «молодших школярів».
У добірці видань на вік 7+ багато гумору, пригод і чарів. Є перевидання сучасної класики, а є й новинки від авторів-дебютантів, один із яких – і сам неповнолітній.
Читайте також: Коротко про головне: найцікавіші новинки дитЛІТА (7+)
7+
Сергій Куцан. Зюзя (ілюстрації: Анатолій Василенко, Фонтан казок)
Смішнюча повість про незвичайного пацючка Зюзю минулого року стала переможцем конкурсу «Напишіть про мене книжку» в номінації «Книжка про мене». Це історія про те, як дівчинці Олесі бабуся дарує на день народження пацючка, вирощеного в секретній експериментальній лабораторії. Унікальність звірятка неможливо приховати ні від однокласників, ані від сусідів. Понад усе Зюзя любить співати, і робить він це майже цілодобово. Тож Олеся з батьками мусять вдаватися до усіляких хитрощів і маніпуляцій, аби приховати зюзюкання від занепокоєних сусідів і відучити малого гризуна від співів. Гумор автора легкий і зрозумілий для будь-якого віку, тому повість читається на одному дусі.
Сергій Товстенко. Пташка Пін на прізвисько Гвін (ілюстрації: Олена Бугренкова, Фонтан казок)
Історія про пінгвеня Піна і його друга тюленя Тюкала перемогла минулого року в конкурсі «Напишіть про мене книжку». Автор цікаво і весело змалював пінгвінячий світ, і навіть вигадав нову історію їхньої еволюції. За версією Сергія Товстенка, раніше пінгвіни мали пір’я, були зелені, лінькуваті й жили поряд із людьми, поки зовсім не втратили оперення і вирушили на пошуки кращої і теплішої долі.
Пригоди пінгвеняти і тюленяти нагадують витівки людських дитинчат. Їхнє природне прагнення до пізнання навколишнього світу часом небезпечне і при цьому виявляється дуже корисним для всього пінгвінячого містечка. Так зі знайденого на залишеному кораблі цукру друзі виготовляють льодяники, з льоду роблять льодянки для пересування по снігу, з крижинок – лінзи для окулярів, і навіть організовують купіль. Книжка легко читається, тож напевно сподобається книгодрузякам, які тільки набираються читацького досвіду.
Микита Лукаш. Мішечок історій Мішковинки (ілюстрації: Максим Долинний, Віват)
У чарівному Торбокраї живе дівчинка Мішковинка, яку вигадав юний письменник Микита Лукаш. Вона незвичайна дівчинка, як і її історії. Всі вони коротенькі і мають свою перчинку, а перчинка ця пізнавальна. Письменник додав у свої чарівні казки дрібку наукової інформації, яка перетворила звичайну збірку казочок на спробу нон-фікшену. Наприклад, читачі дізнаються трохи цікавинок про Моцарта і Сальєрі, про те, що об’єднує Стіва Джобса та Ісаака Ньютона, про Лілію Подкопаєву, Вінсета Ван-Гога, братів Монгольф’є, Шерлока Голмса та інших видатних особистостей. Окрім пізнавальної складової, історії мають присмак повчальності. Хоча автор зовсім юний, проте не боїться давати поради читачам наприкінці кожної історії, часто використовуючи для цього народні приказки.
Олег Чаклун. Мікробот і той, кого нема (ілюстрації: Яна Любарська, Фонтан казок)
Четверта книжка пригод Мікробота та роботів Веселки повертає читача в далеке-далеке минуле. Нарешті читачі дізнаються, звідки взялася Робопланета, Мікробот та інші роботи, довідаються про расу інженерів і диво-матеріал, із якого вони й виготовили перших дев’ять роботів. Разом із героями книжки читачам доведеться багато мандрувати в часі, не лише в минуле, а й майбутнє, адже рідній планеті роботів загрожує загибель, попередити яку можуть лише роботи Веселки і Той, кого немає. Виявляється, Робопланета має ядро, в якому зберігається спільна пам’ять раси роботів. Усе зайве і застаріле стирається, пам’ять роботів періодично очищається і залишається тільки у спільній пам’яті, в ядрі. Цікава і зручна версія зберігання даних мало не стала фатальної для цілої раси, бо якби не Той, кого немає, чия пам’ять не очищувалася, як у решти роботів, врятувати Робопланету було неможливо.
Ольга Голубєва. Пригоди Мандарини Сергіївни (ілюстрації: Ганна Осадко, Ранок)
Мандарина Сергіївна – найсправжнісінька супергеройка, для неї немає нічого неможливого. Полагодити мотоцикл – запросто! Змагатися у стрибках із кенгуру – чом би й ні? А ще поїхати в гості до королеви, служити генералом, подорожувати навколо світу, перевиховати грабіжника і навіть купити замість огірків крокодила. Про свої неймовірні пригоди вона розповідає своїм онукам, а разом із ними і читачам. Динамічні, сповнені гумору і курйозів історії про бабцю-непосиду читаються на одному дусі. До того ж веселощів додають майстерні ілюстрації Ганни Осадко, чий стиль уже багато років є запорукою гарного настрою.
Читайте також: Звідки беруться бабусі-супергерої
Ігор Калинець. Данка і Крак (ілюстрації: Марта Кошулінська, ВСЛ)
Казку відомого дисидента Ігора Калинця про дружбу крука і дівчинки можна вважати краєзнавчою. Щоразу прилітаючи до Данки, Крак розповідає про історичні події давнього і середньовічного Львова. Птах переповідає про Богдана Хмельницького, Василя Вишиваного, короля Данила і князя Лева, про козаків і Січ, про замуровану річку Полтву, про Високий замок і церкву святого Юра. У його історіях багато цікавої інформації, яка подається доступно і зрозуміло дітям молодшого шкільного віку. Фактично книжка є нон-фікшеном з поєднанням казкового сюжету. Окрім того автор використовує багато фразеологізмів і приказок, адже Крак розумний птах і багато знає.
Одного ранку крук розповідає дівчинці історію про характерника Купер’яна, який, помстившись за отамана Івана Підкову, залишився круком назавжди. Уві сні Богданка дізнається, що врятувати Купер’яна може тільки вона – але чи врятує? Найкраще читати книжку разом із дитиною, адже казка була написана й видана давніше, тому деякі реалії описані автором можуть бути не зрозумілі і сприйматися сучасним читачем неоднозначно. Наприклад, заборона дивитися… українське телебачення через засилля російськомовних мультиків.
Леся Воронина. Суперагент 000 (ілюстрації: Катерина Білетіна, Ранок)
Це без перебільшення легендарна книжка. Навіть більше – кілька легендарних книжок під однією обкладинкою: вперше всі повісті Лесі Ворониної про Гриця Мамая, тобто Суперагента 000, – в одному виданні. Наскільки знакові ці шість невеличких повістей, що увійшли до збірки, свідчить хоча б те, що, за версією БараБуки, сам суперагент увійшов у список найвизначніших героїв нашого дитліту часів незалежності, а цикл книжок про цього – у топ найзнаковіших книжок останніх 25 років.
Перша книжка про цього нездоланного супергероя вийшла понад двадцять років тому, і відтоді історії про нього періодично виринали на полицях книгарень у різних форматах, та оформлені різними художниками. Ілюстрації Катерини Білетіної, які обрало видавництво «Ранок» для цього видання, вирізняються особливою ніжністю, яка, звісно ж, притаманна навіть суперагентам. А поставити на обкладинку не самого Гриця, а його вірного помічника – інтелігентного та дещо сором’язливого таргана Едіка – це вже традиція, яку розпочало, до речі, литовське видавництво «Nieko Rimto» («Нічого Серйозного»). От саме від надто серйозного ставлення до нездоланних героїв та їхніх вікопомних вчинків чудово лікує блискучий іронічний стиль Лесі Ворониної. Однак – і це дуже важливо для читачів молодшого шкільного віку – стиль цей зовсім не ускладнює читання і не впливає на чудову динаміку оповіді.
Леся Воронина. Таємне Товариство Близнюків, або Чудисько озера Лох-Ойх та інші страховища (ілюстрації: Володимир Штанко, Знання)
Четверта книжка про Таємне товариство є продовженням попередніх «серій». Цього разу президентка секретної організації супербабуся Соломія затверджує нову назву – Таємне Товариство Близнюків. Події розгортаються на вже знайомих із третьої книжки верхівках гір – Треп у Шотландії і Підстава в Україні. Підступні синьоморди знову роблять спробу захопити Землю, а для цього беруться за клонування людиноподібних прибульців. Щоб перемогти клонів, Клим Джура разом із друзями вирішує боротися з ними їхньою ж зброєю. Здогадалися якою?
У фантастичному творі Леся Воронина порушує і цілком реальні проблеми людства, як-от неконтрольовану вирубку лісів в українських Карпатах.
Ілюстрував нові пригоди ТТБ як і попередні частини тетралогії, талановитий художник Володимир Штанко.
Кузько Кузякін. Абобаль-ябобаль (ілюстрації: Лія Достлєва, Талант)
Якби БараБука мала номінацію «Найдивніша книжка року» в Топі найкращих книжок року, то ця абетка однозначно посіла б перше місце. Створили її Кузько Кузякін і Лія Достлєва. За сюжетом монстрик Абобаль, який живе у Хоботарії, вирушає на пошуки Ябобаля, хоча й невідомо, чи існує той узагалі. Дорогою з Абобалем трапляються всілякі пригоди: він зустрічає чудернацьких істот, як-от трьохголове чудовисько, хоботані, Жишуха та інші. Кожен розворот починається на чергову літеру абетки і містить багацько рідковживаної лексики, що починається з цієї літери. Наприкінці книжки автор розмістив словник, у якому читач може перевірити, чи правильно зрозумів те чи інше «незвичне» слово.
Вражає не лише текст, а й чудернацьке оформлення. У книжці впізнаваний стиль Кузька Кузякіна з його тяжінням до задачок і лабіринтів поєднався зі світлинами ляльок-монстриків. Видавець якісно втілив експеримент автора, тепер слово за читачами – чи оцінять вони такий підхід до вивчення абетки і нових слів.
Катерина Бабкіна. Наші птахи і те, що їм заважає (ілюстрації: Марися Рудська, Українське товариство охорони птахів)
Цікавий і корисний нон-фікшн, виданий Українським товариством охорони птахів, містить короткі замальовки про 12 видів птахів, які мешкають на території України. Ці історії є не просто «концентратом» енциклопедичних відомостей, вони містять ще й прикладну інформацію, яка допоможе захистити птахів від загроз і несвідомої шкоди, що несуть люди. Тому серед пташиних «біографій» авторка розмістила описи того, що заважає пернатим. Наприклад, жувальна гумка, поліетиленовий пакет, небесний ліхтарик або повітряна кулька може становити загрозу здоров’ю і життю пташки. Ба навіть звичайний хліб може спричинити хворобу крил у крижня, якого через брак знань люди підгодовують у парках печивом і булочками.
Сергій Лоскот. Таємне завдання капітана Кепа (ілюстрації: Віталій Бугара, Ранок)
Одного разу морський видр, він же – капітан, син капітана й онук боцмана, а скорочено Кеп, отримує секретного листа із загадковим посланням. Видр дізнається, що на нього чекають у країні Щастя, де раптово зникло рубінове серце. Капітанова мандрівка перетворюється на справжнє детективне розслідування.
У книжці багато дотепних жартів і смішних персонажів. Незвичайні мешканці королівства, як-от головний кобр, головний пес, головна жаба і власне король Черепах доповнюють історію гумором та створюють особливий казковий антураж.
Пригоди Кепа мають щасливий фінал, і не обійшлося тут без кохання (так-так, до симпатичної видрочки Галинки).
Сашко Дерманський. Мері (ілюстрації: Максим Паленко, А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
Родина Ковальчуків видається дуже звичайною – просто собі батьки і двоє дітей. А втім, є й дещо особливе. Наприклад, тато Ковальчук має не таку вже й звичайну професію – він жокей, його життя присвячене коням, тренуванням і перегонам. На роботі батько проводить більшість часу, намагаючись зібрати кошти на лікування старшого сина, Андрійка: у свої вісім років хлопчик усе ще не розмовляє. Через це молодша Марійка ревнує, адже, на її думку, брату дістається більше батьківської уваги.
Можливо, діти ніколи б не знайшли спільної мови, якби не низка дивних подій, у яких кожен матиме змогу виявити себе. Сашко Дерманський уже відомий своїми захопливими пригодницькими повістями, і «Мері» не є винятком. Перегони й пригоди поєдналися тут із дрібкою магії, а читачам доведеться добряче попереживати через головних героїв.
Галина Ткачук. Вечірні крамниці вулиці Волоської (видання друге) (ілюстрації: Наталка Пастушенко, Темпора)
Детективна повість про чарівний Київ, яка вперше з’явилася друком чотири роки тому і потрапила у найперший Топ-6 найкращих дитячих книжок за версією БараБуки, знову на полицях крамниць, і не лише вечірніх. Дещо змінився дизайн обкладинки, додалася авторська післямова «Чи існують насправді вечірні крамниці?», але загалом це та сама книжка, яка полюбилася багатьом читачам, і фрагмент із якої увійшов в оновлену «Хрестоматію сучасної української літератури для читання в 3, 4 класах». За сюжетом повістини у Києві на Подолі існує чимало чарівних таємних крамниць, які відчиняються лише ввечері і слугують місцями таємних зустрічей втаємничених киян: котів, ворон, півнів, білок і навіть крокодила Валерія. У кожній крамниці також є свій чарівний предмет, та одного дня всі вони зникають, що змушує увесь загаданий розмаїтий гурт киян взятися за пошуки злочинців. Кому по справедливості мають належати київські чари? – ось основне питання «Вечірніх крамниць».