«Топ БараБуки 2019»: переможці


Проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» назвав найкращі українські дитячі, підліткові та родинні видання 2019 року.

Нагадаємо, що до короткого списку найкращих родинних видань 2019 року ввійшли 30 книжок сучасних українських авторів та ілюстраторів, тоді як довгий список «Топу БараБуки» складався з 50 видань.

Завантажити пресреліз «Топ БараБуки 2019: переможці».

Переможцями стали:

Дебют року у прозі: Таня Поставна, «Коли я була лисицею», іл. Марія Фоя (видавництво «Віват»)

Поетична книжка року: Катерина Міхаліцина, «Дмухавка та інші пухнасті вірші», іл. Юлія Пилипчатіна (ВСЛ)

Книжка-картинка року: Галина Малик (текст), Грася Олійко (ілюстрації), «Піратський маршрут» (ВСЛ)

Перша книжка малюка: Світлана Дідух-Романенко (текст), Марина Кізілова (ілюстрації), «Раз, два, спи… Перша сонна лічилка» (видавництво «Моя книжкова полиця»)

Книжка року на вік 9+: Настя Мельниченко, «Що знаходять в Хрулях» (видавництво «Теза»)

Підліткова книжка року: Валентина Захабура, «Лепрекони» (ВСЛ)

Пізнавальні книжки року:

Юля Смаль, «Лесеві історії. Експериментуй і дізнавайся», іл. Наталія Олійник (ВСЛ)

Юлія Ярмоленко, «Малечі про інтимні речі», іл. Мар’яна Гілевич (видавництво «Талант»)

Леонід Ушкалов, «Сковорода від А до Я», іл. Людмила Стецькович, Володимир Стецькович (ВСЛ)

Родинна книжка року: Світлана Ройз, «Я сьогодні йду в садок», іл. Інна Черняк (видавництво «#книголав»)

Соціальна книжка року: Надія Степула, «Петрик і фонтани», іл. Ольга Селищева (видавництво «Основи»)

Вибір читачів: Наталка Біда, Антоніна Оксанич, Олександра Сидорченко, «Спілкування з дитиною в малюнках» (ГО «Батьківська спілка»)

Спецвідзнаки:

Спецвідзнака «За найкращу серію книжок для дітей»: Серія «Цікава Україна» (видавництво «Крокус»)

Спецвідзнака «За збірку авторських казок»: «Фонтан казок. Сучасні українські казки» (видавництво «Фонтан казок»)

Спецвідзнака «Мультимедійне видання року»: Жак Жаб’є (текст), Наталія Кудляк (ілюстрації) «Людина-восьминіжка» (Маміно)

Спецвідзнака «За промоцію дитячого читання»: Олександра Коваль (Український інститут книги)

Коментарі учасниць проєкту «БараБука»

Тетяна Стус, керівниця проєкту:

«Порівнюючи щорічні списки “Топу Барабуки”, ми можемо впевнено сказати, що головну мету, яку ставив перед собою проєкт, ми успішно реалізуємо. Рух у вітчизняній дитячій літературі дуже жвавий. Крім якісного й кількісного росту видань, синхронізації дій видавців, громадських та державних ініціатив, іще багато викликів: продовження реформи шкільної літературної освіти, підвищення рівня та якості читання, академічне осмислення процесів у дитячій та підліткових неперекладних творах… Ми напоготові».

Анна Третяк, головна редакторка:

«Цікаво спостерігати, як з року в рік змінюється літературний процес. Торік ми вказували на брак віршів для дітей – цього року маємо сплеск дитячих поетичних видань. Зараз у нас вже добре розвинулася соціальна книжка, яка проговорює з дітьми важливі світоглядні питання, чималим є вибір пізнавальної літератури для дітей і підлітків. А от гумору, видань для задоволення все ж бракує. Сподіваюся, наступного року ми побачимо хвилю “смішних” книжок».

Ольга Купріян, редакторка сайту:

«Щороку тенденції в дитячій літературі інші, часом вони перегукуються зі світовими, а часом свідчать про певні процеси всередині нашої країни. Цього року з приємністю відзначаю, що в категорії “Вибір читачів” перемогла книжка про те, як поважати свою дитину, як розуміти її краще. Книжку видала спільнота небайдужих батьків спільно з психологами. Те, що її підтримали читачі, означає, що ми готові знаходити місточки до своїх дітей. А це – запорука щасливого суспільства в майбутньому».

Галина Ткачук, викладачка гуртка «Написатор»:

«Цього року розквітла дитяча пізнавальна література – на різні теми та на різний читацький вік. Беззаперечний доказ на користь такого твердження: аж три відзнаки БараБуки у цій категорії. Цікаво, чи скористаються цією “допомогою друга” учителі, імплементувавши дитячий нон-фікшен у свої навчальні програми?»

Анастасія Музиченко, заводійка книгоподій БараБуки:

«Кожного року ми спостерігаємо за тим, як одні формати і жанри більше “вродили”, а інші менше. Так цьогоріч сталося з поетичними книжками. У 2019-му вірші виходили в різних форматах: тематичними збірниками, добірками поезії одного автора, книжками-картинками тощо. Це неймовірно тішить, адже минулого року БараБука відзначала нестачу сучасної поезії для дітей».

Марія Артеменко, провідниця бібліопростору:

«Радикальних змін у дитячому літпроцесі-2019  не відбулося, але якісні покращення й певна тенденційність очевидні. Так, приємно вражає кількість поетичних і прозових книгозбірок, які акумулюють чудових різножанрових авторів та ілюстраторів. Цей формат має попит і розширює можливості книжки як інструменту впливу на розвиток дитини й родинного читання зокрема. Також продовжили своє поповнення серії дитячих видань («Читальня», «Цікава Україна»). Книжки-серії мають спонукати читачів не зупинятися на одній книзі, а надалі поповнювати “колекцію” читацького досвіду».

Відзнаки незалежного журі Топу БараБуки

«БараБука» – це насамперед проєкт підтримки дитячого читання, спрямований на популяризацію якісної неперекладної літератури для дітей і підлітків. Серед учасниць проєкту – дитячі письменниці, літературознавиці, методистки, редакторки. Традиційно команда проєкту не розглядала в межах «Топу БараБуки» книжки, авторками чи редакторками яких були барабуки. Однак із заснуванням у 2018 році літературної агенції «БараБука» (далі ЛА «БараБука») таких видань ставало все більше. У 2019 році за сприяння БараБуки вийшли друком 33 видання. Неприпустимим було залишати поза розглядом таку кількість якісних дитячих і підліткових книжок. Тому цього року в межах «Топу БараБуки» діяло незалежне журі, яке обрало найкращі з видань, написаних учасницями проєкту чи виданих у співпраці з ЛА «БараБука». До нього увійшли Юлія Козловець, кураторка дитячої програми «Книжкового Арсеналу»; Лариса Лугова, директорка Львівської обласної бібліотеки для дітей; та Марія Семенченко, журналістка й оглядачка дитячих книжок.

Незалежне журі відзначило такі видання ЛА «БараБука»:

Експеримент: Анна Хромова, «Космічні агенти проти сирного монстра», іл. Марина Шутурма (Ранок)

Майже дорослим: Олександра Камінська, «Не кажи нікому» (Ранок)

Важливі речі: Таня Стус, «Рі(з)дні люди», іл. Марта Кошулінська (ВСЛ)

Краса: ілюстраторка Грася Олійко, текст Олександра Орлова, «Нечуй невмирущий» (Ранок)

Варто читати: Галина Ткачук, «Книжка про сміття», іл. Антон Селлешій (ВСЛ)

Спецвідзнака незалежного журі: Ольга Купріян, «Мамонт», іл. Ґрася Олійко (Ранок)

Коментарі незалежного журі

Марія Семенченко, журналістка й оглядачка дитячих книжок:

«Щороку довгі списки “Топу БараБуки” стають усе довшими і довшими. Це означає, що всім нам неймовірно щастить – українські автори та ілюстратори створюють все більше якісних в усіх сенсах книжок, експериментують, пробують нові для себе жанри та розширюють тематичну палітру. Достатньо взяти із собою довгий список “Топу БараБуки” у книгарню, щоб упевнено купити там справді класні українські книжки.

Але останні роки цей список не був повним. Щороку редакторки БараБуки долучаються до видання дитячих книжок – переважно пишуть їх, але також редагують та допомагають авторам у комунікації із видавництвами. Ці книжки раніше ніколи не потрапляли до “Топу БараБуки”, щоб ніхто не зміг закинути журі необ’єктивності. Через це справді класні книжки не отримували заслужених відзнаки і слави.

Але цього року все змінилося – в межах “Топу БараБуки” було скликане незалежне журі, яке працювало виключно з виданнями БараБуки. Мені пощастило увійти до цього журі й працювати зі справжніми професіоналами своєї справи – Юлею Козловець і Ларисою Луговою. Це була цікава і продуктивна співпраця. Уявіть тільки, у нашому довгому списку було 33 книжки, у короткий потрапило 17. Чудово, що ці книжки нарешті не будуть осторонь, що отримують свої відзнаки і компліменти. І чому ми не робили цього раніше?»

Лариса Лугова, директорка Львівської обласної бібліотеки для дітей:

«Я щаслива, що разом із крутими експертками працювала в незалежному журі БараБуки. Я щаслива від того, що простір української дитячої літератури так сильно розширився. Разом із внучкою ми реготали над витівками Нечуя Невмирущого Олександри Орлової, до глибокої старості готові були читати безкінечні казки Ольги Голубєвої, переживали за хлопчика з книжки Ольги Купріян, який шукав зниклого Мамонта, замислювались над сміттєвими проблемами, поставленими Галиною Ткачук, і просто із захватом прочитали весь довгий список БараБуки. У нас є нова дитяча книга, є письменники, які піднімають важливі теми, є ілюстратори, які роблять ці книги сучасними і зрозумілими дітям XXI століття! А це і є просте щастя бібліотекаря».

Юлія Козловець, кураторка дитячої програми «Книжкового Арсеналу»:

«Це була прекрасна осінь під знаком якісного читання. Дякую за цю можливість барабукам! Також дякую, що мала змогу предметно поспілкуватися, обговорюючи результати, з колегами по незалежному журі. Приємно, що в більшості випадків наші думки про прочитане були дуже схожі: голосуючи за номінантів, ми всі троє почували себе високо-технологічними андроїдами, із вбудованими програмами “читати” та “отримувати задоволення від читання”, секретними кодами “НЕ кажи нікому” та “Рі(з)дні люди”, червоною кнопкою “Невмирущий” та обов’язковою функцією екоадаптації! 🙂 А ще ми всі троє по-читацьки дійшли до природничого музею, і це просто БІМБА! 🙂 Автори, пишіть ще!»

Також під час «Топу БараБуки» свої спецвідзнаки вручили:

Національний музей Тараса Шевченка – літературний гурток «Написатор», «За співпрацю в організації виставки “Ілюсторій”».

Спеціальна відзнака від ТОВ «Столична правова фундація» «За популяризацію правових знань серед дітей» – книжка «Я і КонституціЯ» Лариси Денисенко та колективу авторів (ВСЛ).

ГО «Освіторія» – книжка «Сковорода від А до Я» Леоніда Ушкалова (ВСЛ) «За високий український стиль».

Про Топ БараБуки

Топ БараБуки – унікальний рейтинг від фахових літературознавців, які з 2014-го року стежать за ринком українського дитячого і підліткового книговидання та відзначають книжки, базуючись на професійному досвіді експертів із дитячого читання.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар